КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР КАО СПЕЈС ШАТЛ: Овако су текли радови на здању које ће сутра бити свечано отворено (ФОТО)
НОВИ Клинички центар Србије биће свечано отворен сутра, 27. фебруара. Церемонији отварања реновираног и модерног здрања присуствоваће председник Александар Вучић.
"Новости" су још крајем прошле године имале прилику да завире у здање које је сада у потпуности завршено.
Др Марко Ерцеговац, директор Ургентног центра, објаснио је у децембру 2021. године где ће шта бити, какви апарати ће се користити у лечењу пацијената, колико ће бити рендгена, кревета у интензивној...
- Све би већ за две недеље могло да буде завршено, али морају да се провере сви системи, сви апарати и разводи, па је реално да у нову кулу уђемо пред крај јануара - рекао је тада др Ерцеговац.
Он је истакао да ће Ургентни центар бити на четири нивоа, од минус један до два. На самом улазу је пријемно-тријажни пулт - десно се иде у црвену зону за пацијенте највеће хитности, где је и реанимација са осам места, лево у зелену са амбулантама. Доктор Ерцеговац каже да ће они који нису хитни чекати највише до 270 минута.
Вучић: Изгледаће као спејс шатл
Нови, реконструсани Клинички центар Србије биће један од највећих и најмодернијих клиничких центара у Европи, поручио је председник Александар Вучић након обиласка радова у августу прошле године.
- Изгледаће као спејс шатл за Србију и српске прилике - констатовао је Вучић.
- Поносан сам на оно што сам видео данас у КЦС. Ово су невероватне промене, ово је нови Клинички центар. Пресрећан сам, за ово живите, радите борите се, за ово улажете огромну енергију, налазите новац, да би људи живели боље, да можемо да лечимо старије, децу, да сви имају најбољу могућу негу и заштиту - рекао је Вучић новинарима.
- Овде ћемо имати потпуно нови концепт медицине: све концентрисано на једном месту и лако доступно, што је за пацијенте боље, а за државу јефтиније - рекао нам је др Ерцеговац. - Пријемно-тријажни део у црвеној зони водиће анестезиолози, а у жутој и наранџастој, које су нижег степена хитности, доктори ургентне медицине. Они ће по потреби позивати специјалисте за преглед, а онда спроводити дијагностику, одређивати терапију, пријем или упућивање у другу установу. То је највећи искорак ургентне медицине у хоспиталним условима.
Само УЦ ће у новој згради имати два скенера, магнетну резонанцу, четири рендгена, две ангио-сале... За овим салама је све већа потреба, кардиоваскуларне болести су највећи масовни убица. У УЦ се, каже др Ерцеговац, уради 1.500 коронарографија годишње.
Ниво минус два је простор за нови ПЕТ скенер центар, који ће бити до марта. Ту је и централна апотека, где ће се централизовано растварати цитостатици. Поред је дијагностички центар са четири скенера, пет рендгена, ангио-салом, два мамографа...
На нивоу два су у низу операционе сале. Доктор Ерцеговац је рекао за "Новости" да ће за УЦ бити 36 сала плус ангио. У новом простору, на 27.000 квадрата, чија изградња је почела 2018. године, по две сале имаће Клиника за опекотине, урологија, васкуларна и грудна хирургија... Овде се усељавају и кардиологија са пејсмејкер центром и нови центар за хормонске поремећаје, који ће водити професорка Светлана Вујовић. На четвртом нивоу биће хематологија.
- На сваком спрату биће по 60 кревета, плус интензивне неге: 35 у шоку Б, 18 за политрауме, 10 за пацијенте са акутним можданим ударом, 30 за кардиологију, 27 за општу интензивну, 20 за трансплантације - набраја др Ерцеговац.
Погледајте како су изгледали радови на Клиничком центру у галерији фотографија:
У КЦС се налази и ангио-скенер, најбољи у овом делу света. Најсавременији, са специјалним дијагностичким перформансама за неурологију и васкуларне патологије. Није се расипало, али ни на чему се, каже др Ерцеговац, није штедело, јер оваква, болница за 22. век, не гради се сваког дана:
- Принцип рада на који ми прелазимо са новом зградом УКЦС имају болнице у најразвијенијим земљама. Нама је у самом планирању доста помогла организација коју има болница у Кејптауну у Јужноафричкој Републици.
Ишло се, ипак, и корак даље. Овде и ходници, у случају масовних несрећа, зачас могу да постану болесничке собе, са свим мониторингом и разводима, који су већ извучени.
- Сви једва чекамо, идемо у боље, и то неупоредиво боље, али остаће жал за нашом старом зградом, јер смо ту, иако у условима који су до пре седам година, када је све реновирано, били прилично лоши, ентузијазмом медицинских сестара и знањем лекара поставили озбиљне стандарде у ургентној медицини - каже др Ерцеговац.
НОВИ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР СРБИЈЕ
У нови Клинички центар Србије уложено је 97 милиона евра за радове и још 120 милиона евра за опрему. Дакле, у прву фазу радова у КЦС уложено је укупно 217 милиона евра. Друга фаза радова коштала је још 43 милиона, што је укупно 260 милиона евра уложених у изградњу једног од најмодернијих клиничких центара на свету.
Нови објекат има скоро 900 лежајева интензивне и полуинтензивне неге. Набављена је најбоља и најскупља опрема од признатих европских и светских компанија.
Радови су почели 2018. године и, у рекордном року, завршен је клинички центар урађен по највишим светским стандардима.
Нова зграда има 12 спратова, а под истим кровом налазиће се више специјалистичких клиника које су до сада биле на различитим адресама.
На овај начин ослобођени су капацитети у другим болницама, а самим тим и створити услови за што квалитетнију здравствену услугу.
Отворени ће бити болница и Ургентни центар, а на месту старог, налазиће се Клиника за опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију која је била једина установа смештена ван круга КЦС и овим измештањем, од сада, све клинике ће се налазити на једном месту, чиме ће посао знатно бити олакшан и докторима, али и самим грађанима.
Препоручујемо
СТИЖЕ НАМ СНЕГ И ЗАХЛАЂЕЊЕ: РХМЗ објавио најаву, пред нама хладнији дани
26. 02. 2022. у 10:11
НА ПОМОЛУ ПОПУШТАЊЕ МЕРА У ШКОЛАМА? Скидају се маске, ђаци спремни за екскурзије
25. 02. 2022. у 23:36
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (2)