ДНЕВНО ПРЕГЛЕДАМО ПО 1.000 ЉУДИ, И ТАКО ДВЕ ГОДИНЕ: "Новости" на Палилули у једном од највећих домова здравља у земљи

Ивана Ковачић

13. 02. 2022. у 11:18

ДНЕВНО, у просеку, прегледамо око 1.000 пацијената, и тако већ пуне две године! Говори овако, као из топа, у тренутку док нам готово свакодневно стижу вести о открићима нових сојева и подсојева ковида 19 др Игор Димитријев, заменик директора Дома здравља Палилула у Београду. У смени, док са дежурном екипом у овом ДЗ, трећем по величини у земљи, после оних у Нишу и Новом Саду, "дочекујемо" грађане, углавном забринуте, неретко и преплашене, домаћини нам објашњавају да смо се затекли "усред мирног дана" испред ове ковид-амбуланте у Кнез Даниловој улици у престоници.

ДНЕВНО ПРЕГЛЕДАМО ПО 1.000  ЉУДИ, И ТАКО ДВЕ ГОДИНЕ: Новости на Палилули у једном од највећих домова здравља у земљи

Фото З. Јовановић

- Искрено се надам да је ово растерећење, увод у почетак краја после готово две пуне године који заиста жељно ишчекујемо - каже др Димитријев. - Иначе, око 40 одсто пацијената, који долазе ових дана због повишене температуре су деца. Нису сви ковид пацијенти, али их све прегледамо као да је у питању инфекција вирусом корона.

Указујући да ће број прегледа најмлађих опадати у наредним данима када школарци буду на новом, изнуђеном распусту, наш саговорник каже да 20 медицинских екипа воде четири ковид-амбуланте:

- Једну екипу чине лекар, сестра, два техничара за брис, рендген техничар, радиолог и лаборанти. Највише нам је оптерећена ковид-амбуланта у Улици Чарлија Чаплина која ради нон-стоп.

Дневне ковид-амбуланте тренутно су отворене сваког дана од 7 до 22 сата. Ноћне, раде без прекида, и викендом и празницима.

- Особље наше амбуланте која ради 24 сата, прошло је кроз многе изазове, али не само оне које је наметала инфекција вирусом корона - говори др Димитријев. - Дешавало нам се да долазе и пацијенти са повишеним крвним притиском, симптомима срчаног удара, посекотинама и другим ургентним стањима. То је увек стресно за дежурну екипу, јер, поред посла за који су задужени, морали су да решавају и те, хитне случајеве и упућују их у одговарајуће медицинске установе.

Др Игор Димитријев / Фото З. Јовановић

Број новозаражених, срећом ипак опада, али и даље упозорава, што потврђују и бројке забележене у последња 24 часа на територији целе Србије, по којима је још 8.187 особа позитивно на вирус корона, док је, нажалост 67 њих изгубило битку са овим вирусом. Сходно томе, али и чињеници да се у истом периоду у здравственим установама широм земље на респираторима налази 191 пацијент, ни доктор Димитријев није сигуран да ли је дан проведен са нашом екипом, без великог броја ковид-прегледа, "затишје пред буру":

- Често смо изложени критикама пацијената који уколико морају да сачекају извесно време и да се стрпе на преглед знају да, неретко буду и непријатни. То ме заиста разочарава, јер нису били такви када су морали да чекају у реду за ски-лифт, или за улазак у неки ресторан, на прославу, весеље... Посебно, то важи за оне који не желе да се вакцинишу, па када се заразе очекују да им се помогне што брже и најбоље могуће, а при томе нису учинили ништа да би помогли себи, као ни другима.

У Београду, три ковид-амбуланте имају 24-часовни режим рада. Осим оне на Палилули, у Улици Чарлија Чаплина, без прекида раде и амбуланте у Железнику и Земуну. У њима, као и у свим другим могу да се прегледају сви грађани Србије, невезано за место становања. Ипак, боловање може да се отвори само код лекара у матичном Дому здравља.

Фото З. Јовановић

КОНТРОЛНИ БРИС ЗА ЛЕКАРЕ

ДОК је екипа "Новости" пратила како изгледа рад у ковид- амбуланти када нема превелике гужве, једна од пацијенткиња била је и докторка дома здравља Палилула. Она је дошла да уради контролни брис, да би сазнала да ли може да се врати на посао.

- Важно нам је да истакнемо да се ретко ко од нашег особља заразио на радном месту, јер поштујемо све противепидемијске мере - наглашава др Димитријев. - Вирус је до наших људи најчешће долазио док су били ван свог професионалног ангажовања.

ГУЖВА ЈЕ РЕЛАТИВНА СТВАР

ЈЕДАН од техничара нам говори да мањи број људи испред ДЗ не мора да значи ништа:

- За два сата овде може да буде, буквално крцато.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE