КРАТЕ РЕЧИ, ПРЕСКАЧУ СВЕ ВОКАЛЕ: Ученици у Суботици учили о култури говора и очувању српског језика

Ј. ЛЕМАЈИЋ

11. 12. 2021. у 11:21

НЕ знају да се представе дуже од 15 секунди, свака друга реч им је "значи" или "овај", а скраћенице и туђице су саставни део језика. Ово су, нажалост, чињенице о речитости школараца у Србији. И више су него алармантне. Стручњаци тврде да за то има лека: читање и системски рад на неговању културе говора и изражавања, као и очувању српског језика и ћириличког писма.

КРАТЕ РЕЧИ, ПРЕСКАЧУ СВЕ ВОКАЛЕ: Ученици у Суботици учили о култури говора и очувању српског језика

Суботички ђаци на радионици о култури говора / Фото Караван "Култура говора"

Прилику за то имало је око 80 суботичких основаца и средњошколаца, који су учествовали у каравану "Култура говора", радионицама "Проговори да видим ко си". Суботица је 14. град у Србији, а 22. у региону и дијаспори, у којој се овај караван зауставио и ђацима пренео драгоцена знања.

- Први задатак је да у само два минута говоре о себи, а многи не могу ни 15 секунди. Зато их учимо лепом говору, дикцији и техници дисања, јер су веома су важне - каже Милан Босиљчић, оснивач Удружења "Изражајност" из Београда које реализује караван "Култура говора".

Читање јесте део културе говора, али за слободу и лепоту изражавања најважнији је сам говор.

- Већина деце нема концентрацију, ни навику да људе гледају у очи док говоре. Поштапалице су свеприсутне у говору и руже наш језик. Најважније је да деца постану свесна да их користе, тад је 70 одсто посла урађено, онда знају где треба да избаце "значи", "па", "овај", "како се зове" - додаје Босиљчић. - Децу саветујемо да уместо да изговоре неку поштапалицу, једноставно застану, направе паузу и размисле шта им је следећа мисао. У песму "Страшан лав" убацили смо поштапалице и тако на симпатичан начин указали како оне утичу на лепоту стихова.

Упозоравајућа је и све учесталија употреба скраћеница, која је из писане комуникације, прешла у вербалну. Тако су "нзм", "нмг", "омг", "поз" прешле у свакодневни говор.

- Вокали су постали "смртни непријатељи" деце. Тако, нажалост, одговарају на часовима и причају међусобно. Човек дневно изговори око 50.000 речи, али само 2.000 различитих. Остало су поштапалице - објашњава Босиљчић. - Наш задатак је да младима предочимо замене за англицизме и туђице, јер је српски богат прелепим речима и један је од најмелодичнијих на свету, а ћирилица је најсавршеније писмо.

Суботички ђаци на радионици о култури говора / Фото Караван "Култура говора"

ПОДРШКА

КАДА смо почињали, били смо сами у овоме, а сада имамо подршку три ресорна министарства у Србији и покрајинских секретаријата, као и Владе Републике Српске - истиче Босиљчић. Наш уџбеник је званично наставно средство и део је изборног предмета "језик, медији и комуникација" у гимназијама. Држимо семинаре од јавног интереса за стручно усавршавање просветних радника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОТПУНО ИЗГУБИО КОНТРОЛУ: Гвардиола све више дивља, залетео се на два своја играча (ВИДЕО)