НАЈПРИСУТНИЈЕ ПСИХИЧКО НАСИЉЕ: Истраживање Покрајинског заштитника грађана о насиљу над старијим особама
ПОКРАЈИНСКИ заштитник грађана – омбудсман посебну пажњу посвећује старијим особама и препознаје потребе ове посебно рањиве категорије становништва у области заштите и унапређења њихових људских права. Поводом Међународног дана старих, 1. октобра организују округли сто "Право на старост – насиље над старима“, сматрајући да се о теми насиља над старима недовољно говори и не предузимају одговарајуће мере у циљу побољшања њиховог положаја.

Фото: Покрајински омбудсман
Према подацима до којих је у својим истраживањима дошао Покрајински заштитник грађана, крива насиља над старијим особама од 2018. па до данас се знатно повећала. Једна од добијених анализа, како наводе, указује да је најприсутније психичко насиље над старијим особама док је према анализи праћења извештавања електронских медија утврђено да су медији највише извештавали о физичком насиљу. Жртве насиља су жене и то у много већем проценту него што су то мушкарци старије животне доби.
Када се говори о извршиоцима насиља над старијим особама утврђено је да је најчешће починилац особа мушког пола просечне старосне доби од 40 до 50 година. Надаље, како наводе, може се закључити да се насиље над старијим особама најчешће дешава у породичном окружењу и то од сродника, најчешће деце или брачног партера.
- Пандемија ковид-19, која је 2020. године оставила несразмеран и озбиљан утицај на старије особе посебно на њихово здравље, али и на њихова права и одлучивање других о добробити старијих особа – наводи се у саопштењу Покрајинског заштитника грађана. - Старији људи морају бити приоритет друштва у напорима да се промени начин и политика бављења старењем и старијим особама у нашем друштву.
Имајући у виду да је према последњем попису становништва Републике Србије од 2011. године број становника у старосној групи од 65 година до 85 година и више било укупно 1.250.316 људи, што чини 17,39 одсто становништва од укупног броја људи који живе у Србији, јасно је да је реч о популацији која није малобројна. Узимајући у обзир да је сада 2021. година и да наша земља бележи низак природни прираштај, може се рећи да је свака пета особа у Србији старија од 65 година.
Покрајински заштитник грађана најављује да су у наредном периоду планиране активности које су усмерене на едукацију старијих особа у препознавању и пријављивању насиља.
Препоручујемо

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)