СТИЖУ ДВА НОВА ЛЕКА ЗА КОРОНУ: Епидемиолошка ситуација мирнија, РФЗО најављује набавку америчких медикамената
ДВА нова лека - "молнупиравир" и "паксловид", намењена пацијентима са факторима ризика од тежег облика ковида 19, међу којима су кардиоваскуларни болесници, дијабетичари, гојазни, као и онколошки пацијенти, Србија ће добити прва у Европи.

Фото П. Милошевић
Сања Радојевић Шкодрић, директор РФЗО, каже да "молнупиравир" стиже у децембру. Овај лек је од 4. новембра регистрован у Великој Британији, а 19. новембра поднет је захтев и Америчкој агенцији за лекове од које је стигла позитивна препорука за његову примену.
- Извесно да ће овај лек ускоро бити регистрован и у Европи, а што се тиче "паксловида", сваког момента се очекује регистрација, јер су документи већ предати, а резултати студије су изузетно добри - каже Радојевић Шкодрић.
Србија је била прва земља која је са произвођачима потписала уговоре о набавци ових лекова, за "молнупиравир" у исто време када и Америка у којој се производи.
- До сада је произведено око 10 милиона паковања, и зато је јако важно у ком моменту сте потписали уговор, јер су почетне количине ограничене - каже Радојевић Шкодрић. - Америка је потписала за 1,7 милиона, ми за 50.000, што је у односу на број становника процентуално исти однос. Оба нова лека су у облику таблета.
Иако се обезбеђује сва доступна терапија за спречавање најтежих форми болести, фокус у борби против ковида 19 остају вакцинација и противепидемијске мере. Епидемиолог др Предраг Кон упозорава да то што је број новоинфицираних опао, не значи да је крај овог таласа епидемије. Он сматра да би ђаци требало да оду на распуст пре него што наши грађани из иностранства почну да се враћају у Србију за празнике.
Према сазнањима "Новости", разматрају се два опциона датума за почетак зимског распуста: 20. и 27. децембар.
Препоручујемо

СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ РУСКИХ НАУЧНИКА: Алкалоид из црног бибера зауставља ширење короне
09. 11. 2021. у 20:14

ВИРУС КОРОНА И ЛЕКОВИ: Може ли вакцина против ковида-19 да буде као таблета?
26. 07. 2021. у 13:20

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

Имају месечну плату 109.050$, а СИРОТИЊА су! Све им поједе кирија
ИМА и таквих случајева...
10. 09. 2025. у 09:24
Коментари (0)