"ФРИЖИДЕР" ИЗ ДОБА СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ: На планини Рудник откривене тајне српског трговца из 14. века, вештачка пећина служила као хладњак

Борис Субашић

14. 11. 2021. у 08:25

СРПСКИ средњовековни трговац из доба Стефана Дечанског који је живео у тада великом граду Трг Рудник, имао је луксузну спратну кућу и око ње укопане велике зидане магацине, у чијим су зидовима археолози сада открили улазе у још ниже просторије, дубоке вештачке пећине са лучним сводом.

ФРИЖИДЕР ИЗ ДОБА СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ: На планини Рудник откривене тајне српског трговца из 14. века, вештачка пећина служила као хладњак

Фото Б. Субашић

- До сада код нас није било налаза оваквих просторија, а с обзиром на дубину у коју су укопане у стену претпостављамо да се ту складиштила нека посебна, кварљивија роба - каже археолог доцент др Дејан Радичевић, руководилац ископавања. - Овим открићем заокружујемо до сада непознату слику живота и рада великог српског трговачког домаћинства из 14. века. Оно се састојало од велике куће, коју је осликао врхунски живописац тога доба, са капелом на спрату. Из дубровачких архива знамо да су каравани овде доносили огромне количине текстила, што објашњава пажљиво урађено дренажу против влаге у огромним полуукопаним магацинима. Сада имамо доказ да су постојали и хладњаци у стени са константном температуром.

Археолози су још увек у дилеми чему је служио низ паралелних озиданих канала у зиду куће. По аналогији са античким грађевинама то изгледа као систем за грејање мада ложиште још увек није пронађено. Вертикални канали који се сливају у један хоризонтални могли би да се тумаче и као дренажа за кишницу, али археолози кажу да је нелогично да неко прави олук кроз зид.

- Очекујемо да ће даља истраживања разрешити ово питање, али и да ће отворити нека нова - каже др Радичевић. - Српски средњи век тек чека да буде откривен.

Фото Б. Субашић

Фото Б. Субашић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.

27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.

25. 08. 2025. у 13:15

Наследио кућу, испод намештаја нашао СКРИВЕНО БЛАГО које вреди милионе евра

Наследио кућу, испод намештаја нашао СКРИВЕНО БЛАГО које вреди милионе евра

ФРАНЦУЗ који је наследио кућу од преминулих рођака открио је невероватну ризницу златних новчића и полуга вредних неколико милиона евра. Благо је било јако добро сакривено испод намештаја и у купатилу.

31. 08. 2025. у 14:26

Коментари (1)

BITCOIN ПАДА НА 109.000$, АЛИ АНАЛИТИЧАР ЦИЉА 200.000$ У „УПТОБЕРУ“ – BITCOIN HYPER ДОСТИЖЕ 12 МИЛИОНА $ У ИЦО-У