КО ХОЋЕ КОД ПРИВАТНИКА МОРА ДА ПЛАТИ: Немају право на дотирани боравак у приватном дому за старе
ПОСЛЕ три године држава није поново дала зелено светло за пријем сениора у приватне домове за старе уз дотирање трошкова из буџета.
Како тврде у Удружењу приватних социјалних установа, Оквирни споразум са Министарством за рад није потписан, а један од разлога је највероватније постојање слободних места у државним домовима.
Према речима Радослава Миловановића, председника удружења, против воље корисника дешава се и да се они пребацују из приватних у државне установе под притиском појединаца из министарства.
- Сада када станарима истиче уговор после три године, он се не продужава и не даје им се опција останка - објашњава наш саговорник.
- На њихову вољу, која је најважнија и пресудна, нико се не обазире, а они не желе да иду, па чак и штрајкују глађу. Разлог за пребацивање је што државни имају слободна места, а држава више нема пара, иако су оне одавно су опредељене у буџету.
Постоји и проблем око процеса лиценцирања и продужетка дозвола за рад домовима, који се не спроводи увек у складу са прописима и ближим условима о лиценцирању.
- Од самог старта 2011. лимитиран је рок за предају захтева искључиво приватним домовима који су тада били регистровани по првобитном начину оснивања - каже Радослав Миловановић, председник Удружења приватних установа за старе.
- Рок за предају захтева и испуњење услова за добијање лиценце за државне домове није постојао или се није спроводио, па је велики број истих нелиценциран и дан данас. С друге стране за приватнике су постојали други аршини.
Законски рокови од стране надлежних инспектора се, тврде приватници, ни данас не поштују, а поједини домови чекају и по две године да им се предмет узме у рад.
Неусаглашени су ставови инспектора, па се често ослањају на личне ставове и индивидуално тумачење правилника.
- Дешавало се и да се у министарству загуби послата документација, па да инспекција налаже доношење нове. Инспектори често избегавају да на захтев дома пошаљу писану инструкцију и налог за допуну или измену документације. Постављају се рокови од 15 дана да им се сви тражени папири доставе, а не обазиру се на рокове које су они вишеструко пробили - објашњава Миловановић.
Наш саговорник указује и на то да се не прихватају извештаји приватних предузећа која су лиценцирана од стране МУП-а, Сектора за ванредне ситуације да могу да прегледају објекат и дају мишљење да ли су, рецимо, испуњени услови из области против пожарне заштите.
- Велики проблем на тржишту данас праве домови који спуштају цену смештаја без икакве економске оправданости - тврди Миловановић.
- Како је могуће да се некоме пружи адекватна услуга социјалне заштите у трајању од месец дана за цену од 35.000 до 40.000 динара? Логички закључак је да се у таквим домовима не обезбеђује минимум који је потребан за пружање услуге, да немају довољан број радника чак ни пријављених, да имају прекомеран број корисника у односу на капацитет по лиценци.
Статистика показује да 97 домова нема пријављен адекватан број радника, а код неких су то само један или два запослена. Избегава се и пријављивање остварених промета, односно остварени пазари се не уплаћују, чиме се избегавају обавезе пореза и доприноса, као и пореза на добит, што повлачи кривичну одговорност.
- Један од начина да се стане на пут мешетарењу са квалитетом и ценама услуга јесте категоризација домова која ће транспарентно утицати на све пружаоце услуга - каже наш саговорник.
ЗАСТАРЕЛИ УСЛОВИ
Правилник о лиценцирању и ближи услови су донети без утицаја праксе у условима када је постојало свега 30 до 40 приватних домова, на данашњих око 250. Врло брзо су констатоване све мањкавости и створена реална потреба за измене и допуне правилника које ни после 10 година нису уследиле.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)