ДОМАНОВИЋ ПО ДРУГИ ПУТ У ОВСИШТУ: Поново се вратио живот у родну кућу родоначелника српске сатире (ФОТО)

Д. МАТОВИЋ

03. 09. 2021. у 05:00

У РОДНУ кућу највећег српског сатиричара Радоја Домановића, у селу Овсиште надомак Тополе, живот се поново уселио.

ДОМАНОВИЋ ПО ДРУГИ ПУТ У ОВСИШТУ: Поново се вратио живот у родну кућу родоначелника српске сатире (ФОТО)

Фото Архива

Под кровом обновљеног пишчевог дома, у оквиру "Домановићевих дана", летос су се опет срели сатиричари и они који је воле.

Идејa o организацији оваквог фестивала потекла је из Удружења жена "Опленац" са жељом да се у родној кући писца окупљају и говоре следбеници његовог дела и слободе мишљења и говора. Захваљујући тим вредним и упорним женама кућа Домановића је потпуно обновљена и спремна да дочека туристе.

- Много труда и времена нам је било потребно да остваримо наш наум. Истрајале смо. Дом Радоја Домановића сада је жив, у правом смислу те речи - каже Аница Никодијевић, чланица Удружења.

Родна кућа мајстора политичке сатире саграђена је 1852. У њој је била школа, две учионице и стан. Ту је службовао и Домановићев отац Милош, учитељ. Радоје се у њој родио 1873.

Провео је сатиричар у Овсишту прве године живота. И, отишао. Кућу је јео зуб времена све до 1973, када је први пут обновљена поводом века од пишчевог рођења. Највећи допринос обнови тада су дали књижевници Меша Селимовић и Бранко Ћопић.

Поново су пролазиле деценије, а за Радојев родни дом као да нико није марио.

- Знате, да су кућу бар дали неком кафеџији, била би очувана и сијала би - говорили су мештани.

- И Радоје је био боем, не би се бунио.

Тек 2015. године Домановићева спомен-кућа реконструисана је средствима Министарства културе и Општине Топола, који су за ову намену издвојили по 15.000 евра.

- Кућа је тада санирана, али чекао нас је велики посао - каже Никодијевићева. - Зидови су били неомалтерисани, двориште неуређено. Морале смо све саме да урадимо. Није било лако. Сналазиле смо се како смо знале и умеле, стигла је и помоћ из Општине Топола, из Агенције за рурални развој... На крају смо успеле да остваримо оно што смо планирале.

У реновираној кући великана је огранак градске библиотеке, отворена је и стална поставка изложбе традиционалних производа Удружења жена "Опленац".

- Надамо се да ће спомен-дом Радоја Домановића постати незаобилазна тачка туриста који походе наш крај - каже нам.

Можда би наш сатиричар, да је жив, својим језиком нешто рекао о продаји ајвара и туршије под његовим родним кровом. Можда би му се више допало да ту буду опленачка вина или шумадијски чај. Ко би га знао? Чињеница је да су се вредне жене потрудиле да радећи како знају и умеју, уреде чак и његову спомен-собу.

- Сналазимо се како можемо - каже госпођа Никодијевић.

- Кустоса немамо, па ми дочекујемо туристе и говоримо им о писцу. У његовој соби поставили смо путоказе, од улаза до излаза, који прате цео његов живот. Набавиле смо комплетан мобилијар. Ми смо задовољне. На посетиоцима је да дају свој суд о ономе што смо урадиле.

РАЗМИШЉАЊА

КАДА је обновљена спомен-кућа Радоја Домановића 2015. сви говорници су изразили наду да ће то постати место за књижевне манифестације, изложбе, концерте, и које ће посећивати ученици из Србије. Али, и поред више хиљада одредница на интернету о писцу "Вође", "Страдије", "Данге", "Мртвог мора"..., као да га годинама нема у размишљањима задужених за културно наслеђе Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE