СРПСКО КОЛО ПОВЕЛИ У СЕДИШТУ УНЕСКА: Традиционална манифестација земаља франкофоније у Паризу (ФОТО)
ПРЕБРАНАЦ, сарма, поховане пуњене паприке, ћевапи, гибаница, сухомеснате ђаконије и пита с вишњама нашли су се на штанду Србије у седишту Унеска у петак увече у Паризу, на традиционалној манифестацији представљања кулинарских умећа земаља Франкофоније и придружених чланица, поводом педесете годишњице овог Удружења.
Српски специјалитети, дечанско вино и шљивовица коју је Србија кандидовала за упис на Унескову листу нематеријалног наслеђа, изазвали су велико интересовање, а у сласт су их јели и пили сви. Највећа гужва је била управо испред нашег штанда. На крају се, у веселом расположењу, повело и коло! Други су већ рашчишћавали своје штандове, док су се сви преселили пред наш, одакле су последњи гости дубоко у ноћ напустили Унеско.
- Поносни смо што је наше представљање изазвало велику пажњу на салону мириса, укуса и боја Франкофоније, институције у којој желимо да унапредимо наш положај од придруженог до пуноправног члана. Ово је још један вид и начин да се промовише Србија у Унеску - истакла је за "Новости", амбасадорка Србије при овој светској организацији Тамара Растовац Сиамашвили.
Специјалитети су припремљени у српском ресторану "Баржо" у Паризу, под кулинарском палицом последњег Титовог кувара Здравка Вилотића, чије је присуство изазвало велико интересовање присутних амбасадора и дипломата, посебно из земаља Покрета несврстаних.
Успешну презентацију употпунило је и троје чланова париског фолклорног друштва "Извор" у српским ношњама - шумадијској и гњиланској.
Част
- Част ми је што смо позвани да се представимо нашом културом и традицијом - поручила је председница клуба Дубравка Стијовић која је на крају и повела коло.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)