ПУНЕ БОЛНИЦЕ, МЕДИЦИНАРИ ДЕСЕТКОВАНИ: Учесталост омикрона, иако су симптоми лакши, поново напунила и "Батајницу"
БЛОК "Б" Клиничко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић" од петка је поново у ковид-режиму. Тиме се, опет, враћамо на сценарио који су многи мислили да ћемо избећи у овом таласу короне, јер како се претпостављало "омикрон изазива благе форме болести". Али, по закону великих бројева, са петоцифреним бројем новоинфицираних у континуитету, већ готово пуне три недеље, систем је опет дошао у ситуацију да проширује капацитете за ковид.
Фото Н. Скендерија
У Министарству здравља "Новостима" је у петак потврђено да ће се, ако се настави исти темпо пријема, постепено и други делови "Мишовића" пренамењивати за инфициране короном. Тако би се избегло, или бар одложило, укључивање и других здравствених центара у овај систем, и смањивање капацитета за дијагностику и лечење других обољења.
КБЦ "Мишовић", који је у више наврата, дуже од 400 дана био црвена зона, није саставио ни два пуна месеца у "редовном режиму", од када су почетком децембра отпуштени последњи инфицирани короном.
- Сви смо мислили да ће остати тако у неком дужем временском периоду. После пет недеља, због недостатка капацитета у Батајници и осталим ковид-болницама, нажалост, морамо опет да вратимо зграду Интерне медицине у ковид- систем - каже др Предраг Савић, заменик директора ове установе.
Поред тога што овај КБЦ сада ради у дуалном режиму, и са ковид, и са нековид пацијентима на хирургији, угологији, интерној медицини, делу гинекологије, организацију посла додатно отежава то што је готово 200 сестара и лекара на боловању због инфекције короном.
И "Батајница" која је већ готово попуњена има исти проблем, па у испомоћ долазе медицинари из других центара. Како идемо ка врху овог петог таласа, повећава се страх да би инфекција короном могла да избаци из строја још већи број здравствених радника и опет да напуни болнице до нивоа да нема места.
Иако се у овом таласу хоспитализује тек испод један одсто оболелих, док се у најезди делта варијанте у болнице упућивало и до 30 одсто новодијагностикованих, са петоцифреним бројевима инфицираних, притисак за пријем је велики.
Број инфицираних, иако је драстично већи него у претходним таласима, код нас се ипак не увећава прогресијом какву има, рецимо, Немачка која је са 100.000 инфицираних за 24 сата, за седам дана избила на 164.000 новозаражених у дану.
Директорка Завода за плућне болести и туберкулозу у Београду, др Катарина Мијатовић каже да установа коју води дневно прегледа 300 и 500 пацијената од којих су готово сви позитивни.
- Симптоми су блажи, концентрисани у горњим дисајним путевим, а доминантни су: бол у синусима, запушен нос, цурење из носа, јак бол у грлу, кашаљ из грла и температура. То указује да је омикрон сој доминантан, да се брже шири, али у мањем броју има и пацијената са тежом клиничком сликом, као што је упала плућа, што имплицира да је присутна и делта - каже др Мијатовић.
АМБУЛАНТЕ ПОД ПРИТИСКОМ
ПРИТИСАК на ковид-амбуланте се не смањује. За 24 сата тестирано је 34.778 људи, од којих је 17.284 добило позитиван налаз. Повећава се и број преминулих, по последњем пресеку их је 42 за дан. У болницама је 3.397 пацијената са ковидом, од којих 143 на респираторима.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)