ВИТЕЗОВИ СЕ ВРАТИЛИ У КРУШЕВАЦ: На мегдан дошли коњаници, стрелци, борци са копљима, најмлађи Стефан има само четири године (ФОТО)

С. БАБОВИЋ

26. 06. 2021. у 21:33

НА десетине витезова из целе Србије, коњаника, стреличара, бораца одважних са копљем и мачем пристигло је на 5. Витешки мегдан у Крушевцу, а најмлађи међу њима има само четири године!

ВИТЕЗОВИ СЕ ВРАТИЛИ У КРУШЕВАЦ: На мегдан дошли коњаници, стрелци, борци са копљима, најмлађи Стефан има само четири године (ФОТО)

Фото: С. Бабовић

Зове се Стефан Ђуровић и у Лазарев град, где се од 25.до 27.јуна и одржава атрактивна манифестација Туристичке организације Крушевац, ”дојахао” је на витешком коњу из Крагујевца.

- Одушевљен је фестивалом, заволео је поред нас средњевековне обичаје, а како је још мали, тек се сада упознаје са наслеђем - каже за “Новости” Игор Ђуровић, Стефанов отац, археолог, који свира гусле трзачке и псалтир, претечу клавира.

У СВЕБОР Савезу Србије сведоче за “Новости” да је интересовање за Витешки мегдан било изузетно, као и да су витезови пристигли из више дружина из целе Србије.

- Нисмо мировали ни за време епидемије, иако фестивала није било, трудили смо се да кроз радионице побошљамо нашу опрему, увек има посла - каже за “Новости” Иван Лазић, председник СВЕБОР-а. - Овде смо са 30 витезова различитих способности и афинитета, има и оних који негују давно заборављену вештину “ђострање” - борбу са два дугачка ратна копља.

Заједно са витезовима, у Археолошки парк Крушевачки град, где су током викенда постављени шатори и где се јарбола вијоре заставе витешких дружина, дошли су и израђивачи средњевековне грнчарије. Специјално за најмлађе посетице фестивала организоване су и грнчарске радионице.

- Већ 13 година радим са децом и то је нешто најлепше на свету - каже грнчарка Сања Јанковић из Ниша, која ради у “Керамици Константинус” на изради средњевековних кригли, дозера за ракију, декоративних предмета за којима влада велика потражња.

На фестивалу посла има и за “лукаре”. Дејан Ракић из Наупара код Крушевца већ седам година израђује лукове и стреле од разноврсних комада дрвета. Професионални је столар и заљубљеник у необично оружје.

У ПОНУДИ И НАЈБОЉА ВИНА

У Туристичкој организацији Крушевац се надају да је прва масовна манифестација, коју припремају након што је утихнула епидемија само једна у низу која ће до краја јесени привући бројну публику, како је било и пре епидемије. Концерт Националног ансамбла “Коло” је првог дана привукао пар хиљада посетилаца, а једнака посета очекивала се и за наступ Биљане Крстић и “Бистрик оркестра”.

- ”Царски фестивал Лазареви путеви вина” је садржај који смо понудили овог суботњег дана, као новину на традиционалном фестивалу, где ће се представити више од 20 винарија из Србије -напомиње Драгана Костић, представница ТОК, који је успешно организовао Витешки мегдан у Лазаревом граду.

- Интересовање за средњевековним оружјем је чини ми се све веће, а поред лукова и стрела, радим восак за заштитну, мете,врхове стрела, посебна тела стрела-шафтове - прича лукар Дејан.

Међу заљубљеницима у средњи век је и Александра Митровић, графички дизајнер из Београда, која излаже на Средњевековном базару у оквиру Витешког мегдана.

- Израђујем накит инспирисан унутрашњости Пећке патријаршије, манастира Сопоћани, Високи Дечани, Каленић, потражња за накитом постоји и међу туристима, многи га купују,јер може представљати и сувенир - објашњава Београђанка Александра Митровић, која је од мајке наследила љубав према историји уметности.

До краја Витешког мегдана који се завршава у недељу Дечијим витешким фестивалом и венчањем брачног пара у средњевековном стилу у Цркви Лазарица, посетиоци ће моћи да погледају и надметање у хајдучким дисциплинама, витешке борбе, окушају се у јахању коња гађању из стреле. На средњевековном базару у понуди су драгоцене рукотворине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

РИЗИКУЈУ БЕЗ СТРАХА: Ова четири хороскопска знака увек добију оно што желе