ПРЕМИЈЕРА НА ФЕСТИВАЛУ У НИШУ: Филм о страдању Срба током другог светског рата у логорима на северу Норвешке
ФИЛМ о страдању Срба у норвешким логорима за време Другог светског рата, на лето ће бити премијерно приказан у оквиру Филмског фестивала у Нишу, потврдио је за "Новости" продуцент филма Бранко Димески.

Бранко Димески, Фото Приватна архива
У знак сећања на наше страдале сународнике, премијеру ће пратити и међународна конференција за чију организацију су задужени историчари из Ниша, професори Ђорђе Бојанић и Дејан Антић.
- Припрема и снимање филма трају готово годину и по. Снимање смо започели у Карашјоку на северу Норвешке, где је и био један од логора, а потом снимање настављамо у Србији - каже Димески.
Снимано је у Београду, Омољици, Сремској Митровици, Краљеву, Чачку, Горњем Милановцу, Крагујевцу, Нишу као и у неколико места на Косову и Метохији.
- На Космету смо снимали у Лепосавићу и у манастиру Драганац у Косовском Поморављу. До сада смо урадили више од 40 интервјуа са сведоцима, али и са потомцима страдалих.

Убијани или умирали од теског рада и глади, Фото Архива
Гледаоци ће у филму моћи да виде сведочења десетак породица из Србије, а такође и петоро очевидаца из Карашјока на северу Норвешке. Допринос филму дали су и глумци из Србије, а у плану нам је да учествују и глумци из Скандинавије - рекао је Димески.
Он каже да је цела екипа захвална свима који су подржавали снимање филма: Амбасади Србије у Норвешкој, Црквеној општини "Свети Василије Острошки" у Ослу и Савезу српских удружења у Норвешкој.
Према доступним званичним подацима, од 263 страдала Србина, 140 је стрељано, а 123 су умрла од исцрпљености и болести. После рата мртви Срби су сахрањивани на више места у општини Карашјок. У овом граду почива 350 логораша који су сахрањени у масовним гробницама или поред пута где су радили.
Историчар Кнут Фловик Торесен ради на историјском делу, који аргументовано прати радњу филма, а за снимање се користи најсавременија техника којом руководи режисер Кјетил Палмквист.
Препоручујемо

ПРЕД КАМЕРОМ РЕЧИ ПОТОМАКА: Филм о страдању Срба у норвешким логорима
09. 11. 2021. у 13:00

ПРЕД КАМЕРОМ СВЕДОЧЕ ПОТОМЦИ: У Србији екипа филма о страдању Срба у Норвешкој
26. 11. 2021. у 09:34

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)