ИСПОВЕСТ ОЛИВЕРЕ ЂОКИЋ: Мом Зорану Албанци су пресудили без сведока! Важно им је само да осуде Србина

Д. ЗЕЧЕВИЋ

17. 11. 2021. у 11:00 >> 11:12

НЕМА сумње да је у питању грешка и да је дошло до замене идентитета, односно да су мог супруга осудили уместо неког другог са истим именом и презименом.

ИСПОВЕСТ ОЛИВЕРЕ ЂОКИЋ: Мом Зорану Албанци су пресудили без сведока! Важно им је само да осуде Србина

Оливера Ђокић са супругом Зораном и децом, Фото Приватна архива

Јер, нико од сведока током истражног поступка и суђења није препознао Зорана, али је тужилаштво касније, мимо свих рокова довело три сведока која су га наводно препознала и оптужила за наводно малтретирање и протеривања Албанаца. Једноставно, схватила сам да је суду важно да осуде неког Србина, без обзира на то да ли је то Зоран, Марко, Јанко или неко трећи, и без обзира на то да ли су уопште и учествовали у неком догађају.

Овако, за "Новости", говори Оливера (45), супруга Зорана Ђокића (50) родом из Пећи, којем је Апелациони суд тзв. Косова, у понедељак потврдио пресуду Основног суда у Приштини осудивши га на 12 година затвора за наводни ратни злочин по којем је у марту 1999. у Пећи учествовао у психичком и физичком злостављању и протеривању Албанаца. Још у шоку због ове одлуке, Оливера у разговору за наш лист понавља да је њен супруг радио за многобројне косовске али и међународне организације на КиМ због чега је провераван безброј пута. Истиче и да је својевремено био запослен у једном од министарстава привремених власти у Приштини, где како наглашава не би могао да ради да је ратни злочинац!

- Не само што је живео и радио на Космету док је имао посла већ смо и са синовима који сада имају петнаест и једанаест година одлазили у Пећ, град у којем је Зоран рођен - каже Оливера.

Њен супруг је због наводног ратног злочина, ухапшен 2. фебруара 2019, на административном прелазу Јариње, а оптужница против њега подигнута је шест месеци касније.

- Фебруара ове године осуђен је првостепено на 12 година затвора, а у понедељак смо сазнали да је Апелациони суд потврдио ту казну, због чега смо и наши дечаци и ја у шоку.Очекивали смо не смањење казне већ ослобађајућу пресуду будући да мог Зорана чак ни кључни сведок тужилаштва није препознао - каже револтирано ова жена.

Додаје и да Апелациони суд тзв. Косова, није узео у обзир чињеницу да нико од сведока током суђења и предистражног поступка није препознао њеног супруга и да судија Арбен Хоти није узео у обзир могућност замене идентитета.

- Њима је очигледно само важно да суде неком Србину. Да га осуде. Зорана су прво оптужили за убиство и протеривање Албанаца али како нису имали сведоке за такво нешто, накнадни сведоци тужилаштва, оптужили су га за малтретирање и протеривање Албанаца - каже Оливера која апелује на међународне мисије на КиМ да се позабаве неоснованим оптужницама и пресудама Србима за наводне ратне злочине.

Ненад Арсић и Горан Станишић, Фото Приватна архива

И српски адвокати са КиМ упозоравају на нелогичност и неправедност пресуда Србима за наводне ратне злочине. Осим суштинске примедбе на доношење пресуда без материјалних доказа, браниоци осуђених Срба указују на драстично високе затворске казне за "дела" која косовско правосуђе сврстава под појам ратног злочина. Истичу да се тужилаштво базира на непоузданим изјавама сведока, као и да Србе прво хапсе а тек касније трагају за доказима.

- Осим Зорана Ђокића, за чију сам пресуду сазнао из албанских медија, прошлог месеца је Основни суд у Приштини осудио Горана Станишића (55) интерно расељеног из Словиња код Липљана за наводни ратни злочин против цивилног становништва и то само на основу изјаве, наводно кључног сведока, старије жене која је стално мењала исказе. Она је од 1999. до 2005. дала шест исказа у којима је означила потпуно друге људе по имену и презимену, али када је чула да је Станишић ухапшен она је рекла да је он починио злочин - каже адвокат Љубомир Пантовић.

Он тврди да на основу таквих контрадикторних и непоузданих изјава ниједан суд на свету не би осудио Станишића али и остале оптужене Србе за наводне ратне злочине. И док напомињу да су осуђени Срби или живели на КиМ или као интерно расељени долазили на Космет, српски адвокати из покрајине сматрају да се они који су починили било какав злочин сасвим сигурно не би усудили да дођу на КиМ. Зато тврде да сваки осумњичен и ухапшени Србин буде осуђен унапред, пре истраге и суђења, а најчешће без икаквих доказа већ на основу лажних, непоузданих изјава сведока. У прилог својим тврдњама адвокати истичу бројне случајеве изречених пресуда Србима које кључни сведоци чак нису ни препознали нити оптужили за дела која им тужилашво ставља на терет.

ПРЕСУДА НЕНАДУ АРСИЋУ - СРАМОТА

АДВОКАТИ објашњавају да се под појмом ратни злочин пред тзв. косовским правосуђем сматра и "малтретирање" тако да је Ненад Арсић (45) из Чаглавице, крајем прошле године осуђен на шест година затвора јер је наводно малтретирао комшије Албанце приморавајући их да пију ракију и певају српске песме.

- Судско веће није чак ни објаснило због чега је Арсић осуђен а докази спроведени у току поступка више су него јасно указивали да наводно оштећени нису говорили истину. Да сам члан судског већа у овом предмету, било би ме срамота и као човека и као правника - казао је после пресуде Арсићу његов адвокат Дејан Васић.

КРШЕ ОДЛУКЕ СВОГ ВРХОВНОГ СУДА

НЕДАВНО је тзв. косовски Врховни суд одлучио да се за кривично дело ратног злочина у току рата 1999. као и за друга кривична дела извршена до 27. октобра 2000, може изрећи максимална казна од 15 година затвора. Само неколико месеци касније Основни суд у Приштини осудио је Зорана Станишића на 20 година чиме је драстично прекршио одлуку Врховног суда која се, иако обавезујућа не поштује ни у случају повратка манастирског имања Високим Дечанима - истиче адвокат Пантовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (2)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу