НОСТАЛГИЈОМ ЗАЧИНИЛИ ПЉЕСКАВИЦЕ УСРЕД ШАНГАЈА: У највећем граду Кине, четворица Балканаца отворила роштиљ
КАДА је Владимир Милошевић (37) из Београда са супругом 2015. дошао у посету свастици у Шангају, није ни слутио да ће остати готово седам година. Најпре су он и супруга добили пословну понуду која се не одбија, а потом га је гурманска носталгија, ненадано, додатно упослила, па је данас један од власника јединственог ресторана Yu-go у центру највећег кинеског града.
- У децембру прошле године, пио сам кафу са пријатељом Николом Урошевићем, стоматологом такође из Београда - прича Владимир. - Онако успут, рекао сам му како бих у сласт појео једну пљескавицу, а он је додао: "А ја ћевапе". Због короне нисмо дуго долазили у Србију, појавила се носталгија...
На те речи Никола му је, како каже, одмах предложио да припремају пљескавице, на шта му је Владимир са осмехом одговорио: "Ти си луд". Али, идеја му се допала. Истог тренутка су телефонирали још двојици пријатеља, Николи Ромићу из Београда и Влатку Митешеву из Македоније, који су прихватили идеју уз опаску да их не занима зарада, већ чињеница да могу да једу добре пљескавице у Шангају.
- Убрзо сам, у близини мог стана, видео локалчић који је буквално био само "прозор" површине око три квадрата. Отишао сам једне вечери код менаџера и питао га да нам га изда. Човек се сложио јер му посао није ишао баш најбоље. Истог тренутка сам позвао пријатеље, дошли су, и нас четворица смо једва стали у тај простор, али то је било то, потписали смо уговор - каже Владимир.
То, ипак, није био почетак њихове шангајске бајке. Купили су роштиљ, ћумур и неку справу за млевење меса која се, како уз осмех прича наш саговорник, сломила при првом покушају рада. Уз то, нико од њих није умео да направи пљескавицу, онакву какву су прижељкивали да поједу.
- Позвали смо Радисава Радета Аризановића из Ниша, који је имао "кафанска искуства" и поставили га за шефа. Од његовог доласка, наредна четири месеца, сваки трећи дан смо правили пљескавице, испробавали разне рецепте, са разним зачинима. Негде крајем априла, добили смо жељени укус. Сви смо били одушевљени и тада смо одлучили да продамо наш производ - прича Владимир.
Рачунали су, каже, да ће, ако продају 35 пљескавица дневно, а радили су у почетку само три дана недељно, покрити трошкове и то је за њих било у реду за почетак. На отварању локала појавило се више од 100 људи из целе бивше Југославије, а било је и Кинеза, који су сада већ постали редовне муштерије.
- Испред локала је стално била гужва, продавали смо све што смо припремили, али је било и разочараних који не би на време стигли да купе оно што желе. Тако смо почели да размишљамо о проширењу простора, тако да направимо место где може и да се седе и поједе неки од специјалитета са роштиља. У међувремену смо набавили "вињак", али и ракију из Србије. Сада у том већем простору продамо више од 100 оброка дневно - задовољно нам прича Владимир.
У шали каже да је њихова пословна предност што Кинези обожавају све што има везе са Југославијом.
- Чим се она помене, сви као по правилу изговарају: "Валтер брани Сарајево", па нам није било тешко да придобијемо и њих за муштерије - искрен је наш саговорник.
Ови млади пословни људи кажу да имају своја занимања, да се друже без обзира на то ко је из које бивше југословенске републике, и ни у једном тренутку нису, вели, рамишљали да спремање пљескавица може бити бизнис, али се испоставило да је идеја више него добра.
ИГРА РЕЧИМА
ОКО имена није било много полемике. Нисмо желели да издвајамо ништа посебно, али све нас у Шангају веже једна земља, некадашња Југославија. Зато је то Yu морало да се нађе у имену, иако "југо" наше људе највише асоцира на аутомобил. У нашем случају то је и игра речима. Први локал смо назвали Yu-go са циљем да се људи послуже и оду, што је go на енглеском, па одатле и Yu-go - објашњава наш саговорник.
ГУЖВЕ "ПРИЗВАЛЕ" И ПОЛИЦИЈУ
ЗБОГ изненадних гужви испред нашег првог малог локалa у центру Шангаја, морала је да реагује и полиција. Људи су стално чекали стрпљиво на своју пљескавицу, а полиција је процењивала да то може да угрози саобраћај - испричао нам је Владимир Милошевић.
Препоручујемо
АСФАЛТИРАЈУ БЕЛЕГИШКУ УЛИЦУ: Спајање насеља Шангај и Батајничке петље
16. 09. 2021. у 15:39
ПРВИ ПОБЕДНИК ЛЕСКОВАЧКЕ РОШТИЉИЈАДЕ: Баја је занат учио од најбољих мајстора
03. 09. 2021. у 09:23
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)