"ИПАК СУ СРБИ ГЕНИЈАЛНА НАЦИЈА" Ајнштајн о нашем народу и српској кафани: “Не верујем више лекарима, Србин пије од рођења, па до смрти"
ЈЕДАН од највећих физичара и најзначајнијих личности у историји света Алберт Ајнштајн допутовао је у лето 1905. у Каћ, село надомак Новог Сада.
пиксабеј
Са њим је дошла и супруга, математичарка Милева Марић, и њихов 14-годишњи син. Те године породица Ајнштајн провела је годишњи одмор у Новом Саду, Каћу, Тителу и Београду, а потом долазе и 1907. и 1913. године.
Боравећи у Новом Саду, Каћу, Тителу и Београду, Ајнштајн је открио чари српске кафане и закључио да су Срби генијалан народ. Откад се сусрео са Србима престао је да верује и лекарима и медицини, због тога што су против алкохола.
У монографији проф. Десанке Ђурић-Трбуховић “У сенци Алберта Ајнштајна”, њихов боравак у Каћу овако је описан:
„У кући Марићевих су свечано дочекани и ту су поваздан долазили рођаци и познаници да поздраве Милеву и виде њеног мужа и сина. Алберт се понашао природно и лежерно, носио је свог сина на леђима по Новом Саду. Разговори су били живи, само Милевина мајка није могла да се споразумева са зетом, јер није говорила ниједан страни језик…“
Неколико пута био у Новом Саду и Београду
Творац теорије релативитета био је неколико пута у Новом Саду. Био је и у Београду, а у поменутој књизи је Ајнштајнов боравак, 1907. године, на основу сведочења савременика, једноставно приказан:
„Имао је дугачку неуредну косу, радостан и насмејан, носио је сина на рамену по новосадским улицама. То је бунило новосадску средину, која је ценила само конвенционалан ред и устаљену учтивост, од чега је он целом својом појавом одступао, па су га назвали ‘онај шашави Марићев зет’… Студенти су се окупљали око његовог стола у кафани ‘Ержебет Кираљи’, где је волео да долази…“
Два сина Милеве и Алберта Ајнштајна Ханс-Алберт и Едуардо крштена су у православној Николајевској цркви у Алмашу крај Новога Сада 21. септембра 1913. године, као и њихова кћерка Лизерл (Љубица).
Ајнштајн о Србима
У једном од кафанских разговора, Ајнштајн је казао:
„Ја више не верујем ни лекарима, ни медицини, ни било чему, јер они су против алкохола. Србин пије од рођења, па до смрти; како се роди, како расте, кад путује, кад се жени, кад се сахрањује, па ипак су Срби генијална нација. Ја их тако ценим према мојој жени…“
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ЗА БЕЛЕШКЕ 11,6 МИЛИОНА ЕВРА: Рукопис Алберта Ајнштајна продат за рекордну цену
26. 11. 2021. у 14:13
ПРОДАТ АЈНШТАЈНОВ РУКОПИС: Теорија релативитета надмашила сва очекивања
22. 05. 2021. у 08:48
СРБИЈА ЋЕ БИТИ ЦЕНТАР БИОТЕХНОЛОГИЈЕ: Настављена изградња Центра изврсности у Крагујевцу
27. 09. 2021. у 16:17
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи
КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).
13. 05. 2026. у 12:29
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (0)