"ПАЦИЈЕНТУ ПОЦРНЕЛЕ РУКЕ, ИЗГУБИЛИ СМО ГА ЗА 52 МИНУТА": Тромбоза једна од најсмртоноснијих последица ковида

Novosti online

15. 02. 2022. у 09:58

ДИРЕКТОРКА ковид болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић шокирала је јавност причом о пацијенту од 45 година који је прошле недеље преминуо у тој здравственој установи због тромбозе узроковане ковидом.

ПАЦИЈЕНТУ ПОЦРНЕЛЕ РУКЕ, ИЗГУБИЛИ СМО ГА ЗА 52 МИНУТА: Тромбоза једна од најсмртоноснијих последица ковида

Фото Д. Миловановић

Аџић Вукчевић је испричала да је лекаре у болници у Батајници посебно узнемирио овај случај првенствено због година пацијента, али и то што је мушкарац преминуо недуго након пријема.

- То је случај који је нас у ковид болници Батајница веома узнемирио током прошле недеље. Ради се о једном младом човеку – 1976. годиште, који је прве симптоме добио у недељу. Симптоми су били као и код свих других болесника – повишена температура и болови у мишићима. Он је регистрован у ковид амбуланти у Земуну као лакши случај - каже докторка.

Истиче да је до рапидног погоршања његовог здравственог стања дошло три дана после тога.

- У среду на четвртак када се јавио у пријемно-тријажни центар био је толико нарушеног општег стања да је дошао практично из кревета у шортсу и мајици. Одмах је примљен у нашу болницу, то је било у раним јутарњим сатима, дечко је имао потпуно нормалан снимак плућа и потпуно уредан ЕКГ запис и уредну лабораторију осим нешто повишеног нивоа хемоглобина и оно што је за бригу било то је да нисмо могли да нађемо ниједан палпабилан пулс - објаснила је Аџић Вукичевићева.

Фото Танјуг

Неколико минута након тога, истиче, руке су му поцрнеле и пребачен је у јединицу интензивног лечења.

- Одмах је започета реанимација која је трајала 52 минута и он је преминуо. Ја сам замолила колеге из радиолошке службе да се преминулом пацијенту уради скенер који је показао дифузне тромбове, значи свуда исхемијске промене – од главе, плућа, стомака, горњих и доњих екстремитета. Први пут сам од када ради ковид болница у Батајници, за ових 15 месеци, наложила да се уради судска обдукција - нагласила је Аџић Вукичевићева.

Да ово није усамљен случај и да је са појавом корона вируса повећан број пацијената са тромбозама, потврђује и начелник коронарне јединице у клиници за ургентну интерну медицину ВМА др Радослав Романовић.

- У односу на период пре короне, отприлике три до четири пута имамо више пацијената са емболијама плућа. Умерено је повећан и број, не много, са артеријским тромбозама - инфаркти миокарда и цереброваскуларни инфаркти. Око два пута више него пре короне, али су венске тромбозе повећане за четири пута - каже др Романовић за "Блиц".

Он објашњава да је повећан ризик за тромбозе једна од специфичности када је у питању инфекција корона вируса.

- Свака инфекција доводи до стања у коме је повећана могућност за тромбозу и до инфламаторног одговора, односно имунолошког одговора на инфекцију. Оно што је специфично за корону је да тај имунолошки одговор и тај прокоагулабилни одговор су нешто већи него код других инфекција. То је најчешћи разлог зашто хоспитализујемо пацијенте и зашто људи умиру - рекао је др Романовић.

Он је објаснио и да налаз Д-димер јесте један добар индикатор, али само за откривање ризика од тромбозе, не да се ова патологија у телу и одвија.

Фото: Д. Миловановић

- Лабораторијски налаз који се најчешће користи је Д-димер. Повишен налаз Д-димера не значи да постоји патолошка тромбоза у организму, јер наш организам стално прави мале тромбе без којих би наш организам лако искрварио при разним повредама. Тим тромбима ми поправљамо зидове крвних судова и не дозвољавамо претерано крварење. Дакле, Д-димер никада није нула - увек постоји нека активност. Пораст вредности Д-димера преко неке нормалне вредности не значи одмах да се ствара патолошки тромб већ да је повећана могућност за то - каже потпуковник др Романовић и апострофира да људи не лече ковид антибиотицима и да их не узимају на своју руку, јер то није ни по једној препоруци. Кардиолог објашњава да се антибиотици користе за лечење бактеријских инфекција, а не вирусних какав је ковид.

На питање да ли постоје неке предиспозиције које говоре да ће пацијент заражен корона вирусом бити изложен ризику од тромбозе, кардиолог Романовић истиче четири групе људи.

- То су дијабетичари, кардиоваскуларни болесници, болесници са хроничним болестим плућа и старије особе - каже кардиолог и додаје да сваки бол у грудима јесте симптом због ког се треба јавити лекару, као и отицање потколеница и ако постоји неки неуролошки дефицит.

Романовић објашњава да, нажалост, не постоји неки конкретан начин како бисмо спречили настанак тромба осим препоруке да се дужи временски период води здрав живот и бављење умереном физичком активношћу. Ипак, уколико је пацијент заражен корона вирусом, тромбозе се спречавају лековима.

- Процена лекара је да ли ће давати неке лекове који ће смањити имунолошки одговор као и лекова који блокирају одређене делове хемостатског система - антикоагуланте и антитромбоцитне лекове. Лекове никако не узимати самоиницијативно јер и за једне и за друге постоји много контраиндикација и нежељених ефеката па се мора проценити потенцијална корист у односу на евентуалне нежељене ефекте - закључује др Романовић.

БОНУС ВИДЕО: КОВИД БОЛНИЦА У КРУШЕВЦУ: Обрада крви код тестирања на корону

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици