НАТАЛИТЕТ ЈЕ У ОВОМ ВЕКУ НАШ ПРВИ ЦИЉ: Арно Гујон за "Новости" о кључном питању за Србију

С. РOВЧАНИН ТОМКОВИЋ

10. 01. 2022. у 10:30

ТРЕНД повратка одређеног броја људи траје од 2015. године. Враћају се они који су радили или студирали у иностранству, а желе да створе породицу у Србији.

НАТАЛИТЕТ ЈЕ У ОВОМ ВЕКУ НАШ ПРВИ ЦИЉ: Арно Гујон за Новости о кључном питању за Србију

Фото З. Јовановић

Ако се тако настави убудуће, то ће много значити у економском и демографском смислу за Србију.

Овако на питање да ли се људи враћају у Србију, о чему је у последње време говорио и државни врх наше земље, у интервјуу, за "Новости", одговара Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, и додаје:

- Демографска слика и наталитет је у овом веку циљ број један, не само Србије, већ и целе Европе, која стари. Богате земље, ако не успеју да реше свој демографски дефицит, имаће огромне проблеме у будућности. Сиромашније земље, попут Србије, ако успеју да реше демографски пад, имаће бољу будућност. У нашој дијаспори лежи огроман демографски потенцијал и зато је важно да направимо систем и амбијент у којем ће људи сами имати жељу да се врате.

Где су права Срба најугроженија, наравно, ако се изузме Косово и Метохија?

- Положај Срба у региону је компликованији и сложенији од положаја Срба у дијаспори. У региону постоји дискриминација, а понекад и насиље уперено против Срба. У Федерацији БиХ Срби су нарочито дискриминисани када покушавају да се запосле. Исти је случај и у појединим деловима Хрватске. У Словенији је ситуација неупоредиво боља, али Срби, иако су бројнији од других мањина, немају статус националне мањине, иако Словенци у Србији, којих је вишеструко мање, имају тај статус.

Како тече пројекат оснивања школа на српском у иностранству и да ли их похађају само деца нашег порекла или и странци?

- У разговору с представницима дијаспоре, сазнао сам да им је једна од најбитнијих ствари очување језика код деце прве, друге, треће генерације. Брзо се заборавља матерњи језик кад живите у окружењу где се страни језик говори у школи. Претходне године, широм света, од Русије до Шпаније, преко Португалије и Малте, отворили смо 23 допунске школе српског језика које похађа више од 800 ученика, што је за 20 одсто увећало број деце која уче српски у свету. То јесу, пре свега, деца наших исељеника, али има и одраслих. У Русији има Рускиња које су удате за наше људе и желе да науче српски да би и у кући, с децом могле да говоре на српском. У школама се учи и национална историја, култура, географија...

Фото З. Јовановић

Реновирате и школе на Косову и Метохији...

- Сваке године "Солидарност за Косово" издваја више од 100.000 евра за реновирање школа на КиМ. То је један од наших приоритета зато што су школе у изузетно лошем стању, а то је уједно и место где деца проводе највише времена. До сада смо укупно реновирали 44 школе широм Косова и Метохије.

Дуго нисте били у јужној српској покрајини због забране уласка коју је истакла Приштина. Шта вам највише недостаје?

- Недостају ми људи с КиМ, кумови, пријатељи. Волео бих и да сам могао Нову годину да дочекам тамо. Али, пошто је то сада немогуће онда су моји пријатељи с Космета дошли до Новог Пазара где смо дочекали Нову годину заједно с француским волонтерима моје хуманитарне организације "Солидарност за Косово", који уназад 17 година проводе новогодишње празнике са Србима на КиМ, делећи хуманитарну помоћ.

Колико сте до сада помогли нашим људима?

- Финансирали смо пројекте у вредности више од шест милиона евра, организовали 45 конвоја хуманитарне помоћи, у којима смо делили храну, нову обућу и одећу. Изградили смо десетак фарми, млекара, фабрика за пастеризацију воћа и поврћа по енклавама. Сваке године финансирамо самоодрживе пројекте, делимо стоку и пластенике, како би људи живели од свог рада, а не од помоћи.

Да ли се слика у свету о Србима променила од када сте одвезли први конвој помоћи на КиМ?

- Већ 17 година извештавамо о ситуацији, организујемо посете за новинаре и парламентарце, издајемо књиге, стрипове, часописе и документарце, да би свет видео како живе Срби у центру Европе. Мислим да се ствари мењају. Србија је на страни истине и правде, ситуација је далеко боља него раније, иако је негативна пропаганда још присутна, али можемо лакше да се боримо против ње.

Спровели сте и акцију заштите имовине Срба из БиХ који су морали да оду у свет, а претило је да им се куће "загубе" у катастру...

- Путем медијске кампање, преко амбасада, епархија СПЦ и друштвених мрежа допрли смо до људи који су у земљама где је дијаспора из Босне многобројна - у Аустрији, Швајцарској, Немачкој, Канади, Аустралији и Америци. Јавило нам се више од 3.000 људи за два месеца. Информисали смо близу два милиона Срба који живе у свету. Циљ је да задрже своје куће и окућнице, шуме, њиве... које су на територији Федерације, а не да се траг о томе, кроз актуелно усклађивање замљишних и катастарских књига, изгуби.

Неправда је да неко, ко је морао да напусти своје огњиште у рату, сада буде избрисан из регистара. У 21. веку право на приватну својину је основно људско право.

ЖЕЛЕ ДА ВИДЕ ВИКТОРА

A СА Косова и Метохије често добијате поруке захвалности. Шта су вам пожелели за празнике?

- Да дођем на КиМ заједно са породицом како би упознали и мог сина Виктора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВЕ ОЧИ УПРТЕ У МОСКВУ: Орбан код Путина у изненадној посети, само неколико дана након сусрета са Зеленским

СВЕ ОЧИ УПРТЕ У МОСКВУ: Орбан код Путина у изненадној посети, само неколико дана након сусрета са Зеленским

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан отпутоваће сутра у Москву да се састане са руским председником Владимиром Путином, неколико дана након састанка са украјинским председником Володимиром Зеленским у Кијеву, рекао је за мађарски сервис Радија Слободна Европа извор из мађарске владе.

04. 07. 2024. у 18:44

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!