ПРОРАДИО МОБИЛНИ ВОДИЧ КРОЗ СТАРО САЈМИШТЕ: Фестивал Слободна зона представио нову апликацију

В.Ц.С.

09. 12. 2021. у 16:48

ЖИВИМО у ери дезинформација, алтернативних тумачења историјских чињеница и културе сећања. Зато смо желели да направимо апликацију која ће сачувати од заборава и таме чињенице везане за некадашњи логор Старо сајмиште. Када данас одемо на ту локацију, тешко да можемо на лицу места да нађемо историјске изворе и чињенице, рекао је Рајко Петровић, директор пројекта Светлост свитаца, на представљању новог мобилног водича за Старо сајмиште.

ПРОРАДИО МОБИЛНИ ВОДИЧ КРОЗ СТАРО САЈМИШТЕ: Фестивал Слободна зона представио нову апликацију

Слободна зона

На осамдесету годишњицу од оснивања Логора на Сајмишту, четрнаест средњошколаца је, заједно са историчарима и уметницама из Србије и Немачке, кроз радионице креирало мултимедијалну шетњу на локацији бившег логора, која је од данас бесплатно доступна преко мобилне апликације. Осим мапе логора, са тачним локацијама главних павиљона и Централне куле, преко апликације може се сазнати историјат сваке од тих тачака током Другог светског рата.

- Истраживања су показала да млади веома мало знају о овом логору , али и да има пуно погрешних тумачења и дезинформација која налазе места у јавном дискурсу - рекао је на представљању апликације историчар Александар Тодосијевић, председник Удружења за друштвену историју - Еуроклио из Србије.

Он је додао да је Београд у време рата био јединствен град у овом делу Европе по томе што је у градском језгру имао три логора: Бањицу, Топовске шупе и Старо сајмиште, где су страдали Срби, Јевреји, Роми и сви противници нацизма.

- Сајмиште је пуно необележних места страдања и зато је ова апликација важна за културу сећања баш сада, у време када су млади подложни негативним аспектима друштвених мрежа, на којима се бележи раст антисемитизма и шовинизма - истакао је Тодосијевић.
У пројекту су учествовале ученице и ученици из Београда, Новог Сада, Новог Пазара, Ваљева, Лесковца, Бечеја и Суботице, кроз четири радионице, које су водиле четири уметнице. Две од њих, Елана Кац, уметница перформанса, и Сузана Крудина, позоришна редитељка, су из Берлина, док су две из Србије - уметница Бранка Павловић и дизајнерка Милица Комленић-Вукић.

Гимназијалци Невена Митровић из Београда и Адем Тутић из Новог Пазара истакли су да о Сајмишту пре радионица нису знали готово ништа, осим да је ту био логор, као и да су из дана у дан, током две недеље, колико су трајале радионице, добијали нове и нове перспективе обима страдања на овом месту.

Кју-ар код за апликацију може се преузети на сајту Слободне зоне.

Пројекат Светлост свитаца реализовао је Филмски фестивал Слободна зона, уз подршку Фондације Сећање, одговорност, будућност (ЕВЗ) и сарадњу Фондације Фонд Б92 (програм Слободна зона јуниор), Центра за примењену историју, Удружења за друштвену историју - Еуроклио, независне позоришне трупе Спреагентен из Берлина и ЦеДиС, Фреие Университ Берлин.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

ПУЦЊАВА У ЗГРАДИ МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ: Русија сазнаје све више детаља о убиству Владимира Фешченка