ПРАТИЋЕМО СВЕ МУТАЦИЈЕ ВИРУСА: Србија добила први Центар за секвенцирање генома (ФОТО)

Танјуг

09. 12. 2021. у 12:58

ПРВИ Центар за секвенцирање генома и биоинформатику у Србији отворен је данас.

ПРАТИЋЕМО СВЕ МУТАЦИЈЕ ВИРУСА: Србија добила први Центар за секвенцирање генома (ФОТО)

Фото: Танјуг/Слободан Миљевић

Премијерка Србије Ана Брнабић присуствовала је отварању и поручила је да ће Центар омогућити да се Србија додатно позиционира као земља која инвестира у науку, нове технологије.

Уз подршку Владе Србије, Центар, укупне инвестиције 600 милиона динара, је изграђен у сарадњи државног Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство (ИМГГИ) и Пекиншког института за генетска истраживања, а за њега је реконструисан објекат у оквиру Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство у Улици Војводе Степе у Београду.

Брнабићева је рекла да ће новоотворени Центар омогућити да се Србија позиционира као земља чија се економија базира на вештачкој интелигенцији и на биоекономији и као земља која много улаже у здравље својих људи и целокупан здравствени систем.

Фото: Танјуг/Слободан Миљевић

Како је навела премијерка, у првом тренутку значиће много у борби против корона вируса.

- Моћи ћемо да пратимо све мутације вируса у нашој земљи. Нећемо морати да чекамо информације из света о вирусу, већ ћемо моћи да пратимо на нивоу каквом у овом тренутку у Европи може само Велика Британија - навела је она.

Премијерка је додала да ће у будућности значити и за све људе који желе да се остваре као родитељи, јер ће управо на том месту од 1. јануара кренути обука за спровођење пренаталних тестова који се сада могу радити у иностранству.

У том смислу, навела је и да ће тестови бити много јефтинији, односно да за разлику од цене између 600 и 700 евра у иностранству, у новоотвореном Центру у Београду у почетку ће цена бити између 200 и 300 евра, а касније и јефтиније.

Брнабићева је казала да отварање Центра представља почетак нове будућности у Србији и подсетила да је 2016. године препозната четврта индустријска револуција као велика шанса и потенцијал Србије за свеопшту и свеобухватну дигитализацију.

Од тада је урађено много, навела је премијерка и додала да се данас упркос пандемији вируса корона виде резултати у смислу отпорније економије, бољег образовања, ефикасније јавне управе и ти резултати су експоненцијално бољи сваке године.

Како каже, за нашу земље је време да крене корак напред који значи убрзани раст и развој, а то значи вештачка интелигенција, биотехнологија, биомедицина, биоекономија,  биоинформатика.

- Процењује се да ће до 2027. године тржиште биотехнологије вредети 835 милијарди долара, а ми желимо да будемо значајан део тог тржишта јер имамо знање, таленат, добре универзитете, феноменалне људе, добре институте. То ћемо постићи тако што ћемо додатно уложити и у факултете, институте и људе и ово је први корак - казала је Брнабићева и истакла да је отварање Центра први корак ка БИО 4 кампусу.

Амбасадорка Кине у Београду Чен Бо сматра да ће Центар обезбедити нове прилике за сарадњу Србије и Кине у области медицине, биомедицине и биологије.

Директорка Института Јелена Беговић захвалила је свима који су допринели да се Центар отвори, а посебно премијерки Брнабић јер је, како је навела, науку, у овом случају биомедицину, препознала као прави пут за будућност.

- Ово је велики дан за технологију и науку у Србији и представља почетак нове будућности за нас. Резултат свега што будемо овде радили биће у сврху побољшања квалитета живота наших људи - казала је.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима