"ПАЦИЈЕНТУ ПОЦРНЕЛЕ РУКЕ, ИЗГУБИЛИ СМО ГА ЗА 52 МИНУТА": Тромбоза једна од најсмртоноснијих последица ковида
ДИРЕКТОРКА ковид болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић шокирала је јавност причом о пацијенту од 45 година који је прошле недеље преминуо у тој здравственој установи због тромбозе узроковане ковидом.
Аџић Вукчевић је испричала да је лекаре у болници у Батајници посебно узнемирио овај случај првенствено због година пацијента, али и то што је мушкарац преминуо недуго након пријема.
- То је случај који је нас у ковид болници Батајница веома узнемирио током прошле недеље. Ради се о једном младом човеку – 1976. годиште, који је прве симптоме добио у недељу. Симптоми су били као и код свих других болесника – повишена температура и болови у мишићима. Он је регистрован у ковид амбуланти у Земуну као лакши случај - каже докторка.
Истиче да је до рапидног погоршања његовог здравственог стања дошло три дана после тога.
- У среду на четвртак када се јавио у пријемно-тријажни центар био је толико нарушеног општег стања да је дошао практично из кревета у шортсу и мајици. Одмах је примљен у нашу болницу, то је било у раним јутарњим сатима, дечко је имао потпуно нормалан снимак плућа и потпуно уредан ЕКГ запис и уредну лабораторију осим нешто повишеног нивоа хемоглобина и оно што је за бригу било то је да нисмо могли да нађемо ниједан палпабилан пулс - објаснила је Аџић Вукичевићева.
Неколико минута након тога, истиче, руке су му поцрнеле и пребачен је у јединицу интензивног лечења.
- Одмах је започета реанимација која је трајала 52 минута и он је преминуо. Ја сам замолила колеге из радиолошке службе да се преминулом пацијенту уради скенер који је показао дифузне тромбове, значи свуда исхемијске промене – од главе, плућа, стомака, горњих и доњих екстремитета. Први пут сам од када ради ковид болница у Батајници, за ових 15 месеци, наложила да се уради судска обдукција - нагласила је Аџић Вукичевићева.
Да ово није усамљен случај и да је са појавом корона вируса повећан број пацијената са тромбозама, потврђује и начелник коронарне јединице у клиници за ургентну интерну медицину ВМА др Радослав Романовић.
- У односу на период пре короне, отприлике три до четири пута имамо више пацијената са емболијама плућа. Умерено је повећан и број, не много, са артеријским тромбозама - инфаркти миокарда и цереброваскуларни инфаркти. Око два пута више него пре короне, али су венске тромбозе повећане за четири пута - каже др Романовић за "Блиц".
Он објашњава да је повећан ризик за тромбозе једна од специфичности када је у питању инфекција корона вируса.
- Свака инфекција доводи до стања у коме је повећана могућност за тромбозу и до инфламаторног одговора, односно имунолошког одговора на инфекцију. Оно што је специфично за корону је да тај имунолошки одговор и тај прокоагулабилни одговор су нешто већи него код других инфекција. То је најчешћи разлог зашто хоспитализујемо пацијенте и зашто људи умиру - рекао је др Романовић.
Он је објаснио и да налаз Д-димер јесте један добар индикатор, али само за откривање ризика од тромбозе, не да се ова патологија у телу и одвија.
- Лабораторијски налаз који се најчешће користи је Д-димер. Повишен налаз Д-димера не значи да постоји патолошка тромбоза у организму, јер наш организам стално прави мале тромбе без којих би наш организам лако искрварио при разним повредама. Тим тромбима ми поправљамо зидове крвних судова и не дозвољавамо претерано крварење. Дакле, Д-димер никада није нула - увек постоји нека активност. Пораст вредности Д-димера преко неке нормалне вредности не значи одмах да се ствара патолошки тромб већ да је повећана могућност за то - каже потпуковник др Романовић и апострофира да људи не лече ковид антибиотицима и да их не узимају на своју руку, јер то није ни по једној препоруци. Кардиолог објашњава да се антибиотици користе за лечење бактеријских инфекција, а не вирусних какав је ковид.
На питање да ли постоје неке предиспозиције које говоре да ће пацијент заражен корона вирусом бити изложен ризику од тромбозе, кардиолог Романовић истиче четири групе људи.
- То су дијабетичари, кардиоваскуларни болесници, болесници са хроничним болестим плућа и старије особе - каже кардиолог и додаје да сваки бол у грудима јесте симптом због ког се треба јавити лекару, као и отицање потколеница и ако постоји неки неуролошки дефицит.
Романовић објашњава да, нажалост, не постоји неки конкретан начин како бисмо спречили настанак тромба осим препоруке да се дужи временски период води здрав живот и бављење умереном физичком активношћу. Ипак, уколико је пацијент заражен корона вирусом, тромбозе се спречавају лековима.
- Процена лекара је да ли ће давати неке лекове који ће смањити имунолошки одговор као и лекова који блокирају одређене делове хемостатског система - антикоагуланте и антитромбоцитне лекове. Лекове никако не узимати самоиницијативно јер и за једне и за друге постоји много контраиндикација и нежељених ефеката па се мора проценити потенцијална корист у односу на евентуалне нежељене ефекте - закључује др Романовић.
БОНУС ВИДЕО: КОВИД БОЛНИЦА У КРУШЕВЦУ: Обрада крви код тестирања на корону
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)