ПРВА КИНЕСКА РОБОТ-ПОРОДИЉА: Алгоритми и вештачке материце ускоро ће "доносити" децу широм планете
РОБОТИКА и вештачка интелигенција убудуће ће помагати у развоју новорођенчади коришћењем алгоритама и вештачких материца.
Како пише "Саут Чајна морнинг пост", кинески стручњаци у Суџоу су пионири у развоју најновијег технолошког открића. Међутим, и даље постоји забринутост око етичких импликација одгајања људских бића у вештачком окружењу.
Откриће су научници из Суџоуа објавили у рецензираном часопису "Џорнал оф биомедикал инжињеринг". "Дадиља" фетусу је вештачка интелигенција која помаже у расту људског плода у "уређају за дуготрајну културу ембриона".
Ова вештачка материца је велика машина која садржи одељке за појединачне фетусе. Бебе ће бити храњене као што би биле у правој материци, али у комори, која је испуњена оптимизованом мешавином "хранљивих течности".
У ономе што изгледа као еугеника, запис о здрављу ембриона и "развојни потенцијал" ће се чувати од стране софтвера током трајања развоја ембриона.
У овом тренутку, пишу Кинези, нова технологија се користи за помоћ у развоју животињских ембриона који се развијају у фетусе у лабораторији. То је због чињенице да је чин експериментисања на људским ембрионима старијим од две недеље забрањен међународним правом.
Поред тога, како истиче кинески лист, сурогат мајчинство је забрањено у Кини. Пошто би вештачке материце ефективно претвориле болницу или лабораторију у мајку према кинеским законима, мало је вероватно да ће технологија ускоро бити дозвољена.
Имајући то у виду, развој вештачких материца није нов концепт. Иако ово није ново откриће, увођење технологије у људску масовну производњу и мешање са вештачком интелигенцијом јесте, и то је развој који звучи прилично дистопијски.
Иако је помисао на вештачки развој људске одојчади натегнута, постоје одређене предности. У прошлости је, на пример, процес рађања деце у људском телу био дуготрајан и непријатан, а ово би потенцијално могло да помогне мајкама које би желеле да имају децу, али тренутно нису у могућности, а да не морају да користе људски сурогат. На крају крајева, популација ће ускоро почети да се смањује за милијарде до краја века, а стопе наталитета широм света падају застрашујућом брзином.
Питање више "када", него "ако"
Када вештачко људско развиће постане доступно, то ће омогућити паровима који би иначе били у опасности током порођаја да имају децу. Усвојење је такође опција за хиљаде деце која су тренутно у хранитељству и која могу бити смештена у сталне породице.
Препоручујемо
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (1)