ВИШЕ НОВЦА ЗА НАУКУ: Из Владе Србије поручују да нису тачни наводи синдиката, расходи за научну заједницу 80 одсто већи него 2011.

В. Н.

21. 12. 2021. у 09:11

ТВРДЊЕ да су се издвајања за науку смањила (које је изнео Синдикат науке) једноставно нису тачне. Влада посвећено ради на проналаску системског решења које би функционисало у пракси и у потпуности реформисало начин финансирања науке у нашој земљи. Влада је кренула у процес решавања тог проблема доношењем Закона из 2019. године.

ВИШЕ НОВЦА ЗА НАУКУ: Из Владе Србије поручују да нису тачни наводи синдиката, расходи за научну заједницу 80 одсто већи него 2011.

Фото Ж. Кнежевић

Имајући у виду скуп различитих околности, од којих су само неки примена донетих прописа у пракси, законско уређење функционисања високошколских установа као и пандемија ковида, која је малтене зауставила свет, продужавање прелазног периода је био непопуларан, али логичан корак у датом тренутку.

Ово пише у одговору из кабинета председнице Владе Србије Ане Брнабић на текст који је изашао у "Вечерњим новостима" под називом "Млади научници као сезонски радници". У одговору су наведени подаци да Влада улаже близу 200 милиона евра у инфраструктуру за високо образовање, да у Србији постоје четири научно-технолошка парка - у Београду, Нишу, Новом Саду и Чачку, да је 2019. основан фонд за науку кроз који је до сада у науку уложено скоро 50 милиона евра.

Даље се наводе и следећи подаци:

- Само смо кроз позив ИДЕЈЕ определили 30 милиона евра за пројекте 105 тимова научника, први пут после седам година смо 2018. кренули системски да примамо младе истраживаче у радни однос. Од тада министарство финансира 1.657 младих истраживача. Поред тога, стипендије за докторанде су повећане и износе 50.000 динара месечно. Министарство годишње издвоји око 817 милиона динара за посебне програме стипендирања младих и надарених научника, финансира учешће истраживача на научним скуповима у иностранству, постдокторско усавршавање истраживача... Указујемо да просек плате истраживача у зависности од звања и година на основу којих се израчунава минули рад износи од 70.000 и 110.000 динара нето. Расходи за науку су преко 200 милиона евра годишње и 80 одсто су виши него 2011, док су зараде повећане за више од 50 одсто.

ДРУГАЧИЈЕ ДУГОРОЧНО РЕШЕЊЕ

У ОДГОВОРУ се наводи и да су у Влади свесни да садашњи систем не представља дугорочно решење.

- Од тога не бежимо, али стојимо при ставу да Влада и те како помаже научну делатност и труди се да у тренутним околностима у највећој мери унапреди услове рада научника, научну инфраструктуру и њихов свеукупни положај - кажу у кабинету премијерке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (1)

МАРАКАНА ПРИЗИВА ЧУДО: Звезда и даље има математичке шансе да се нађе у нокаут фази Лиге шампиона