ДЕСПОТОВ ГРАД НЕСТАО У ШУМИ КРАЈ СТРАГАРА: Мало позната историја Рудничке Сребрнице, где су одржавани државни сабори средњовековне Србије

Б. СУБАШИЋ

09. 01. 2022. у 10:38

ОВЕ године навршило се четири деценије откада су остаци средњовековног града Сребрнице Рудничке, у атару данашњих Страгара, заштићени као културно добро од великог значаја.

ДЕСПОТОВ ГРАД НЕСТАО У ШУМИ КРАЈ СТРАГАРА: Мало позната историја Рудничке Сребрнице, где су одржавани државни сабори средњовековне Србије

Последњи траг Сребрнице, Фото Б. Субашић

У Сребрници се налазила владарска резиденција где је деспот Стефан Лазаревић 1425. одржао државни сабор архијереја и високе властеле и за наследника прогласио Ђурђа Бранковића. Овај је и сам доцније често боравио у замку у клисури речице Сребрнице на периферији данашњих Страгара.

На пространом платоу успред теснаца налазило се цивилно насеље, трг Сребрница, са трговинама, царином и кућама високе властеле која је подизала цркве на околним висовима Рудника. Кроз клисуру је пролазио важан пут из средњовековне рударске метрополе Рудник ка Тополи, Аранђеловцу и Београду.

Ова саобраћајница и данас постоји као широки шумски пут који смо кренули ка деспотовом граду, али да би стигли до остатака замка морали смо да пређемо набујалу реку преко необележеног газа, а затим наставимо навише блатњавим стазама. Период када нема вегетације је најсигурнији за посету овом "заштићеном културном добру" јер зеленило не заклања заравњени плато са кога се диже крњави остатак високе куле. Она је обрасла кржљавим дрвећем, које не може да набуја јер му корење лежи у танком слоју земље над каменом утврде.

Рушевине из године у годину изгледају све лошије због ерозије и поткопавања пљачкаша старина, али упркос реалној опасност да се и ово мало остатака сруши, археолошких истраживања још нема. Упркос реалности, канцеларијски пи-арови који овде никада нису крочили, на сајтовима и даље промовишу Сребрницу као туристичку атракцију, уз фотографије од пре неколико деценија на којима изгледа много боље. Осим ловаца мало ко уме да нађе рушевине замка у коме су одржавани државни сабори. Археолог др Дејан Радичевић је редак научник који је извиђао простор "Сребрнице на Рудницах".

- Она је подигнута на северозападним обронцима Рудника где није било рударства, а из истог разлога се на овом простору формирала Света Гора, скуп манастира од којих су и данас неки живи, за неке знамо из докумената, а има и оних који чији су остаци нађени, а нису забележени - каже др Радичевић.

- Нажалост никада није истраживана ни Кулина, како се народу назива рушевина Сребрнице, ни њена црква, ни истоимени трг где је куће имало највише племство, укључујући Тому Кантакузина, брата деспотице Ирине.

Танаско Рајић херој устанка, Фото Б. Субашић

Искусни археолог "дешифровао" нам је призор на коме аматер види само плато и брдашце од изломљеног камена висине десетак метара, са основом пречника педесетак метара, из кога штрче остаци зидова.

- То је била главна кула замка која се дизала са платоа, што значи да је била двоструко виша од зарушеног горњег дела који данас видимо - објашњава др Радичевић. - У растињу и земљи се налазе два нивоа града са остацима бедема. Замислите да нема брдашцета које је настало обрушавањем зидова објеката и разумећете да је ту било довољно простора за више зграда укључујући резиденцију где је могао да се одржи државни сабор.

Кулина и средњовековни манастири су заштићена културна добра од великог значаја, али изгледа да данашњи Срби слабо маре за њих. Онима који мисле да десница служи за само да твитовање, није близак бронзани Танаско Рајић, јунак оба српска устанка, с кубуром у руци у центру Страгара. Његов споменик подсећа како је у боју на Љубићу сам бранио устаничке топове од Турака, када су га саборци напустили.

- Стан'те браћо, ако Бога знате! Што сте се тако преплашили! Та и из Турака тече крв, као и из нас. Зар остављате топове, а не знате како смо их желели и за њима уздисали - викао је Танаско пуцајући из кубура на турску гомилу, која га је исекла сабљама. Када су уплашени устаници то видели, постидели су се, окренули и преокренули ток битке. Није Танаско једини јунак Страгара, некада великог места из кога је поникао велики број устаника који су обнављали Србију. Једнако храбар је био и Марко Тодоровић, четовођа који је предводио десетине Страгараца у устанцима. Барут за устанике стизао је из овдашње велике барутане.

Желели смо да чујемо шта данашњи Страгарци мисле о својим споменицима и прецима, а то се показало као тежак задатак. Главна улица варошице била је сабласно пуста, као и многе од кућа са прозорима покривеним дебелим слојем прашине. Све три кафане у којима смо раније налазили саговорнике биле су затворене.

Правитељствујушчи Совјет заседао у Вољевчи, Фото Б. Субашић

Мислили смо да су се људи сакрили од зиме, али нам је један пролазник дао другачије сведочанство: "Пусти, бре, човече споменике и покојнике, кад смо и ми живи за музеј.

Страгари су некад били општина и на сваких 30 становиника је била по једна кафана, а сад нема људи ниједну да напуне. Све су затворене, као и рудник и фабрика и манастирска бања Вољавча. Ово ти је сада недођија на само 30 километара од Крагујевца.

Црква на простору трга у Сребрници, Фото Б. Субашић

СВЕТИЊЕ КАО СВЕДОЧАНСТВА

ЖИТИЈЕ деспота Стефана наводи да је он често боравио у Сребрници, јер се лечио у оближњој бањи испод манастира Вољавче, а обновио ју је између два светска рата, направио купатила и собе за смештај.

Данас је то само низ рушевина крај потока. У манстиру Вољачи, утемељеној у средњем веку у скривеној клисурици прву седницу је 1805. одржао Правитељствујушчи Совјет, прва влада устаничке Србије. На подручју Страгара и данас су живи средњовековни манастири Благовештење Рудничко и Петковица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића