PCR НЕГАТИВАН, А МОРАЈУ НА БОЛНИЧКО ЛЕЧЕЊЕ: Др Стјепановић - Свакога дана на Клинику за пулмологију дође пацијент са постковид симптомима
КЛИНИКА за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије збрињава постковид пацијенте којима се плућа и респираторни систем нису опоравили ни много месеци од прележане болести.
Свакодневно највише је пацијената којима помажу да победе једну од најчешћих малигних болести у нашој земљи – рак плућа. Директор те Клинике доктор Михаило Стјепановић каже за РТС да практично нема дана да се из ковид болнице у Клинику не приведе пацијент са постковид синдромом који је пи-си-ар негативан.
Клиника за пулмологију одликована је Сретењским орденом трећег степена. Др Михаило Стјепановић рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да му је велика је част и понос што је на челу такве установе.
- Добили смо Сретењски орден и поводом века српске пулмологије - рекао је Стјепановић.
Та Клиника је, каже, два пута била у ковид режиму и збрињавала болеснике који су имали билатералне упале плућа који су захтевали кисеоничку и други вид потпоре у јединицама интензивног лечења.
- Статистика која је доступна нас сврства у лидера у лечењу тих болесника. Корона је системска болест која изазива последице на плућима, фиброзу која је пролазна, притисак, емболије плућа - рекао је Стјепановић.
Према његовим речима, практично нема дана да се из ковид болнице у Клинику не приведе пацијент из постковид синдрома који захтева болничко лечење, а пи-си-ар је негативан.
Пулмолози су, напомиње, у последње две године били под великим притиском.
- Када смо били у црвеној зони ишли смо у друге болнице. Имамо велики притисак нековид пацијената. Свакога дана прегледамо око 250 болесника. У једном моменту смо били једина пулмолошка установа у Београду. Притисак је био огроман. Од 39 пулмолога специјалиста, ако девет оде у ковид болницу у Батајницу, а 14 се разболи, рад је био тежак, али смо издржали - напомиње Стјепановић.
Статистика за карцином плућа је, указује, поражавајућа.
- Наша дневна болница никада није стајала са радом, чак и када смо били у црвеној зони. Дијагностика је тада била отежана за те пацијенте. Трудили смо се да ниједног пацијента не вратимо, да сви буду збринути - каже Стјепановић.
Приоритет на Клиници су, наводи, кадар и опрема.
- За последња четири месеца примили смо девет доктора за стално, имамо преко пет бронхоскопа, добили смо и нови апарат за дифузију, скенер прошле године. То убрзава дијагностику и лечење онколошких болесника. Пулмолози, инфектолози, ми смо увек давали исту поруку - ношење заштитиних маски и опреме. Маска, то саветујемо свим хроничним болесницима - закључује др Стјепановић.
(РТС)
Препоручујемо
СЗО УПОЗОРИЛА НА НОВИ СОЈ ОМИКРОНА: Креће се ка истоку Европе, не треба попуштати мере
15. 02. 2022. у 10:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)