"ДЕДИЊЕ" ДОСТИГЛО ЕВРОПСКИ РЕКОРД: У Институту за дан, ТАВИ процедуром, замењени аортни залисци код 10 пацијената
ЛАЈПЦИГ замало није пао! Само сплетом околности, да један од 11 пацијената, који је у Институту "Дедиње" тог дана био на програму за тзв. ТАВИ протезу, којом се без отварања грудног коша и опште анестезије мења срчани залистак, није добио температуру, лекари "Дедиња" урадили би у једном дану чак 11 ових процедура и "потукли" европски рекорд у оваквим интервенцијама у једном дану, који држи центар у Лајпцигу.
Овако, са урађених 10 интервенција за дан, "Дедиње" са установом у Лајпцигу дели прво место, али разрађује спортску тактику са циљем - "Лајпциг мора пасти".
То је, наравно, само такмичарски дух који читаву екипу држи под повећаним адреналином. Разлог је тај што су за кратко време успешним ТАВИ интервенцијама успели да приволе Републички фонд за здравствено осигурање да ову процедуру уврсти међу оне које покрива осигурање. Иначе, она кошта око 30.000 евра.
- У петак смо управо уградили првих 10 ТАВИ протеза о трошку осигурања - каже за "Новости" професор др Милован Бојић, директор Института "Дедиње". - То је посебан успех, јер смо у програм ТАВИ процедура ушли пре три године и организовали га тако да пацијенти из Србије више не морају да иду у иностранство. Компаније су нам допремале уградни материјал, а наши хирурзи су показали изванредан тренинг руку и идеја и уградили досад 56 ТАВИ протеза. Брзо смо овладали овом методом, одавно нам више нису потребни "инструктори". Највећи домет је ипак то што смо далековидо успоставили основе да пацијенти више не плаћају ову интервенцију. Иако смо је досад радили само покривајући основне трошкове, 27.000 или 28.000 евра, колико је то коштало, већина пацијената не може да издвоји толико.
Иако значајно комфорнија од класичне замене залиска, ТАВИ процедура није луксуз да би се плаћала из џепа пацијената. То је захват којем се подвргавају пацијенти за које би класична операција била превише ризична.
- То су животно угрожени пацијенти код којих аортни залистак тешко може да се замени кардиохируршки, јер и ако преживе операцију, постоперативни ток је врло тежак - објашњава професор Бојић. - ТАВИ процедуром се смртност смањује за 50 одсто. У недељу сам са читавом екипом обишао свих 10 пацијената који су у петак били на програму и сви су захвални држави што им је омогућила да се лече и излече.
Доктор Дарко Бољевић, координатор ТАВИ програма у "Дедињу", каже да је свих 10 интервенција протекло без проблема, и пацијенте су јуче спремали за отпуст.
- Сви смо поносни што смо стали раме уз раме са центром у Лајпцигу - прича др Бољевић. - Међу десеторо пацијената којима смо за дан залистак направљен од срчане марамице свиње преко препонске артерије пласирали на место, најстарији има 88 година, а најмлађа је пацијенткиња од 65, која је имала контраиндикацију за класичну хирургију.
ТАВИ метода у свету примењује се од 2002. године, а у Институту "Дедиње" од 2019, с тим што је до сада рађена комерцијално.
- После овакве интервенције пацијенти иду кући за 48 до 72 сата - каже др Бољевић. - РФЗО је на тендеру купио 150 протеза и ми сада у "Дедињу" настављамо овај програм о трошку осигурања. Наш институт је једина сертификована установа за ове процедуре, а ускоро би требало да почну да их раде и у Универзитетском клиничком центру Србије и у Институту у Сремској Каменици.
Сваки лекар мора бити сертификован за овај захват, који траје око сат времена, а свака протеза, која се, иначе, састоји од металног дела и биолошког материјала свиње или говеда, прави се појединачно и прилагођава пацијенту.
УСПЕХ ВРЕДАН СВЕТСКЕ ПАЖЊЕ
У ЛЕКАРСКОМ тиму, поред др Дарка Бољевића, били су проф. Драган Сагић, Михаило Фаркић и Саша Хинић. Читаву екипу је директор Бојић, после напорног дана, повео на вечеру и баш тада су и открили колико високо су се пласирали у Европи.
- Колеге у Лајпцигу рекле су нам да је наш успех вредан светске пажње. Срећа је тог дана била на њиховој страни, али сигуран сам да ћемо их брзо претећи.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)