ТАМНИ РЕКОРД КОРОНЕ: Зараза поново галопира Србијом - ковид-центри и болнице пуни младих људи

КОРОНА је оборила црни рекорд у Србији! У последња 24 сата на овај вирус тестиране су 26.292 особе, од којих је позитивно чак 8.467. Преминуло је 45 особа, а на респираторима је 251 пацијенат. Последњи неславни ковид-рекорд по броју новозаражених постигнут је 1. децембра прошле године, када је било 7.999 позитивних.

ТАМНИ РЕКОРД КОРОНЕ: Зараза поново галопира Србијом - ковид-центри и болнице пуни младих људи

Фото И. Маринковић

Да је ситуација веома тешка поручују епидемиолози, који заступају тезу да се истинска слика стања добија множењем броја новозаражених са - 10. А то би практично значило да је у последња 24 сата вирус циркулисао код скоро 85.000 људи!

Оно што посебно забрињава је да се и код најмлађих јављају упале плућа, а расте и број позитивне новорођенчади, због слабог одзива на имунизацију међу трудницама.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је држава спремна да уведе ковид-пропуснице, али да су оне само начин да се, пре свега млади, вакцинишу и да пропуснице нису никакав "магични метак" за решавање ситуације са пандемијом ковида.

- Једини одговор на све ово је вакцинација. Поново причамо о мерама, пропусницама, свему што није кључно у решавању пандемије. Кључне су вакцине, прва и трећа доза - рекла је Брнабићева.

Лошу епидемијску ситуацију у Србији прати и стање у ковид-болницама. Према речима покрајинског секретара за здравство Зорана Гојковића, последњих дана бележи се рекордан пријем новооболелих. Као пример наводи да је за последња 24 сата ковид-болница на Мишелуку у Новом Саду имала чак 60 пријема.

За свега осам дана, од када је поново, пети пут од почетка епидемије ушао у ковид-систем, Клиничко-болнички центар Звездара је - напуњен. У тој болници је сада 380 оболелих од ковида, сви са средње тешком и тешком клиничком сликом, и углавном млађи, радно активни и - невакцинисани, потврдио је у уторак "Новистима" професор др Петар Сворцан, директор ове установе.

Исто је и у другим ковид-центрима у земљи, и сви се прибојавају још већег прилива оболелих. У Министарству здравља "Новостима" је речено да имају разрађен план проширивања капацитета за ковид, али да систем буквално жонглира, како се не би дошло у ситуацију да се и други велики здравствени центри, опет, пренамењују за инфициране вирусом корона, и да остаје све мање могућности за лечење других обољења. У Београду, највећем жаришту епидемије, у редовном режиму рада су још ВМА, УКЦС, КБЦ Земун, и део "Мишовића".

- Код нас је од укупно 380, чак 54 пацијента у јединицама интензивне неге - каже професор Сворцан. - Колико пацијената отпустимо, у току дана толико и примимо. Тражи се и место више, али уз добру координацију са другим установама и тријажним амбулантама сваки пацијент коме је потребна хоспитализација, прими се у болницу у најкраћем року. Огроман број њих захтева кисеоничку потпору. Код нас је на респираторима 22 пацијента, чије је стање веома тешко.

За овај талас епидемије карактеристично је да је од ковида чешће оболевају млађи људи, што лекари објашњавају незадовољавајућим обухватом вакцинацијом, који је једва достигао 53 одсто одраслих, међу којима су огромна већина најстаријих.

- Више од 70 одсто хоспитализованих код нас су невакцинисани - каже проф. Сворцан. - Они имају знатно тежу клиничку слику болести. Како смо пети пут у ковид-режиму већ уочавамо неке специфичности, а сада је најупечатљивија та што су оболели све чешће млади људи који имају тешке клиничке слике ковида, а немају других, претходних болести. Нажалост, многи не схватају да вакцинација нема алтернативу! У борби са овим вирусом, уз придржавање мера, једино је вакцина решење. Нажалост, људи имају отпор, поведени су различитим непровереним информацијама и не желе вакцинацију. Када добију ковид и морају у болницу кажу лекарима да им је жао што се нису вакцинисали. н

ОПАДА ПРОСЕЧНА СТАРОСТ

ВИРУС корона је утицао на највеће смањење просека животног доба у Европи и у САД још од Другог светског рата - показало је управо објављено истраживање са Универзитета Оксфорд, које је спроведено у 27 земаља чланица ЕУ, САД и у Чилеу.

Осим Данске и Норвешке, сви су забележили пад. Најтеже је у САД, где је за годину дана нада у дуг живот опала за чак 2,23 године за мушкарце и 1,65 за жене. Следе Литванија, Бугарска и Пољска с 1,5 година. У Француској, код жена просек старости се смањио за 0,67 година, а код мушкараца за 0,6 одсто. (Г. Ч.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

УПРАВЉАНИ РАСТ НАСУПРОТ ЛИНЕАРНОЈ ДОБИТИ: Где инвестирају банке које мењају тржишну динамику?