ОВЧИЈЕ БОГИЊЕ ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Педијатри упозоравају да се инфекција брзо шири

16. 12. 2021. у 17:09

ОСНОВЦИ и малишани у вртићу, углавном у Београду, Обреновцу и на југу Србије, последњих дана све више изостају из школа и обданишта због појаве варичела, у народу познатијих као овчје богиње.

ОВЧИЈЕ БОГИЊЕ ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Педијатри упозоравају да се инфекција брзо шири

FOTO: Depositphotos

Педијатри упозоравају да је почела сезона ове вирусне инфекције која се јако брзо шири и истичу да многи родитељи избегавају да вакцинишу децу против ових богиња, али и морбила (за мале богиње је обавезна вакцинација), те нам због тога прети епидемија, пише Курир.

Уколико дете или старија особа има веома слаб имунитет или неку придружену болест, овчје богиње могу да доведу до упале плућа и мозга, кажу стручњаци.

Педијатар др Саша Милићевић рекао је да су варичеле зимска инфекција и да већ сада има доста заражене деце из вртића и основних школа.

- У овом периоду деца највише бораве у затвореном простору и имају највише контакта, па се ова вирусна инфекција лако шири. Довољно је да једно дете из вртића добије богиње, онда може и цела група. То је вирусна инфекција која има висок степен заразности. Шири се капљичним путем док говоримо, кијамо или кашљемо - објаснио је др Милићевић.

Могуће последице

- Варичеле у највећем броју случаја не дају компликације, али може да дође до упале плућа или, још ређе, упале мозга код деце која имају веома слаб имунитет или још неку придружену болест. Овчје богиње, поред осипа на кожи, прати и температура.

Он наводи да осип на кожи прво крене од трупа, а изгледају као бубуљице.

- У другој фази се на сваком врху тих "бубуљица" појави гнојница, а онда се јави краста, која касније отпада. Битно је да их деца не дирају јер може да се деси да остане ожиљак и да се чешањем скине краста, те да дође и до додатних бактеријских инфекција.

Према његовим речима, уколико се појави повишена телесна температура у фази отпадања краста, саветује се преглед лекара.

- То би могао да буде знак да је дошло до компликација у периоду инкубације.

И педијатар др Дејан Јонев каже за "Курир" да је могуће да се после вишегодишњег смањеног процента вакцинисане деце против богиња јави и њихова епидемија.

Епидемија и правило четврте године

- Постоји правило да ако три године узастопно имамо смањен одзив за вакцинацију, онда ће четврте године та болест постати епидемијска. Што се тиче варичела, код њих се и пре избијања осипа може јавити температура код детета. Међутим, саветује се да родитељ доведе дете код лекара после десетог дана инкубације како би се утврдило да ли је дошло до још неке бактеријске инфекције. Др Јонев наводи и да варичеле знатно обарају имунитет детета, па је оно тада подложно и другим инфекцијама.

- Дете мора да буде у изолацији 21 дан и да нема контакте. Процес избијања осипа траје десет дана и обично буде у три-четири налета. Родитељи најчешће избегавају да вакцинишу децу против варичела и малих богиња или морбила. Вакцина против варичела у Србији је доступна од 2010. године.

На сајту Градског завода за јавно здравље Београд пише да се "активна имунизација против варичеле спроводи живом атенуираном вакцином против варичеле после навршених 12 месеци живота".

- Примењују се две дозе вакцине у размаку од шест недеља. Размак ни под којим условима не сме бити краћи од четири недеље - наводи се на сајту.

Планира се обавезна вакцинација

Подсетимо, епидемиолог др Бранислав Тиодоровић је у јуну ове године рекао да Србија планира да уведе обавезну вакцинацију деце против варичела.

- У Србији је за сада обавезно имунизовање против 11 заразних болести, а решено је да уведемо и против варичела. У САД, Канади, Аустралији деца се одавно вакцинишу против варичела и нема никаквих проблема - казао је тада проф. др Тиодоровић.

Код старијих људи лакше долази до упале плућа

Педијатар др Саша Милићевић каже да уколико се старији човек зарази варичелама, то може бити много компликовање.

- Код њих је повећан ризик и веома лако може да дође до упале плућа.

Шта су варичеле?

Вирусна инфекција коју проузрокује вирус варичела зостер из фамилије херпес вируса

Симптоми су малаксалост, замор, бол у мишићима и зглобовима, повишена телесна температура, повраћање, главобоља, велики степен заразности, преноси се капљичним путем.

Период инкубације траје у просеку око 14 дана, од седам до 28 дана.

Период осипа траје десет дана обично у три-четири наврата.

Прво се јавља осип на трупу, који постаје најгушће захваћена регија тела Промене на кожи премазати цинк талк микстуром ("кречним млеком") која их исушује и смањује свраб.

Варичеле се третирају средствима која ублажавају свраб и непријатност на кожи, лековима за повишену температуру, а пацијент мора бити у изолацији.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО: Како је породиљама оболелим од корона вируса?

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!