КАКО СУ СРБИ ЗАВЕДЕНИ ФРАНЦУСКОМ КУЛТУРОМ: Предавање др Александре Колаковић на Jутјуб каналу КЦНС (ВИДЕО)
КAO колевка културне дипломатије, Француска је још од времена Наполеона Бонапарте тежила да своју културу, а преко ње и утицај, прошири на Балкан како би на овом простору установила најпре економску, а потом и политичку моћ.
Како др Александра Колаковић наводи, ова прегнућа Француске била су остваривана отварањем француских школа, курсевима језика и промовисањем учења, помагањем друштава за културну сарадњу. Једно од њих је Француска алијанса (Alliance française), основана 1883. године, која је активно радила на промовисању француског језика и културе у Србији и организовању бесплатних курсева.
Осим слања књига, новина и часописа, сарадњи су доприносили и некадашњи француски ђаци,који су опчињени другачијом културом, у српску средину преносили резултате. Др Колаковић истиче да су немачки медији у освит Великог рата преносили како су Срби „заведени француском културом".
Члан Књижевног друштва Београда, осим многобројних некадашњих француских ђака, био је и српски краљ Петар Карађорђевић, чиме је јасно да је чланство у овом удружењу била ствар престижа. Француска је помагала рад Књижевног друштва Београда, стимулишући промотере културе наградама и стипендијама.
Године 1910. основана је и Француско-српска банка, у Француској су подизани зајмови, и њен политички утицај у Србији се увећавао. Др Колаковић напомиње да је град Београд 1920. од генерала Франше д' Епереа примио Легију части, а да је Школска конвенција из исте године предвиђала да се француски језик учи као обавезан предмет.
Комплетно предавање др Александре Колаковић на тему „Културна дипломатија Француске на Балкану: историјско искуство" може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)