СКУПШТИНА СРБИЈЕ ОДЛУЧИЛА: Усвојен Закон о заштити ћирилице
СКУПШТИНА Србије усвојила је Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, чиме је ћирилица, након дуго времена, стављена под заштиту државе.
Фото М. Анђела
Овим прописом, иначе, предвиђено је ко све има обавезу да користи ћирилично писмо, проширен је круг субјеката који имају ту обавезу, па ту спадају предузећа која имају већинско учешће јавног капитала, као и јавни сервиси РТС-а и РТВ-а.
Такође, приватна предузећа која се одлуче да користе ћирилицу у свом раду имаће пореске олакшице. Закон предвиђа и да културне и друге манифестације које се финансирају или суфинансирају из јавних средстава морају имати лого исписан на ћирилици.
За непоштовање законских одредби предвиђене су и казне и то у износу од 50.000 динара до 500.000 динара.
Такође, предвиђено је и оснивање савета чији би се чланови бирали на предлог Владе, а који би бринуо о спровођењу закона и очувању ћириличног писма.
Током расправе из Скупштине је поручено и да доношење закона не угрожава никог ко говори другим језиком или пише латиницом.
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (7)