ДАНАС СЕ ПРОСЛАВЉА БОЖИЋ ПО ГРЕГОРИЈАНСКОМ КАЛЕНДАРУ: Широм света служене поноћне мисе
РИМОКАТОЛИЧКА црква, протестантске и Англиканска црква, као и неке православне цркве које су прихватиле ново рачунање времена, прослављају Божић, празник Христовог рођења.
Фото: Депоситпхотос
Широм света, у католичким црквама служене су поноћне мисе, а у Београду је у Цркви Блажене Дјевице Марије мису предводио београдски надбискуп Станислав Хочевар.
Поноћну мису у Базилици Светог Петра предводио је папа Фрања, поглавар Римокатоличке цркве.
Према јеванђеоском предању, Исус Христос је рођен 25. децембра у Витлејему па се, уз разлике у календарима, тај датум као почетак нове ере и нове историје човечанства поштује у целом хришћанском свету.
Фото: Пиксабеј
У хришћанству се верује да је Христово рођење донело светлост истине људском роду и да је тим догађајем испуњено старозаветно пророчанство о рођењу Спаситеља.
Верници у католичким и другим црквама западног обреда на Божић се клањају јаслама, у којима је симболично представљена сцена рођења са Богомладенцем, Маријом и Јосифом.
Обичај да се у цркве поставе јасле, са фигурама које дочаравају сиромашне услове стаје у којој је Христос рођен, потиче из 13. века. Такве јасле у својим домовима данас имају и верници.
У кућама верника Римокатоличке цркве венац-адвент је исплетен од сламе и борових гранчица, украшен пурпурним врпцама и има четири црвене свеће, због четири недеље поста, које се пале једна по једна, сваке недеље уочи Божића.
(РТС)
Препоручујемо
ПАПИНА ПОРУКА ПРЕД БОЖИЋНУ МИСУ: Служити другима важније него трагати за статусом
24. 12. 2021. у 23:41
МИНИСТАР МАЛИ ЧЕСТИТАО КАТОЛИЧКИ БОЖИЋ: Заједно можемо изградити још бољу Србију
24. 12. 2021. у 10:12
БОЖИЋ НАМ ПОКАЗУЈЕ ПРАВАЦ: Посланица београдског надбискупа Станислава Хочевара
23. 12. 2021. у 22:30
"СВЕОПШТИ РАТ" Стигло велико упозорење Америци
ВИСОКИ ирански званичник упозорио је да ће сваки напад на његову земљу бити сматран „свеопштим ратом“ док се америчка ударна група носача авиона приближава региону.
24. 01. 2026. у 09:31
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)