СПИСАК ЕВРОПСКИХ ДРЖАВА ГДЕ СРБИ МОГУ ДА ПУТУЈУ: Ово су услови за улазак у те земље
СВАКОДНЕВНО стижу вести из разних земаља о поједностављеним условима за улазак у европске државе. Док једне дозвољавају улазак са потврдом о вакцини, друге се пак и даље ограничавају на улазак са негативним ПЦР тестом.
Срби, према информацијама са сајта Министарства спољних послова наше земље, могу да уђу у Албанију, Аустрију, Босну и Херцеговину, Бугарску, Велику Британију и Северну Ирску, Грчку, Италију, Мађарску, Немачку, Северну Македонију, Турску, Словенију, Хрватску и Црну Гору.
Држављани Србије могу ући у Албанију без посебних услова. Није потребан ПЦР тест, нити се изриче мера карантина.
Држављанима Србије је дозвољен улазак у Аустрију за све категорије лица. Досадашња обавезна електронска регистрација (Пре-Травел-Цлеаранце-ПТЦ) пре путовања у Аустрију више не важи за вакцинисана лица, лица која су прележала Цовид-19 и тестирана лица. Приликом уласка у Аустрију потребно је имати сертификат о вакцинацији или уверење о прележаној болести или негативан тест на ЦОВИД (ПЦР или антигенски), под условом да је лице које улази у земљу у претходних 10 дана боравило искључиво у једној од тзв. безбедних земаља што Србија јесте. Признају се следеће вакцине против ЦОВИД-19: Фајзер, Модерна, АстраЗенека, Џонсон и Џонсон,Синофарм, Синовак.
Сертификат о вакцинацији неком од одобрених вакцина против ЦОВИД-19 (на немачком или енглеском језику) је меродаван у случају да је лице примило само прву дозу вакцине, од датума вакцинисања до дана уласка у Аустрију треба да прође најмање 22 дана, а највише 3 месеца. Код лица која су примила другу дозу, од примања прве дозе не сме да прође више од девет месеци. Вакцинација вакцином за коју је предвиђена једна доза, признаје се девет месеци, али од 22. дана након примања вакцине.
Лекарско уверење о прележаној болести је меродавно уколико је издато од стране надлежног органа (на немачком или енглеском језику) да је лице у последњих шест месеци прележало Цовид-19 (односно доказ о неутралишућим антителима не старији од три месеца).
Негативан ПЦР тест на ЦОВИД не сме бити старији од 72 сата, а негативан антигенски тест не сме бити старији од 48 сати од момента узимања узорка (тест мора бити на немачком или енглеском језику).
Лица која не могу да приложе ниједан од напред наведена три доказа у обавези су да ураде тест у року од 24 сата од момента уласка у Аустрију о свом трошку. Такође, за ова лица важи обавеза онлајн регистрације, која се може обавити најраније 72 сата пре путовања.
Транзит кроз Аустрију је дозвољен без задржавања, односно уколико је загарантовано напуштање земље без одлагања. Није потребан тест за транзит, као ни онлајн регистрација.
Деца до навршене 10. године живота не морају имати негативан тест ради уласка у Аустрију, с тим да и за њих важе све одредбе као и за одраслу особу под чијим надзором путују. За децу од 10. до 18. године важе иста правила као и за одрасле.
Коначну одлуку о уласку у Аустрију доносе надлежни погранични органи.
Држављани Србије могу без ограничења са територије Србије да уђу у БиХ или да транзитирају.
Уколико држављани Србије улазе у БиХ из других земаља, неопходан је негативан ПЦР тест, не старији од 48 сати.
Држављани Србије могу да уђу у Бугарску са једним од следећих докумената: документ о потпуно завршеној вакцинацији против ЦОВИД-19, негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата или негативан брзи антиген тест, не старији од 48 сати (рачунајући од датума тестирања уписаног у документ).
Држављани Србије који су прележали корону, осим са горе наведеним документима, могу ући и са документом који показује позитиван резултат ПЦР тестирања или брзог антиген теста у периоду од 15. до 180. дана (рачунајући од датума тестирања уписаног у документ).
Држављани Србије могу ући или транзитирати кроз Уједињено Краљевство под условом да имају валидну визу. Сва лица која долазе из иностранства, укључујући британске држављане, приликом уласка у Енглеску авионом, бродом или возом морају поседовати негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата. У супротном је предвиђена казна од 500 фунти.
При уласку у Уједињено Краљевство неопходно је да се електронским путем унапред попуни формулар за праћење кретања. Путници у транзиту су такође у обавези да попуне овај формулар. За непопуњавање наведеног формулара предвиђена је казна у висини од 500 фунти.
Сви путници, укључујући и држављане Србије, уколико долазе из Србије или из земаља које се, уз Србију, не налазе на листи сигурних земаља а у којима су до уласка у Уједињено Краљевство боравили две недеље или кроз које су транзитирали, дужни су да буду у самоизолацији у трајању од десет дана.
Период трајања десетодневне изолације може бити скраћен уколико путници најраније петог дана по доласку ураде тест и добију негативан резултат. Тестови се раде о трошку путника у некој од акредитованих лабораторија.
Такође, сви путници који долазе у Уједињено Краљевство дужни су да, о свом трошку, ураде тест другог и осмог дана након почетка карантина. Тестове је потребно резервисати унапред.
Држављани Србије могу да уђу у Грчку, авионом или преко друмских прелаза Евзони (који је сада отворен 24 сата) или Промахонас и Орменио (са Бугарском, отворени 24 часа). Сви путници који долазе у Грчку, морају претходно попунити електронски образац пријаве (најмање 24 часа пре уласка у Грчку) и при уласку презентовати добијени код. Неопходан је негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата (ослобођена су деца до 12 година старости) или потврда о завршеној вакцинацији (најмање 14 дана пре доласка у Грчку) издата од стране надлежног органа. Наведена потврда, поред личних података, треба да садржи тип примљене вакцине и број доза.
Лицима која су прележала корона вирус у претходних 30 до 180 дана, односно шест месеци пре путовања, неопходна је потврда о прележаној болести.
Сви путници на граничном прелазу подлежу се брзом тестирању, а уколико је тест позитиван обавезна је кућна изолацији 14 дана у објекту по избору путника или оном који буде одређен од стране грчких надлежних органа (о трошку грчке државе).
Професионалним возачима у међународном друмском превозу није потребан тест или потврда о вакцинацији, али се подлежу брзом тестирању на граници.
Држављани Србије не могу да уђу у Италију у туристичке сврхе. Улазак из Србије у Италију дозвољен је само у одређеним случајевима: пословни и здравствени разлози, школовање,
хитан повратак у место становања/боравишта, уколико су у потврђеној и сталној емотивној вези (иако не живе заједно) са држављанима Италије/ЕУ/Шенген зоне или са лицима која имају законито пребивалиште (боравиште на дужи период) у Италији.
Приликом уласка неопходно је да се приложи на увид: негативан ПЦР или антигенски тест, урађен до 48 сати пре уласка у Италију, као и лична изјава.
За лица којима је омогућен улазак у Италију, обавезна је мера кућне самоизолације у трајању од 10 дана. По завршетку самоизолације неопходно је поновити ПЦР или антигенски тест. Напред наведене мере не примењују се у случају боравка до 120 сати, у случају транзита у трајању до 36 сати.
Држављани Србије могу да уђу у Мађарску без ограничења, односно под истим условима који су били на снази пре мера уведених ради спречавања ширења вируса ЦОВИД-19.
Није потребна потврда о вакцинацији, нити негативан ПЦР тест.
Напомена:
1. Једино грађани који у Мађарску улазе из правца Украјине подлежу и даље мерама епидемиолошке контроле за спречавање пандемије.
2. Грађанима који слећу на аеродром у Будимпешти мери се температура, али не морају да имају потврду о вакцинацији или негативан ПЦР тест.
3. На снази је обавеза ношења маске у затвореном простору.
4. За улазак у спортско-рекреативне центре, музеје, затворене делове ресторана и др. потребна је потврда о вакцинацији.
Држављани Србије могу да путују у Немачку без ограничења, осим уколико путују авионом. То важи за путовања и у туристичке сврхе, као и посете члановима породице.
Путници који су претходних десет дана пре уласка у Немачку боравили у Србији, а старији су од шест година, дужни су да авиокомпанији пре полетања ставе на увид: негативан тест на присуство вируса ЦОВИД 19, потврду о ревакцинацији или потврду о прележаној болести.
Транзит кроз Немачку је могућ уколико лице има право уласка у земљу одредишта.
У складу са одлуком Владе, од 12.октобра држављани Србије могу да уђу у Северну Македонију без поседовања негативног ПЦР теста. Истовремено, у саопштењу Владе Северне Македоније се апелује да се путовања сведу на минимум и искључиво за неодложне потребе.
Држављани Србије могу ући у Турску. Неопходан је негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата, за сва лица старија од шест година. Потврда о потпуној вакцинацији издата од стране надлежног органа Србије се признаје уместо негативног ПЦР теста. Лицима млађим од 18 година која се налазе у пратњи родитеља који поседују потврду о вакцинацији није потребан ПЦР тест.
У случају да лице улази у Турску друмским путем и не поседује негативан ПЦР тест или потврду о вакцинацији, обавезан је карантин на адреси која се пријави као место боравка. Уколико се не поседује адреса боравка, место карантина ће утврдити надлежна здравствена управа. Седмог дана карантина се лице тестира и уколико резултат буде негативан, карантин се прекида.
У року од 72 сата пре доласка у Турску неопходно је електронски се регистровати. Током регистрације се додељује такозвани ХЕС КОД који представља електронски вид праћења здравственог стања путника. Неопходан је за улазак у све тржне центре, ресторане, државне установе и друге објекте. Сви путници су дужни да при уласку у Турску покажу исти у штампаној или електронској форми.
Држављани Републике Србије или лица која путују из Србије могу ући у Словенију без одређивања карантина и поседовања тестова, уколико приложе доказ да су пре уласка најмање пет дана непрекидно боравили на територији Р. Србије или друге државе која се налази на зеленој листи епидемиолошки сигурних држава.
Држављани Републике Србије и остали путници (независно од држављанства) који долазе непосредно из Републике Србије, могу да уђу у Републику Хрватску без потребе доказивања посебно оправданог разлога путовања, али уз испуњавање епидемиолошких услова уласка: предочење негативног ПЦР теста (не старијег од 72 сата) или брзог антигенског теста на САРС-ЦоВ-2 (не старијег од 48 сата), предочење потврде о вакцинацији која није старија од 210 дана, а од последње дозе је прошло 14 дана; признају се потврде за вакцине: Фајзер, Модерна, АстраЗенека, Гамалеја (Спутњик В), Синфарм (две дозе) и Џонсон и Џонсон (једна доза) , предочење потврде о пребољеном вирусу Цовид-19 и примљеној једној дози вакцине унутар шест месеци од почетка болести Цовид-19, а вакцинација је спроведена пре мање од 210 дана, предочење позитивног ПЦР или брзог антигенског теста, којим се потврђује да се особа опоравила од вируса Цовид-19, при чему је тај тест направљен уназад 210 дана, а старији је од 11 дана од дана доласка на гранични прелаз, или уз предочење потврде о пребољеној болести Цовид-19, издане од стране доктора.
Деца млађа од 12 година која путују у пратњи родитеља/старатеља изузета су од обавезе предочења негативног резултата теста или самоизолације уколико родитељи/старатељи испуњавају горе наведене услове.
Држављани Србије, као и странци који имају стални или привремени боравак у Србији или су у периоду од најмање 15 дана пре уласка у Црну Гору непрекидно боравили, могу да улазе у Црну Гору без поседовања теста на корона вирус и без доказа о вакцинацији.
(Објектив)
Препоручујемо
ДЕЛТУ ДОНОСЕ ТУРИСТИ: Руски лекари упозоравају на оне који шире нови сој вируса
09. 07. 2021. у 11:51
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)