ВИРУСИМА "УБИЈАЈУ" БАКТЕРИЈЕ: Научници са Природно-математичког факултета у Новом Саду истражују нову терапију
БАКТЕРИЈСКИ вируси, односно бактериофаги (фаги), који у комбинацији са антибиотицима много ефикасније убијају бактерије и имају потенцијал да се користите у терапеутске сврхе, тема су истраживања групе научника са Природно-математичког факултета у Новом Саду окупљених у пројекту Phanter, који финансира Фонд за науку Србије.
Наши истраживачи су међу првима публиковали резултате синергизма фага и антибиотика пре неколико година, а ово истраживање је усмерено на детаљно испитивање те интеракције, јер се они могу најлакше увести у рутинску праксу кроз комбиновану употребу са антибиотицима.
У неким земљама бактериофаги се користе као експериментална терапија, али је њихову примену засад немогуће одвојити од антибиотика, јер су пацијенти пре или у току примене фага третирани и антибиотицима, као део стандардних терапијских процедура, што додатно повећава значај истраживања. Нова, научно заснована комбинована терапија би донела мању смртност, краћи боравак у болници, али и економске бенефите.
У разговору за "Новости" руководилац пројекта проф. др Петар Кнежевић, са Природно-математичког факултета у Новом Саду, открива да многе медицински значајне бактерије показују висок степен резистенције на антибиотике. Постоје и оне које су отпорне на више група антибиотика - мултиплорезистентне или на антибиотике из свих познатих група - панрезистентне.
- За сваку бактерију могуће је изоловати одговарајуће бактериофаге, тако да се фундаментална сазнања до којих ћемо доћи на пројекту могу касније применити на било коју комбинацију фага и антибиотика, без обзира на циљну бактерију - истиче проф. Кнежевић.
- У оквиру пројекта фокусирали смо се на мултирезистентне стафилококе, познатије под називом метицилин резистентне стафилококе или МРСА. Поред њих, проучаваћемо интеракцију фага и антибиотика на врсти Pseudomonas aeruginosa, једној од најпознатијих бактерија када је реч о резистенцији на антибиотике, као и на ешерихији, која је стандардни модел у већини микробиолошких истраживања.
Професор Кнежевић наводи да је научни тим дизајнирао методу за брзу, економичну и прецизну карактеризацију интеракције фага и антибиотика, чијом применом је испитан ефекат комбиновања фага и антбиотика на МРСА сојевима.
- Утврдили смо да су ови агенси најефикаснији ако се примене истовремено, а да су мањи ефекти када се примени један, а након одређеног времена други - објашњава др Кнежевић.
- С обзиром на то да се у комбинацији бактериофага и антибиотика користе ниже концентрације антибиотика од оних када је третман само са антибиотиком, испитали смо који антибиотици у ниским дозама могу да повећавају вируленцију бактерија, што је једна од могућих и непожељних последица комбиновања. До краја пројекта сазнаћемо и како ове комбинације делују на Pseudomonas aeruginosa, као и могућност примене фага из фамилија које до сада нису биле испитиване као потенцијални антимикробни агенси, а на основу неких карактеристика би могле бити и ефикасније од оних који се стандардно проучавају.
Према речима нашег саговорника, резултати пројекта ће бити основа за промену тренутних терапијских стратегија. Осим здравствених бенефита, донеће и друге позитивне ефекте, пре свега економске.
- Комбиновање бактериофага и антибиотика може смањити високу стопу смртности од бактеријских инфекција, посебно у случају инфекција мултипло и панрезистентним бактеријама, дужину боравка у болници, употребу антибиотика, а тиме и даљу појаву антибиотске резистенције и нежељене ефекте који се јављају са применом високих доза антибиотика - истиче др Кнежевић.
- Економски ефекти ће бити смањење трошкова лечења, али и производње, пошто је њихова производња јефтинија од антибиотика.
Како наводи наш саговорник, данас је у тренду живети здраво и у складу са природом, а бактериофаги су природни агенси, који се изолују из спољашње средине и присутни су у нашем организму.
- Нека истраживања показују да су фаги који настањују наш организам разлог спонтаног излечења бактеријских инфекција, што није тако редак случај - каже проф. Кнежевић и наглашава да нису утврђене алергијске реакције на бактериофаге, па се употреба добро пречишћених препарата бактериофага сматра потпуно безбедном по људско здравље.
ТИМ
PHANTER чини шесточлани тим - редовни професор, асистент са докторатом, три докторанда и лабораторијски техничар каже проф. Кнежевић:
- У оквиру пројекта је основана нова лабораторија "ПК Лаб", која се бави вирусима и бактеријама, што ће значајно допринети препознатљивости рада наших научника.
САРАДЊА СА СВЕТОМ
- БАКТЕРИОФАГИМА се бавимо више од деценије и до сада смо успоставили сарадњу са многим институцијама широм света - каже проф. Кнежевић.
- Имали смо успешне пројекте на тему примене бактериофага са Мађарском, Словенијом и Португалијом. С обзиром на то да се непосредном применом бактериофага првенствено баве лекари и ветеринари, знања биолога-микробиолога су непроцењива, па сам до сада имао прилике да држим предавања по позиву на тему биологије бактериофага у Вроцлаву, Оксфорду, Варшави, Сиднеју, Аделејду, Мелбурну, Перту и другим градовима.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)