НУКЛЕАРКЕ БИ МОГЛЕ И ИСПОД ЗЕМЉЕ: Све гласнији предлози о градњи сопственог или куповини дела атомског постројења у Мађарској

Љ. БЕГЕНИШИЋ

16. 12. 2021. у 08:11

СРБИЈА мора размишљати о градњи нуклеарних електрана, јер за 200 година неће бити енергената - угља, гаса, мазута - који производе струју, па ће земље које не буду спремне живети у леденом добу.

НУКЛЕАРКЕ БИ МОГЛЕ И ИСПОД ЗЕМЉЕ: Све гласнији предлози о градњи сопственог или куповини дела атомског постројења у Мађарској

Могућа сарадња са мађарским "Пакшом", Фото Архива

А да би се размишљало о томе, неопходно је укинути Закон којим је стављен мораторијум на изградњу нуклеарки, донет 1989. године, три године након катастрофе у Чернобиљу.

Ово за "Новости" каже научни саветник др Илија Плећаш, председник Надзорног одбора Нуклеарних објеката Србије.

Он истиче да је за изградњу нуклеарке од 1.000 до 1.200 мегавата потребно између седам и осам милијарди долара, па Србија, све и да хоће, не може кренути у овај посао, јер нема новца.

- Немамо ни стручњаке, јер од увођења мораторијума пре 30 година, не школујемо кадрове, а да би се потпуно оспособио један нуклеарни инежењер потребно је седам-осам година усавршавања - упозорава Плећаш.

- Међутим, постоји могућност да Србија купи део нечије туђе електране која је у изградњи, на пример, бугарске, руске, мађарске, и да добијемо проценат од 10 одсто, што је велика количина струје.

Др Илија Плећаш, Фото В. Данилов

Такву могућност недавно је најавио и председник Александар Вучић, који је рекао да је Србија заинтересована за пет, десет или петнаест одсто удела у мађарској нуклерки "Пакш", која је од наше границе удаљена само педесет километара, сада има четири блока, а наше комшије најављују да ће већ следеће године са Русима почети градњу два нова. Захтев о укидању мораторијума, недавно је влади упутио директор једног јавног предузећа, а пре два дана нуклеарке као опцију предлагао је и директор ЕПС.

Илија Плећаш каже да је једна од могућности и градња модуларне нуклеарне електране, што подразумева куповину делова електране - реактора, турбине, електронског дела који производи струју...

- Ти делови се саставе и добије се нуклеарка, а најбоље их је купити од једне државе - каже Плећаш.

- Таква електрана могла би се изградити испод земље. У Србији има таквих места где би се на сувом терену могло копати 200 или 300 метара испод земље, где би електрана била постављена.

Истовремено, Србија развија и сарадњу са руским Обједињеним институтом за нуклеарна истраживања из Дубне (ОИНИ), једним од највећих истраживачких центара у свету у областима физике честица, нуклеарне физике, физике кондензоване материје и радијационе биологије. Наша земља потписала је 2019. Мапу пута која води до пуноправног чланства у овој асоцијацији. Том мапом пута предвођено је да пуноправни члан постанемо 2025. године.

- Пошто је у међувремену интензивирана и проширена сарадња, недавно је направљен и потписан Акциони план за убрзан процес придруживања Србије у својству поноправног члана, а тај статус омогућиће потпун приступ истраживачкој опреми и целокупној инфраструктури ОИНИ и реализацију истраживачких пројеката који се не могу обавити у Србији - каже за "Новости" др Љупчо Хаџиевски, координатор сарадње Института за нуклеарне науке "Винча" и руског ОИНИ.

Он истиче да се досадашња сарадња одвијала у оквиру 12 колаборативних пројеката у области нуклеарних наука и акцелераторских технологија у којој су били укључени, осим "Винче", и Институт за физику и Природно-математички факултет у Новом Саду.

- Већ од идуће године почиње реализација 24 заједничка пројекта у области нуклеарних наука, акцелераторских технологија, радијационе биологије, теоријске физике, физике кондензоване материје и мултидисциплинарних биомедицинских истраживања - истиче Хаџиевски.

- Поред заједничких истраживачких пројеката, сарадња се одвија и у образовању младих истраживача, преко низа студентских програма, заједничких програма докторских студија и учешћа наших истраживача у великим светским пројектима као што изградња и коришћење акцелератора НИЦА и инсталација и коришћење неутринског телескопа у дубинама Бајкалског језера.

СПОНА НАУКЕ И ПРИВРЕДЕ

ИНСТИТУТ за физику укључен је у сарадњу са Институтом у Дубни, а директор Александар Богојевић то види као велику шансу за развој.

- Ми треба да будемо спона између науке и привреде, да будемо од користи друштву. Онај ко има сертификате да је радио са Дубном или ЦЕРН-ом има пролаз у целом свету. У науци се мора неговати међународна сарадња, јер ниједна земља нема довољно новца да сама ради на великим научним пројектима. Заједнички пројекти биће у области медицине, археологије, животне средине... Он је за фебруар најавио одлазак стручњака из Института у Дубну ради договора о конкретним пројектима

БОНУС ВИДЕО: ДАН КАДА ЈЕ КОНАЧНО ЗАТВОРЕН ЧЕРНОБИЉ - Последице нуклеарне катастрофе трајаће 24.000 година

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: Дигнуто 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.

12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10

Коментари (5)

НАКОН ШПАНИЈЕ, НЕСТАНАК СТРУЈЕ И У ЕНГЛЕСКОЈ: У Лондону хаос, уследила хитна евакуација (ФОТО/ВИДЕО)