ДАРУЈЕ ЕТНО-ЗБИРКУ ПОЛИМЉА:Драгиша Томашевић тражи дом за збирку предмета домаће радиности и народног градитељства (ФОТО)
ВРЕДНУ збирку алатки, покућства и многобројне предмете од дрвета, коже, гвожђа и других материјала из живота сточара и ратара у Полимљу и на околним планинама даровао бих манастиру Милешева.
Ако нису вољни или немају простора, продао бих је неком љубитељу старина.
- Пристигле су ме године, а чланови породице, због обавеза и других интересовања, не могу томе да се посвете. За поставку треба најмање 150-200 квадрата, а неоходна је и заштита експоната од зуба времена - образлаже Томашевић намеру.
А кад год је долазио у родни крај, пријепољска села Житин и Велику Жупу, заљубљеник у старине је користио сваку прилику да скокне до неког засеока и да тумара између Камене Горе, Јадовника и Златара, па и даље од Полимља, да обогати своју поставку предметима народног градитељства и умећем из домаће радиности.
У његовој етно-збирци недалеко од Лима је права реткост дрвено рало са гвозденим раоником нађено у Косатици. Овде су и многобројне рукотворине самоуких мајстора дрводеља: посуде за воду, кашике, кутлаче, преслице, разбоји, карлице, ступе за масло...
Под кровом брвнаре уточиште су нашли из савременог живота потиснути старински казан чучавац, вргови за ракију, земљани и бакарни судови.
- Имам три кантара коришћена у воденици и трговини, од којих је један окаш, стар више од 300 година, са оком, мером за тежину код Османлија, која је износила 1,28 килограма - подсећа Томашевић. - Међу више чутура различито украшених, две још држе ракију, позивају на свадбу и иду у сватове, а за ону чувеног домаћина Голуба Дробњака дародавцу сам рекао: "Ја је теби не бих дао".
У сабирању експоната пуних 720 месеци Томашевићу су, како каже, помагали пријатељи, а домаћини су, знајући за његову страст, даривали предмете, иако су им то биле драге успомене на претке. За неке је, каже, и дрешио кесу, без погодбе...
ТКАНИЦЕ И САТОВИ
У РИЗНИЦИ минулог времена су и гусле, старински сатови, али и тканице, чарапе и везови плетиља, сукнени прслуци... На детињство и чобанске дане подсећају десетак чактара (звона), фењери и лампе, па плетене корпе, седло и самар за планинске коњиће, кожне и торбе од козје длаке... Недостаје, каже, само мешина за сир или ракију...
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)