PCR НЕГАТИВАН, А МОРАЈУ НА БОЛНИЧКО ЛЕЧЕЊЕ: Др Стјепановић - Свакога дана на Клинику за пулмологију дође пацијент са постковид симптомима
КЛИНИКА за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије збрињава постковид пацијенте којима се плућа и респираторни систем нису опоравили ни много месеци од прележане болести.

Фото: Принтскрин РТС
Свакодневно највише је пацијената којима помажу да победе једну од најчешћих малигних болести у нашој земљи – рак плућа. Директор те Клинике доктор Михаило Стјепановић каже за РТС да практично нема дана да се из ковид болнице у Клинику не приведе пацијент са постковид синдромом који је пи-си-ар негативан.
Клиника за пулмологију одликована је Сретењским орденом трећег степена. Др Михаило Стјепановић рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да му је велика је част и понос што је на челу такве установе.
- Добили смо Сретењски орден и поводом века српске пулмологије - рекао је Стјепановић.
Та Клиника је, каже, два пута била у ковид режиму и збрињавала болеснике који су имали билатералне упале плућа који су захтевали кисеоничку и други вид потпоре у јединицама интензивног лечења.
- Статистика која је доступна нас сврства у лидера у лечењу тих болесника. Корона је системска болест која изазива последице на плућима, фиброзу која је пролазна, притисак, емболије плућа - рекао је Стјепановић.
Према његовим речима, практично нема дана да се из ковид болнице у Клинику не приведе пацијент из постковид синдрома који захтева болничко лечење, а пи-си-ар је негативан.
Пулмолози су, напомиње, у последње две године били под великим притиском.
- Када смо били у црвеној зони ишли смо у друге болнице. Имамо велики притисак нековид пацијената. Свакога дана прегледамо око 250 болесника. У једном моменту смо били једина пулмолошка установа у Београду. Притисак је био огроман. Од 39 пулмолога специјалиста, ако девет оде у ковид болницу у Батајницу, а 14 се разболи, рад је био тежак, али смо издржали - напомиње Стјепановић.
Статистика за карцином плућа је, указује, поражавајућа.
- Наша дневна болница никада није стајала са радом, чак и када смо били у црвеној зони. Дијагностика је тада била отежана за те пацијенте. Трудили смо се да ниједног пацијента не вратимо, да сви буду збринути - каже Стјепановић.
Приоритет на Клиници су, наводи, кадар и опрема.
- За последња четири месеца примили смо девет доктора за стално, имамо преко пет бронхоскопа, добили смо и нови апарат за дифузију, скенер прошле године. То убрзава дијагностику и лечење онколошких болесника. Пулмолози, инфектолози, ми смо увек давали исту поруку - ношење заштитиних маски и опреме. Маска, то саветујемо свим хроничним болесницима - закључује др Стјепановић.
(РТС)
Препоручујемо

СЗО УПОЗОРИЛА НА НОВИ СОЈ ОМИКРОНА: Креће се ка истоку Европе, не треба попуштати мере
15. 02. 2022. у 10:29

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)