ДОКТОР КОН ОТКРИО ЗАШТО ЈЕ СКИНУО МАСКУ: Ми смо завршили са епидемијом уколико урадимо ово

ЕПИДЕМИОЛОГ и члан Кризног штаба др Предраг Кон први пут од почетка епидемије појавио се без маске у студију. Наводи да је до тога дошло јер је ситуација међу вакцинисанима сигурна.

ДОКТОР КОН ОТКРИО ЗАШТО ЈЕ СКИНУО МАСКУ: Ми смо завршили са епидемијом уколико урадимо ово

Фото: Принтскрин РТС

Епидемиолог др Предраг Кон је гостујући у Београдској хроници навео да је ситуација међу вакцинисанима сигурна и да ће они у некој перспективи моћи и слободније да се понашају.

- Људи који су заштићени односно вакцинисани могу да се окупљају и очекује се да ће у некој перспективи моћи једноставније да живе и да славе, да све оно што је саставни део нашег живота без неке бриге спроводе - рекао је Кон.

Објаснио је да је маску јутрос скинуо први пут од почетка епидемије јер се у студију налазио међу вакцинисаним особама.

Говорећи о епидемиолошкој ситуацији наводи да се у Србији дефинитивно диже колективни имунитет, и како каже, ту нема спора.

- Сада смо у стабилнијој ситуацији, чињеница је да је вирус још са нама и да се померио ка млађем узрасту, док се у укупној популацији број смањује. Ситуација не може да се пореди са прошлогодишњом, али да и даље треба бити опрезан јер је вирус и даље присутан међу нама. Тај додатни опрез који се може мерити још недељама да нам се не би десило изненађење, не каква смо имали, али никаква изненађења нису потребна - објаснио је Кон.

Он је додао да се "налазимо у условном делимичном попуштању. Морамо да имамо неке критеријуме, потпуно попуштање је нешто што носи ризик и треба да га доведемо дотле да је мали толико да постане бесмислен. Испод 35 новозаражених просечно на дневном нивоу је бесмислено".

- Молим млађе, то је позив за њих. Ако дођемо између 60 и 70 одсто вакцинисаних ми смо завршили са епидемијом. Као епидемиолог имам храбрости да то отворено кажем. Да бацим диплому и све оно што сам учио до тада ако не буде тако -  закључио је др Кон.

Весић: Задовољан сам попуштањем мера, одлука ступа одмах

Заменик градоначелника Београда Горан Весић поздравио је одлуку Кризног штаба о додатном попуштању мера и поручио да одлука ступа одмах на снагу.

- Веома сам задовољан попуштањем мера које је донео Кризни штаб. Ово је веома важно за Београд, који је најбољи у вакцинацији и нема разлога да грађани Београда буду таоци оних општина и градова који нису успешни у вакцинацији - навео је Весић.

Он је указао да најновије мере подразумевају да ресторани могу да раде до поноћи, и у отвореном и у затвореним простору, да последње представе у биоскопима и позориштима могу да почну до 23.00, као и да је број људи на семинарима који се организују у хотелима са 100 повећан на 200.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (1)

ДОНЕЛА ДРАСТИЧНУ ОДЛУКУ: Маја Беровић извадила силиконе - Сметало ми је, имала сам проблем