ВЛАДА СРБИЈЕ ДОНОСИ ОДЛУКУ: Колико ће се бруцоша школовати о трошку државе
ВЛАДА Србије донеће данас одлуку о томе колико ће бруцоша моћи да студира о трошку државе.
Фото АП
Буџетске квоте биће донете за шест државних универзитета - у Београду, Крагујевцу, Нишу, Новом Пазару, Приштини са седиштем у Косовској Митровици и Универзитету уметности у Београду, док ће квоте за Универзитет у Новом Саду одредити Покрајинска влада.
- Ове године квоте ће бити у оквирима прошлогодишњих, неће бити великих одступања - кажу за "Новости" у Влади Србије.
Да подсетимо, прошле године буџет Србије покривао је трошкове школовања за 17.362 академаца прве године, док је индексе о свом трошку добило њих 9.682.
Универзитети су дали предлоге колико они планирају да упишу студената на буџет, а колико њих би се школовало о сопственом трошку, а према тим предлозима укупна број академаца на првој години требало би да буде 33.414.
Иначе, пријављивање кандидата за пријемне испите планирано је у периоду од 23. до 26. јуна. Пријемни испит биће организовани од 28. јуна до 2. јула, а резултате ће објавити најкасније 5. јула. Ранг-листе се закључују након поступка жалби, после чега студенти добијају коначну ранг-листу која ће бити истакнута најкасније до 12. јула. Кандидати који су положили испит морају да се упишу 16. јула.
И ове године пријемни испити ће вероватно бити одржани под мерама здравствене заштите.
- Како сада ствари стоје, кандидати ће морати да имају маску, али почетком јуна одржаћемо састанак свих ректора и договорити прецизне мере које ће зависти од епидемиолошке ситуације у том моменту - рекао је, за "Новости", проректор за наставу Универзитета у Београду проф. др Петар Булат.
Да би се избегле гужве, омогућен је и упис електронским путем, али пријемни испит биће искључиво по принципу "папир-оловка".
СРБИ ИЗ РЕГИОНА
ПРАВО на упис на буџет имају и Срби из земаља у окружењу - БиХ, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Северне Македоније, Мађарске, Румуније, Бугарске и Албаније. Они уз остала документа предају и писану изјаву да су припадници српске националне мањине у тој држави. Такође, свим кандидатима, осим онима који су средњу школу завршили у Републици Српској, потребна су нострификована документа.
Препоручујемо
ЗАБРАЊЕНИ МОБИЛНИ И ИЗЛАСЦИ ИЗ САЛЕ: Пријемни испити одвијаће се под строгим условима
26. 05. 2021. у 12:21
ИСТИ УСЛОВИ ЗА СРБЕ ИЗ РЕГИОНА: Наши сународници из окружења могу да конкуришу за упис
26. 05. 2021. у 13:21
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЈОВАНИН НОВИ ДЕЧКО: Спортиста, бизнисмен, син југословенског рекордера (ФОТО)
ВОДИТЕЉКА Јована Јеремић већ неко време ужива у љубави са боксером Милошем Стојановићем Тигром, сином југословенског кикбоксера Гидре који је поставио светски рекордер.
04. 12. 2025. у 12:31
Коментари (0)