ШЕСТ КОРОНА ДИЛЕМА У СУСРЕТ ПРАЗНИЦИМА: Лекари упозоравају да се не опуштамо и да на ове ствари обратимо пажњу

Novosti online

17. 12. 2021. у 21:56

ДОЛАЗИ нам нови круг празника, други откад је светом завладала пандемија која је из корена променила наше животе.

ШЕСТ КОРОНА ДИЛЕМА У СУСРЕТ ПРАЗНИЦИМА: Лекари упозоравају да се не опуштамо и да на ове ствари обратимо пажњу

Фото: Танјуг

Када вам неко каже "Стрпите се још мало" сигурно се питате - "До када?". Али, ако имате неке од дилема да ли треба да попустите мало и опустите се макар за празнике, размислите још једном.

Наредне три до четири недеље могу да нас врате много корака уназад, а то значи поново црвене зоне, нове мере, скраћене часове... Јер, следе нам веома критични тренуци.

 

1. Вакцина - да или не?

Епидемиолози кажу да само вакцинација може зауставити вирус. Али, како кажу многи стручњаци, они који се не вакцинишу одмажу и вакцинисанима, јер представљају одличног домаћина вирусу који у њима може да се развија и добија прилику да се мења.Тако је настао и омикрон, сој који је дефинитивно ослабио постојеће вакцине. Уколико још имате дилему да ли да се вакцинишете или се двоумите око треће дозе, размислите. Вакцинација је добровољна, али тражи само пет минута нашег времена.

Фото П. Милошевић

2. Свети Никола

Многи ће рећи да је корона потпуно пригушила српски обичај слављења славе. И јесте, онај део који се тиче саме прославе. Али, ни здравствено ни финансијски није упутно у ово време организовати фешту. Исконски верници не маре, јер су за њих породица или пак они најближи језгро које треба да се окупи око симбола славе - колача, жита, вина...

Свети Никола је најкритичнија слава, а следи нам још неколико већих, укључујући чувеног светог Јована. Ипак, размислите да ли ће одлазак код пријатеља по сваку цену бити згодан у овом тренутку. У малом, затвореном простору, са много блискости, пољубаца и хране, заједно са нама "слави" и вирус. И он има своју богату "трпезу".

Фото: Ненад Живановић

3. Шопингманија - зашто не на клик?

Растргане ствари у тржним центрима ранијих година биле су уобичајена слика наших тржних центара уочи Нове Године. Важно је поновити се, спремити се за најлуђу ноћ, али и купити поклоне. Тржни центри ће засигурно бити пребукирани наредних 15 дана, а како не бистеп роводили време у препуним продавницама, размислитре, ипак, о куповини онлајн. Многи поклони могу вам доћи и на кућну адресу.

Фото: И. Маринковић

4. Зимовање

Прошле године зимовање је донело грдне муке лекарима - иако делује да је скијање на отвореном безазлено што се тиче преноса корона вируса, оно што се дешава потом у затвореном простору очито је допринело ширењу заразе. Узалуд су апеловали да се, ипак, одустане од зимовања, пред жичарама били су редови људи.

Ове године људи ће тек бити жељни скијања, али ипак треба имати у виду да је ситуација са короном поново претећа.

Фото Д. Ристић

5. Дочек Нове године

Овога се многи неће одрећи. Али, ипак је могуће изабрати место где нема превише људи или се, пак, вирус теже преноси. Неколико најбољих пријатеља могу да приреде забаву бољу од клупске. Дочек на градским улицама одувек је био примамљив, а он се ипак реализује на отвореном простору. Иако се дешава да се и на оваквим манифестацијама на малом простору збије много људи, то је далеко мање опасно него клупска гужва.

Ипак, избегавајте свако масовно окупљање. Не морате концерте да пратите баш из првих редова.

6. Гости из иностранства - уместо пољупца "чукање"

Они које немамо прилике да виђамо тако често, а који у нашу земљу долазе обично лети и током празника - наши људи који живе и раде у иностранству, пожелеће да нас виде, загрле, пољубе, уделе дарове. Али, баш као и раније, претња по јавно здравље у случају пандемије долази споља. Овога пута, увоз "омикрон" соја вируса

Не морате се видети баш са сваким рођаком, а и када проводите време заједно, нека дистанца није на одмет. Уместо пољупца, "чукните" се песницама и потапшите по раменима.

Иначе, прошле године је након децембарског пика дошло до затишја после ког је уследио нови скок заражених од друге половине фебруара. Опуштање за празнике вероватноје имало негативан ефекат по криву.

Оно што већина људи не осети када крива креће да расте јесте стање на одељењима интензивне неге. Болнице се пуне, црвене зоне шире, нековид пацијенти се преусмеравају, чекају... Можда сте ви и ваши најближи прошли само са кијавицом, али прави пакао короне осетили бисте тек када бисте у јеку заразног таласа доспели у болницу.

БОНУС ВИДЕО - Новогодишњи дечији карневал у Београду

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици