ГЕНЕРАЛ МИЛАН МОЈСИЛОВИЋ ЗА “НОВОСТИ”: У случају кризе на КиМ, војска је спремна да помогне КФОРУ

Раде Драговић

02. 01. 2022. у 08:00

НАЈВЕЋЕ претње по безбедност Србије последица су једностраног проглашења независности тзв. Косова.

ГЕНЕРАЛ МИЛАН МОЈСИЛОВИЋ ЗА “НОВОСТИ”: У случају кризе на КиМ, војска је спремна да помогне КФОРУ

Фото Д. Миловановић

Непропорционална употреба силе и провокативни потези привремених институција самоуправе у Приштини, константни напади албанских екстремиста, скрнављење српских светиња, економске и административне мере које угрожавају личну и имовинску сигурност свакодневица су Срба на Косову и Метохији. Ситуација је најосетљивија на северу, јер постоји стална претња од акција привремених институција са циљем овладавања стратешким објектима као што су језеро Газиводе, транзитна трафостаница "Валач" и рудник "Трепча". Несумњиво је да би у случају таквих непромишљених потеза Приштине у великој мери била нарушена и безбедност Срба у енклавама јужно од Ибра.

Док 2021. броји ситно, начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић, за "Новости", маркира највеће претње и ризике по државу. Он истовремено уверава да је безбедносна ситуација у Србији и региону стабилна и да је наша армија спремна да одговори на све изазове и заштити безбедност земље и миран сан њених грађана.

- Ситуација на КиМ је с правом у фокусу наших безбедносних служби. У обезбеђењу административне линије, Војска Србије сарађује са Кфором, кога у складу са Резолуцијом 1244 и свим потписаним споразумима, препознајемо као једину легитимну оружану формацију на КиМ и гаранта безбедности српског становништва и нашег националног, културно-историјског и верског наслеђа у покрајини. Имајући то у виду, сарадња наше Војске и Кфора је веома разграната и директно доприноси безбедности нашег становништва у Покрајини. Само ове године имао сам пет састанака и 12 телефонских разговора са командантом Кфора, а реализовано је и 35 састанака на нижем нивоу и више од 370 заједничких активности Војске Србије и Кфора на терену. С циљем превенције кризе и брзог одговора на кризне ситуације на терену, одржавам редовне контакте са челним људима у војној структури НАТО.

Фото Д. Миловановић

* Који су још безбедносни изазови?

- Извесну претњу по безбедност представља и илегални прилив миграната, са којим се суочава читав регион. Забрињава чињеница да је на блискоисточном ратишту и даље ангажован велики број лица са ових простора, као и да је број оних који се враћају са ратишта у порасту након пораза Исламске државе. Повратак екстремиста са кризних подручја и ратишта представља озбиљан безбедносни ризик, због могућности индоктринације младих и ангажовања на остваривању радикалних циљева па се овом питању с правом поклања посебна пажња.

* Шта су показала претходна подизања нивоа спремности за реаговање Војске поводом могућег угрожавања безбедности Срба на КиМ?

- Намера привремених институција у Приштини да, уз помоћ једног броја земаља, трансформишу тзв. Косовске снаге безбедности у оружане снаге Косова свакако не доприноси унапређењу безбедносне ситуације. Њихово најављено јачање и акције специјалних јединица "Косовске полиције" на северу КиМ посматрамо као наставак кампање застрашивања коју косовски Албанци спроводе са циљем стварања етнички чисте територије. Недопустиво је да припадници специјалних јединица полиције наоружани "дугим цевима" и са оклопним борбеним возилима упадају на север Покрајине без сагласности Срба. Као одговор на овакве једностране потезе, Војска Србије је, у складу са плановима и проценама, део снага преводила у виши степен приправности, такав да обезбеђује одговарајућу готовост снага неопходних да би се заштитило српско становништво и спречили догађаји попут погрома Срба из 2004. године. Ови догађаји су у пракси показали високу борбену готовост снага ВС за брзо и хитно реаговање, висок морал и одличну оспособљеност за брз одговор на све претње, што улива наду и поверење у способност ВС да заштити Србију и њене грађане. У случају настанка веће кризне ситуације, Војска Србије је спремна да пружи помоћ Кфору како би се осигурало безбедно и сигурно окружење и слобода кретања за све грађане у Покрајини.

Фото Д. Миловановић

Tekst potpisa

* Звецка се оружјем и у БиХ, а било је и најава слања додатних 6.000 војника ЕУ. Видите ли у овим вестима опасност или је реч само о маневарској муницији међународне политике у БиХ?

- Након горких искустава из деведесетих година прошлог века неприхватљиво је разматрати употребу оружане силе за решавање било ког проблема у региону. Србија, као потписник и гарант Дејтонског споразума, апсолутно поштује територијални интегритет БиХ, али и Републике Српске унутар ње. Ситуацију у БиХ карактеришу сталне етничке напетости и оштра реторика политичких субјеката. Различита виђења будућности уређења државе, настојања за ревизијом Дејтонског споразума и покушаји реконцептуализације БиХ остају претња њеној стабилизацији. Повремене најаве дела међународне заједнице о активнијем ангажовању у БиХ, не само политичком већ и војном, кроз повећање присуства размештањем додатних војних ефектива, не иду у правцу смиривања тензија. Србија је опредељена за јачање политичке, економске и сваке друге сарадње са свим суседима и мирно решавање спорова, што представља добар пут за смиривање тензија и доприноси унапређењу безбедносне ситуације у региону.

* Како су председник Вучић и министар Мали прихватили ваше недавне захтеве и на колико новца Војска убудуће може да рачуна? Да ли сте задовољни најављеним буџетом?

- На састанцима врховног команданта Војске Србије и председника Републике са руководством Министарства одбране и командним кадром ВС у ширем саставу, а потом и директорима предузећа из Одбрамбене индустрије Србије, предочен је петогодишњи план и програм развоја захваљујући којем ће Војска достићи способности које се од ње очекују у складу са Стратегијом националне безбедности и Стратегијом одбране Републике Србије. Председник Александар Вучић и министар финансија Синиша Мали показали су апсолутно разумевање за потребе Војске када је у питању будуће финансирање и опремање наоружањем и војном опремом, па ће се и у наредним годинама наставити опремање капиталним средствима наоружања и даље јачање Војске у свим сегментима. Министарству одбране је за 2022. годину одобрено око 136 милијарди динара, од чега за опремање више од 60 милијарди динара или 45 одсто, за оперативне трошкове - 30 милијарди, а за персоналне трошкове, који ће покрити планирана повећања плата, више од 42 милијарде динара. Имајући ово у виду, изузетно сам задовољан и структуром и висином буџета за наредну годину, као и пројекцијом буџета за 2023. и 2024.

Фото Д. Миловановић

* На шта ће новац опредељен за набавке наоружања и војне опреме из домаћих фабрика бити потрошен? Реч је о великој суми, у следећих пет година - 1,2 милијарде евра...

- Тежиште у наредном петогодишњем периоду, кад је у питању опремање Војске Србије наоружањем из фабрика Одбрамбене индустрије Србије, биће на опремању оклопним возилима точкашима у различитим конфигурацијама, беспилотним летелицама домаће производње, новом палетом савременог стрељачког наоружања са оптоелектронским средствима, артиљеријским системима, заштитном балистичком опремом, маскирним средствима и новом и усавршеном муницијом различитог калибра и намене. Планирали смо и наставак модернизације перспективних средстава, пре свега артиљеријских система, тенкова, борбених возила пешадије, ПВО система и авиона "орао".

* Која средства из увоза очекујете у Војсци Србије у блиској будућности и које могућности она доноси нашим оружаним снагама?

- Очекивано је да ће ВС током наредне године бити испоручен савремени ПВО систем средњег домета, противоклопни системи, беспилотне летелице, оклопна возила точкаши високе мобилности, више врста савремене телекомуникационе опреме, као и нове количине војнополицијских и моторних возила специјалне намене. Наведена средства ће у знатној мери унапредити оперативне способности Војске, а нарочито за заштиту ваздушног простора, вођење противоклопне борбе, извиђање и извођење прецизних дејстава на циљеве из ваздушног простора, мобилност и заштиту снага Копнене војске и специјалних јединица и командовање током извођења борбених операција. У наредном периоду нас очекују и велике набавке за ратно ваздухопловство, чијом реализацијом ће способности овог вида ВС бити подигнуте на потпуно нови ниво. Захваљујући овим набавкама, које је пратило интензивно обучавање наших припадника на новим средствима у земљи и иностранству, ВС је данас много јача него што је била почетком ове или претходних година, а такав тренд ће бити настављен и наредних година. То је могуће јер после дугог низа година напокон имамо потпуно разумевање државног врха за потребе Војске, не само када је у питању опремање савременим наоружањем и опремом, већ и у свим другим сегментима који доприносе изградњи способности ВС.

Фото Д. Миловановић

* Поново је актуелно враћање обавезног служења војног рока. Која је највећа дилема пред војним и државним врхом о овом питању?

- Стратегијом одбране, коју је Народна скупштина усвојила крајем 2019, изражено је опредељење Републике Србије да се заштита и остваривање одбрамбених интереса заснивају на моделу тоталне одбране, и то првенствено ослонцем на сопствене снаге и потенцијале. Иако се у том документу изричито не спомиње враћање обавезног служења војног рока, јасно је да је за примену модела тоталне одбране неопходно оспособљавање најширег дела становништва. Враћање обавезног служења војног рока, чији би примарни циљ била попуна ратне војске, а не васпитавање младих, Генералштаб види као дугорочно решење за достизање потребног квалитета кадровске и старосне структуре ратних јединица Војске. Министарство одбране је, ради разматрања модела служења војног рока, формирало радну групу која има задатак да сагледа све аспекте евентуалног враћања обавезе служења војног рока. Дилеме се односе пре свега на дужину трајања војног рока и величину регрутних контингената који би се по упутним роковима позивали на служење војног рока, узимајући у обзир потребе Војске и економске могућности за обезбеђење адекватних услова за смештај и обуку. Одлука о враћању обавезног војног рока је веома важна друштвена тема која није искључиво војно питање и за њено доношење је потребан шири друштвени консензус. Уколико Народна скупштина стави ван снаге Одлуку о обустављању обавезног служења војног рока са оружјем, Војска ће бити спремна да је спроведе у дело. Напоменуо бих да ће, и уколико се донесе та одлука, професионални војници, заједно са подофицирима и официрима, и даље бити носиоци извршавања мисија и задатака ВС у миру.

* Сматрате ли да је идеја обавезног служења војног рока подједнако блиска и младима у Србији, као што је, по правилу, њиховим родитељима и старијим генерацијама?

- Уверен сам да млади људи схватају потребу да се брани отаџбина и сачува слобода за коју су гинули наши преци. Иако међу родитељима и старијим генерацијама влада већа подршка за обавезно служење војног рока, уверен сам да ће и млади, дакле они на које би се ова одлука односила, с лакоћом прихватити ову часну обавезу, а посебно ако војни рок буде краћи и испуњен динамичном обуком. Министарство одбране и ВС су у претходном периоду темељно радили како бисмо, у случају да се ван снаге стави одлука о обустави служења војног рока, били спремни да примимо значајно веће регрутне контингенте и будућим младим војницима омогућимо оптималне услове за смештај и обуку.

* У времену које је за нама повучено је неколико потеза на унутрашњој реорганизацији ВС. Планирате ли још оваквих потеза?

- У складу са задатком који нам је дао врховни командант, претходних година смо ради побољшања оперативног развоја и на основу потреба насталих опремањем савременим наоружањем спровели значајне организацијске промене, које прате новине у безбедносном окружењу и савремене принципе употребе снага. Формирали смо јединице у деловима земље где није било војске, али и јединице опремљене пристиглим савременим борбеним системима. Специјалне снаге су сада претпотчињене начелнику Генералштаба, чиме је поједностављено командовање и скраћено време њиховог реаговања. И у наредном периоду ћемо наставити са доградњом организације у складу са потребама ВС и савременим изазовима, ризицима и претњама по безбедност Србије. Када је реч о организацијским променама, тежиште ће бити на унапређењу мобилности снага и маневарских способности јединица.

Фото Д. Миловановић

* Који су најзначајнији резултати које је Војска остварила у 2021. и који су тежишни планови за наредну годину?

- Војска Србије је и у овој години, упркос пандемији и бројним изазовима, реализовала све кључне задатке из своје три мисије, очувала и унапредила оперативне и функционалне способности. Током 2021. предузели смо низ активности на одржавању и унапређењу оперативних способности, пре свега кроз перманентну обуку команди и јединица, у оквиру чега истичем реализацију 127 националних вежби команди и јединица нивоа батаљона и учешће на 21 међународној вежби, као и опремање савременим средствима наоружања и војне опреме из домаће производње и иностранства. Наши припадници су током целе године, 24 часа дневно, седам дана у недељи, били ангажовани у Копненој зони безбедности, на задацима заштите ваздушног простора, у борби против ковида 19 и на многобројним другим задацима како би осигурали безбедност Србије и миран сан њених грађана, а дали су и значајан допринос изградњи мира у свету учешћем у мировним операцијама УН и ЕУ.

Урађено је много и на плану побољшања статуса и стандарда припадника Војске, пре свега кроз осетнија повећања плата, два пута у овој години и трећим већ од следећег месеца. Професионални припадници Војске раде изузетно тежак, одговоран и частан посао и свакако заслужују да са материјалне стране буду збринути на одговарајући начин. Предано радимо на томе да услови живота и рада буду из дана у дан све бољи, како би на све компетитивнијем тржишту рада, задржали обучен и проверен кадар. У наредној години наставићемо са ангажовањем у све три мисије ВС, као и са обуком и опремањем команди и јединица како бисмо унапредили оперативне способности и били спремни да одговоримо на сваки задатак који пред нас постави државно руководство. Желим овом приликом да свим припадницима ВС одам признање на оствареним резултатима, пожртвованом раду и оданости отаџбини и да им, као и свим грађанима Србије, честитам наступајуће празнике и пожелим добро здравље и напредак у сваком погледу.

Фото ВС

Генерал Мојсиловић на Хиландару

ИСТОРИЈСКА ПОСЕТА ХИЛАНДАРУ

* ПРВИ пут после дуго времена начелник Генералштаба ВС званично је посетио Хиландар. Како сте доживели ову посету?

- Уз благослов оца Методија, игумана манастира Хиландар, у новембру ове године боравио сам, са високом делегацијом ВС, у званичној посети манастиру и Светој Гори. Оно што сам доживео на том светом месту тешко је описати речима. Међусобни однос поштовања, љубави и подршке какав влада међу браћом монасима са њиховим игуманом на челу, могуће је осетити и искусити једино боравећи у манастиру и учествујући у богослужењима. То је посебно искуство за сваког верујећег човека и могу вам рећи да сам манастир Хиландар напустио са великом жељом да га првом приликом опет посетим. Посета Светој Гори Атонској и манастиру Хиландару од стране начелника Генералштаба Војске Србије има, може се рећи, историјски значај, будући да је то била прва посета челног човека Генералштаба српске војске овом центру православља откада је 1876. формиран Главни ђенералштаб.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

ШПАНИЈА И ЕНГЛЕСКА У ШОКУ: Пеп Гвардиола се развео, а тридесет година су он и његова љубав живота били заједно!