ДОКТОРКА ГЊАТОВИЋ О ОМИКРОН СОЈУ: "Клиничка слика је другачија, али не и тежа"

Novosti online

01. 12. 2021. у 11:32

ДОКТОРКА Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије каже да се још увек мало тога зна о омикрону - новом соју коронавируса, али да подаци указују да не изазива тежу клиничку слику и да постојеће вакцине сигурно у некој мери штите од њега.

ДОКТОРКА ГЊАТОВИЋ О ОМИКРОН СОЈУ: Клиничка слика је другачија, али не и тежа

Фото: РТС/Принтскрин

Докторка Марија Гњатовић каже да се не зна много тога о омикрону - новом соју коронавируса, осим да се појавио и да су измене у протеинској структури доста велике у поређењу са претходним варијантама.

Познато је да омикрон има више од 30 мутација на С-протеину, што изазива бригу због вакцина које су углавном базиране на стварању антитела на тај протеин.

- То наравно изазива забринутост, али још не знамо како све то утиче на преносивост и тежину клиничке слике код пацијената. Пратимо ситуацију у Јужној Африци, где се нови сој и појавио - истиче Гњатовићева.

Каже да су засада епидемиолошки подаци такви да указују да нови сој неће изазивати тежу клиничку слику.

- Клиничка слика је другачија, али не и тежа. Тако је и примећено да је настао нови сој. Сада је на истраживачима и научницима да прате и утврде где су настале кључне структурне промене - каже Марија Гњатовић.

"Вакцине у некој мери сигурно штите"

Марија Гњатовић истиче да је потребно време да се испита у којој мери постојеће вакцине штите од новог соја вируса.

- Очекује се да вакцине сигурно у некој мери штите, али да ће њихова ефикасност бити можда мало нижа у односу на претходне варијанте - наглашава Гњатовићева.

Не само за омикрон, већ и за борбу против свих осталих сојева који ће се евентуално појавити, наде се полажу и у такозвану супервакцину, а докторка Гњатовић објашњава да би то била вакцина која садржи протеине различитих сојева вируса који су до сада распрострањени широм света.

- Поента је да се направи вакцина која ће створити читаву палету антитела која ће моћи да се боре чак и против неке нове варијанте која ће се појавити. Супервакцине су практично поливалентне вакцине, као што имамо вакцине против сезонског грипа - објашњава Гњатовићева.

Напомиње да је њихова производња мало комплекснија у односу на моновалентне, али да се очекује да сви произвођачи већ раде на таквој вакцини, о чему се ипак не прича много.

"Није свако ко има антитела заштићен"

Докторка Гњатовић каже да је у Институту за примену нуклеарне енергије повећан број људи који се тестирају на антитела откако су уведене ковид пропуснице, јер резултати улазе у зелени сертификат.

- Код нас се раде антитела на спајк протеин. Детектујемо антитела која имају улогу у блокирању вируса и спречавању његовог уласка у ћелије - објашњава Гњатовићева.

Каже да су референтне вредности такве да се све што је изнад 20 јединица сматра позитивним налазом, а мање од 20 јединица негативним налазом.

- Антитела су доказ да смо били изложени инфекцији природно или да смо вакцинисани. Потпуно се другачије тумаче резултати код вакцинисаних и код природно инфицираних. Уколико желимо да знамо шта резултати стварно значе, треба да их тумачи неко ко је стручан - наглашава Гњатовићева.

Истиче да није свако ко има антитела заштићен и обрнуто.

- Свакако је боље када су присутна антитела и када организам одговори стварањем антителног одговора, али изостанак антитела апсолутно не значи да је неко подложан добијању инфекције. Постоји и други ниво заштите – ћелијски имунитет - објашњава докторка Марија Гњатовић.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!