"КЊИЖАРА" УСРЕД РАНЦА: Врањанац дуже од деценије продаје књиге "од врата до врата"
ЦРВЕНИ ранац је његов заштитни знак, љубитељи писане речи на југу Србије препознају га по њему и у шали га зову "покретна књижара".
СНАЛАЖЉИВ Дејан Николић, Фото Ј. С.
Дејан Николић из Врања више од 12 година свакодневно продаје књиге по систему "од врата до врата" и не жали се како му посао иде. Радо је виђен гост у многим предузећима, а у ранцу поред најновијих издања, белетристике као и чувених класика, налази се и свеска дужника, јер се, код њега, каже нам, књиге купују на одложено и "до плате".
- Не бринем да ми људи неће платити, често је књига луксуз, али људи који воле да читају никада не остају дужни - прича Дејан.
Врање доскора готово да и није имало пристојну књижару, па је Николић био једино решење да се дође до најновијих наслова, а онда је све постало навика, јер он, поносно каже, познаје своје купце, посвећује им се и доноси им књигу "на врата" и то баш оне које воле.
Прича како је све случајно почело у животу, када је отишао у Црну Гору, сасвим другим послом, а на плажи кренуо да продаје књиге. После неколико дана показало се да је продао књига више него што су издавачи очекивали, те је по повратку у Србију са некима од њих потписао и прве уговоре о продаји.
- Радни век сам започео у обућарској индустрији, радио сам и по 15 сати дневно, а онда ме је здравствено стање упозорило да станем, постао сам алергичан на лепак и просто сам морао да пронађем друго занимање - говори нам Дејан.
СНАЛАЖЉИВ Дејан Николић, Фото Ј. С.
Не крије да ово није нимало лак посао, али да има "своје предности и мане", као и сваки други:
- На терену наилазите на свакојаке људе, има различитих ситуација, неки су радосни што вас виде, други не. Од овога може да се заради једна просечна плата, некад буде више, а некад мање.
Пандемија му је с једне стране отежала посао, али са друге помогла, нарочито у периоду када је људима било ограничено кретање.
Ко више чита
НИКОЛИЋ прича у шали да има своје интерно истраживање:
- Показало се да Врањанци читају више од Лесковчана, судећи по броју наслова које им продам.
Запратите Нпортал на Фејсбук страници
Препоручујемо
ЧИСТА ЗЕМЉА У ВРАЊУ: Избор из највеће ризнице будистичке уметности на свету
19. 09. 2021. у 17:40
СИЛВАНА ЈАВНО О ПРЕЉУБИ: Сударила се колима са Радмилом и претукла његову љубавницу
01. 10. 2021. у 15:43
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (1)