РАЗОЧАРАНИ ШТО НИСУ ПРИМЉЕНЕ ЖЕНЕ: Извршни одбор САНУ незаводољан исходом избора

В. Н.

09. 11. 2021. у 09:11

ИЗВРШНИ одбор САНУ саопштио је у понедељак да жене нису у довољној мери заступљене у Академији и да такво стање није прихватљиво.

РАЗОЧАРАНИ ШТО НИСУ ПРИМЉЕНЕ ЖЕНЕ: Извршни одбор САНУ незаводољан исходом избора

Фото Н. Скендерија

Резултат изборне скупштине, на којој није изабрана ниједна жена, сматрају крајње незадовољавајућим и "дубоко су њиме разочарани".

- Руководство САНУ, односно њени чланови, ИО и Председништво, током целог овог изборног процеса указивали су на чињеницу да жене нису довољно заступљене у Академији, упозоравали и улагали значајне напоре да што већи број жена, које то свакако заслужују, буду предложене за нове чланове САНУ - наводи се у саопштењу.

Наводе да се у САНУ одржавају скупови о родној равноправности, да је издата публикација о женама академицима...

Из ИО САНУ указују да су кандидаткиње за чланове САНУ током последњих фаза процеса кандидовања биле предмет најжешћих напада, уз апсолутно неприхватљиво ниподаштавање, од стране додуше малобројних али упорних дежурних критичара изван САНУ, вероватно због, истиче се, процене да жене представљају најлакше мете за такве нападе.

- Нове чланове САНУ бирају, као и свуда у свету, чланови Скупштине САНУ, дакле, искључиво сами чланови САНУ, на чији индивидуални чин гласања и избора нико не може да утиче и за који сами сносе одговорност. Зашто је у том случају за овакву одлуку одговорност пребачена на руководство није на нама да нагађамо - наводи се у саопштењу.

Додаје се да ИО САНУ и даље верује да ове његове ставове дели убедљиво највећи број српских академика, те да резултат гласања никако не одражава њихово мишљење о чланству српских научница и уметница у САНУ, али такав став већ у блиској будућности захтева потврду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

ДИРЉИВА СЦЕНА У БРАНЕШЦИМА: Баја Мали Книнџа певао свој велики хит, а онда му је пришао један младић (ВИДЕО)