БОЛЕСТИ ВЕНА СВЕ ЧЕШЋЕ: Упозорење стручњака - компликације могу бити тешке, обратите пажњу на прве симптоме
ОПТЕРЕЋЕНИ свакодневним проблемима наши људи често занемарују венске проблеме, можда највише зато што се подразумева да су проширене вене превасходно естетски проблем.
Оне то у почетку и јесу, међутим у одмаклим стадијумима тешке венске болести се развијају озбиљне медицинске компликације које се јављају кад дође до тромбозе дубоких вена, тромбофлебитиса површних вена, покретања тромба према срцу и последичне емболије плућа која може бити фатална.
Износећи ове констатације, које би свима требало да буду опомена да не занемарују проблеме с венама, академик професор др Ђорђе Радак, васкуларни хирург, у интервјуу "Новостима" упозорава на још једну, тешку могућу последицу занемаривања болести:
- Венски улкус је тешка хронична последица венских обољења са застојем крви у ногама и развојем дермохиодермитиса. Отварање венског улкуса је велики проблем јер он годинама не зараста, све док се хируршки не уклоне разлози венског застоја. Зато проширене вене не треба схватати као превасходно естетски проблем. Венску болест треба лечити на време.
Први симптоми болести
* Значи ли да је то "на време" већ од првих тегоба?
- Да, а почетни симптоми венске болести су: осећај тежине у ногама, болови који су све израженији при дугом стајању и седењу, отицање ногу и зглобова, умор, осећај напетости, жарење, боцкање, свраб, немир у ногама, појава тврдих, црвених и болних кврга на ногама (тромбоза површинских варикозних вена). Тромб у вени може да се откине и ношен струјом крви заврши у плућима стварајући плућну емоблију, која је потенцијално смртоносна компликација. Велики је проблем што након развоја тромбозе и тромбофебитиса обољења вена могу да доведу до пропадања коже са развојом венског улкуса у виду ране на потколеници која не зараста.
* Које су могуће терапијске опције, од лекова до операције, и када се примењују?
- Лечење венских обољења је доживело велики прогрес и трансформацију у последњих 10 година. Прво, дијагностика венских обољења је постала потпуно неинвазивна, безболна. За лечење последица венске тромбозе развијен је читава спектар антикоагулантних лекова, који спречавају и отклањају венску тромбозу. Нискомолекуларни хепарин се примењује поткожно ради превенције и лечења венске тромбозе и њених компликација, као што је плућни тромбоемболизам.
* То нису и једини помаци?
- Велики помак остварен је и увођењем оралних коагуланса, лекова који не захтевају давање поткожних инјекција већ се узимају као таблете и служе за успешну дугорочну заштиту од могуће венске тромбозе. Симултано се развила читава група флеботропних лекова (детралекс) који поправаљају венску циркулацију и штите венски ендотел од инфламације, односно запаљења.
* Да ли су венске болести сада масовније него раније?
- Обољења вена су пратилац човека од најранијих дана у предисторији, али са развојем цивилизације човек се оптеретио дуготрајним стајањем, седењем, лошом храном и другим факторима ризика. Вене на ногама се прошире када попусти везивно ткиво у њиховом зиду и тако изгубе способност одвођења крви из ногу према срцу. Тако настају варикозитети. Слабост венских залистака (валвула), које усмеравају крв према срцу доводи до рефлукса венске крви и њеног нагомилавања у потколеницама. Дуготрајни застој крви у оптерећеним венама може да доведе до тромбозе. Тромбоза вене потпуно спречава враћање венске крви према срцу и ствара услове за велики број каснијих компликација, као што је фатална емболија плућа и венски улкус.
СЛАБЉЕЊЕ ФУНКЦИЈЕ ЗАЛИСТАКА
* Има и венских проблема који не дају класичне, препознатљиве тегобе.
- Откривен је, у међувремену, још један узрок поновне појаве проширених вена. Синдром пелвичне венске конгестије настаје због слабости фукције залистака у венама које одводе крв из мале карлице оваричном веном. Проширене вене у карлици могу да узрокују болне менструације, хемороиде и тегобе у малој карлици, а са годинама да изазову поновну појаву верикозитета. Синдром пелвичне венске конгестије даје симптоме тешке хиперемије гинеколошких органа, хемороида, болове у доњем делу абдомена. Пелвични варикозитети и застој венске крви је често разлог рецидивирајућих варикозитета ногу. Дијагностикује се ултразвуком и МСЦТ флебографијом и може да се лечи модерним минимално инвазивним ендовенским интервенцијама.
Узроци проширених вена
* Шта доприноси појави варикозитета?
* Шта је по вама у последњој деценији или две био највећи помак у лечењу ових обољења?
- Појава минимално инвазивних безболних операција проширених вена довела је до великог олакшања за пацијенте са варикозитетима. Ове минимално инвазивне методе су значајно унапредиле лечење обољења вена. Најбоља и најбезболнија метода је радиофреквентна или ласерска интервенција којом поткожно "спаљујемо" велику поткожну вену, која је узрок појаве проширених вена у случају пропадања њених валвула. Радиофреквентна и ласерска минимално инвазивна интервенција даје најбоље естетске резултате, на дуге стазе. Пункција вене се обавља под контролом ултразвука, да би се пласирао катетер за ендовенску аблацију. Интервенција се изводи уз примену локалне анестезије, у комбинацији са врло благом аналгоседацијом. Та, тумесцентна анестезија изазива спазам површних вена пружајући могућност да лигатура перфорантних вена, флебектомија и минифлебектомија буду урађене без крварења.
Не игнориштите прву појаву проширених вена
* Које најчешће грешке праве пацијенти са проширеним венама, а доводе до најтежих последица?
- Игнорисање венских проблема ствара услове за погоршање болести и појаве тромбозе са свим њеним каснијим компликацијама. Имајући у виду лаку безболну примену и добре резултате савремених ендовенских техника, штета је допустити да се обољења вена развију до одмаклих стадијума са тешким компликацијама.
* Има ли и каквих помака у хирургији болести вена?
- У току је развој бројних нови процедура које имају за циљ да још више олакшају лечење варикозног синдрома (нетермалне процедуре), међутим сада је већ јасно да је ласерска и радиофреквентна аблација потврђена и успостављена као стандард за модерно безболно лечење варикозног синдрома. Ендовенска аблација вене ласером или радиофреквентном енергијом се изводи под ултразвучном контролом. Пацијент може истог дана, после интервенције, да се врати кући или да проведе у болници један дан, за сваки случај. Опоравак у кућним условима траје седам дана. Одмах након операције се облачи компресивна еластична чарапа, која се носи до краја периода опоравка. Након тога се пацијент враћа својим уобичајеним активностима, уз што више ходања.
* Када се примени све и уради и операција, може ли се рећи да је особа излечена или је то патологија која се враћа?
- Страх од поновне појаве проширених вена није оправдан. Идентификовање ултразвуком и лигатура перфорантних комуникантних вена, важан је део интервенције да би се спречила појава рецидива. Раније су се појаве накнадних вена дешавале нешто чешће јер није било интраоперативне ултразвучне дијагностике, која данас омогућева да пронађемо и одстранимо сваку вену која би потенцијално могла да се појави након више година.
БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана
Препоручујемо
"ПАДАТЕ" У СНУ? Реч је о изненадним контракцијама мишића, а ево зашто се дешавају
01. 02. 2023. у 23:08
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)