ПРЕОКРЕНУЛИ СМО ТРЕНД ОДЛИВА МОЗГОВА: Премијерка Брнабић - Од октобра 2020. у Србију се вратило 92.300 повратника из дијаспоре
ОД ОКТОБРА прошле године у Србију се из иностранства вратило 92.300 грађана, а већина су високобразовани, изјавила је данас председница Владе Србије Ана Брнабић на четвртој годишњој конференцији ''Таленти на вези 4.0''.
Премијерка је изнела процену програма ''Тачка повратка'', а на основу података тима УНДП који, како је објашњено, на неформалан начин, кроз Фејсбуков алгоритам за оглашавање, прати миграције, односно нето разлику између прилива и одлива из земље. Брнабић је указала да истовремено и даље постоји проблем са нискоквалификованом радном снагом у секторима као што су возачи, електричари и вариоци, који одлазе трбухом за крухом у земље Западне Европе.
- Сада гледамо како да и тај проблем решимо, да они остају и враћају се у Србију, што верујем да ћемо успети како наш економски раст буде све динамичнији и како имамо све више страних и домаћих инвеститора - рекла је Брнабић.
Истакла је да се сваке године све више грађана враћа у Србију и и да је према истраживању Бечког института за међународне односе, од 2015. до 2019.године, Србија успела да преокрене тренд одлива мозгова.
- Уместо одллива имали смо нето прилив и то висококвалификиваних повратника свих старосних категорија, а пре свега у старосној групи од 24 до 29 година. То је права револуција, то је најбоља гаранција за просперитетну и бољу будућност и квалитетнији живот у Србији - рекла је премијерка на онлајн конференцији на којој је одговарала на питања грађана који су донели одлуку да се врате у Србију или размишљају о повратку.
Навела је да је много разлога што је све више повратника из дијаспоре, истичући, пре свега, то што је Србија показала да уме да се носи са кризним ситуацијама, као и да је у 2019. години привреда Србије имала најмањи пад у Европи.
Економски раст изнад седам одсто, инвестирамо у вештачку интелигенцију
- Ове године наш економски раст ће бити значајно изнад седам одсто, што је мало ко очекивао - рекла је премијерка.
Истакла је да је у последњих пет година много тога урађено у дигитализацији, а да је следећи корак инвестирање у развој вештачке интелигенције, подсетивши да је у Србији основан Институт за развој вештачке интелигенције. Нагласила је и важност инвестирања у биомедицину и биотехнологију, наводећи да је недавно отворен Центар за секвенцирање генома.
- Право је време вратити се у Србију и учествовати у њеном развоју и прављењу једне другачије будућности - поручила је премијерка.
На питање каква је ситуација за грађане из друштвеног сектора који би се вратили у земљу, Брнбић је казала да се осим инвестирања у информационе технологије у свим областима, улаже и у куллтуру и друштвено- хуманистичке науке као све важнији правац развоја.
- У 21. веку много тога ће бити аутоматизовано, али идеје и креативност неће моћи да се аутоматизују, земље које буду инвестирале у идеје биће конкурентније и много боље за живот - рекла је Брнабић.
Додала је да ће из Фонда за науку, који је основан 2019.године, значајна средства бити инвестирана у друштвено-хуманистичке науке, подсетивши да ће Факултет музичких уметности први пут добити своју зграду. Брнабић је додала да се нада да ће изградња те зграде почети следеће године. Истакла је да се додатно улаже у инфраструктруру и најавила да ће у 2022. почети изградња научно-технолошких паркова у Крушевцу и Крагујевцу и додатне зграде Научно-технолошког парка у Београду.
На питање како види однос матице и дијаспоре за пет година, Брнабић је казала да очекује да ће до 2026. Србија бити етаблирана као земља нових технологија чија се привреда базира на знању, креативности и идејама, као и да ће то утицати на однос са дијаспором.
- То ће донети нови квалитет живота, ако све то успемо, имаћемо другачију комуникацију са нашом дијаспором и верујем да ће многи одлучити да се врате, као и да ће много странаца доћи да живи и ради у Србији - казала је Брнабић.
БОНУС ВИДЕО - ИНСПИРИСАНИ ПРОШЛОШЋУ: Винча на ЕКСПО 2020
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)