ЕРГЕЛА ЛИПИЦАНЕРА ОД ЧАК 440 ЛЕТА: У најстаријем одгајалишту коња на свету на граници Словеније са Италијом (ФОТО)

Ј. Субин

01. 11. 2021. у 16:00

УЗ саму границу Словеније са Италијом простире се место Липица - дом и највећа ергела липицанера.

ЕРГЕЛА ЛИПИЦАНЕРА ОД ЧАК 440 ЛЕТА: У најстаријем одгајалишту коња на свету на граници Словеније са Италијом (ФОТО)

Фото Новости

Прича о првој ергели на свету започета је 1580. године. Данас, на 300 хектара живи 370 белих коња, у чијим лепотама и грациозности могу да уживају и туристи. Традицију дугу неколико векова у Липицу не мењају, јер узгајају искључиво исту расу коња.

Непрегледна зелена оаза, готово савршено уређена, чак и у овим јесењим данима, када кишни дани навлаче сивило. То ништа не смета људима који су одлучили тамо одмор да проведу, уче да јашу коње али и да их пазе, тимаре и чисте. Посла око коња и на ергели има свакодневно. У уским, препознатљивим оделима, дубоким елегантним црним чизмама, запослени сваког дана истрчавају коње.

Први човек ове кобиларне Матеј Осет каже да је потребно још доста тога да се уради, али да Липица, због тога, за њих представља велики изазов. И не само за њих, већ и за све оне који познају коњички спорт и прате његов развој у свету.

- На ергели сада имамо укупно 370 коња, на две различите локације - објаснио нам је Осет.

- На једној гајимо младе до три године, а матична ергела "Липица" је и матична ергела липицанера на свету. На то смо врло поносни. Уз њихов узгој, који овде траје 440 година, последњих десетак смо почели да се бавимо и туризмом.

Ергела "Липица" припада држави Словенији. Туризам им је самоодржив, па не добијају паре од надлежних институција, али када је реч о коњичком спорту, и где постоји јавни интерес - стижу и буџетски подстицаји.

- Из Србије нам долазе туристи, последњих година све више - говори Осет, показујући на природне лепоте, на које су изузетно поносни.

- Понекад српски гости не знају како би нас уврстили у свој одмор, да би их више било. Ми, међутим, очекујемо да сви који воле природу и желе нешто ново да сазнају о коњима, дођу код нас. Ово нису обични коњи, већ заиста посебни, бели, који имају невероватну енергију, добру за децу и одрасле. Историја стара више од четири века има своју тежину. Много тога може да се доживи у причи коју желимо да покажемо туристима из ваше земље. На ергели радимо и хипотерапију.

По својој лепоти и грациозности, липицанере издваја и то што су по рођењу црни или зеленкасти, да би постали бели тек када одрасту.

И док обилазимо ергелу, коње, без обзира на лоше време, изводе у шетњу, да их истрче. Гости, такође, могу да учествују у свим пословима, што у штали, што око тренирања коња. Туристи могу да гледају представе, да јашу, али и да возе кочије.

Липа

НАЗИВИ Липица и липицанери, настали су на основу приче о липи, дрвету које се често налази на Красу. На простору данашње ергеле, негде у 14. веку, у селу Локев, постојала је позната винарија, испред које је била мала липа. Управо она је дала име тадашњем имању тршћанског бискупа, који је ту подигао резиденцију и простор за узгој коња.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви