КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ ПОСЛЕ СЕДНИЦЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Охрабрујуће је што вакцине покривају нови сој вируса
ДАРИЈА Кисић Тепавчевић изјавила је данас да је за нови сој корона вируса омикрон охрабрујуће то што га вакцине покривају и што нова мутација није толико страшна како је изгледала на први поглед.

Фото: Танјуг
- Јако је кратко време прошло од откривања новог соја, а оно што је узбунило стручну јавност јесте доста већи број мутација на претходне измене, али није утврђено да изазива тежу клиничку слику и да се брже преноси, за шта постоје одређене индиције - рекла је министарка на конференцији за новинаре након седнице Кризног штаба.
Охрабрујуће је, како каже то што постојеће вакцине покривају и овај сој вируса.
- Да ли су то мутације које ће утицати на клиничку слику и брзину преношења, не знамо. Чак и у ЈАР, где је регистровано више од 1.000 случајева није забележен тежи случај - нагласила је министарка.
На питање да ли ће нови сој вируса доћи код нас рекла је да је свесна да ће доћи, јер је читава земља једна велика целина.
Додала је и да не може да буде искључено да је и овде већ присутан и нагласила да је то исти вирус мало измењен у једном делу - у највећем броју на месту где се везује за ћелију.
- Изледа да није тако страшно као што је изгледало на први поглед, превенција се спроводи на исти начин, то је најважније иако има назив који је прилично егзотичан, али је то само још једно слово алфабета - рекла је Кисић Тепавчевић.
Додала је да ће се дестити оно што је више пута говорила - да ће корона вирус, измењати сва слова алфабета, али да то није нешто што у овом моменту треба да нас претерано брине.
Препоручујемо

КОВИД ПРОПУСНИЦЕ ВАЖЕ ОД 20 ЧАСОВА: Није донета мера о проширеној употреби
01. 12. 2021. у 16:35

КРИЗНИ ШТАБ ДОНЕО ОДЛУКУ: Одређен датум почетка зимског распуста за ученике
01. 12. 2021. у 16:21

ОДРЖАНА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Донета одлука о почетку зимског распуста
01. 12. 2021. у 15:10

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ": Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове
ПРИСТУП америчког председника Доналда Трампа у вођењу дипломатије кроз склапање трговинских договора "прилично је циничан", али у позитивном смислу, изјавио је у петак представник Кремља Дмитриј Песков.
05. 09. 2025. у 19:51
Коментари (0)