КОРЗИКА СПОНА ЗА СРБЕ И ФРАНЦУЗЕ: Учитељ из Дреновца код Шапца књигом овековечио српско избеглиштво у Великом рату

Љиљана ПРЕРАДОВИЋ

13. 03. 2022. у 10:16

ОНО што није записано, као да се није ни догодило! Руководећи се тиме, Зоран Радовановић (62), учитељ из мачванског села Дреновац код Шапца, потомак солунског борца, објавио је књигу "Срби на Корзици", којом је овековечио сећање на српско избеглиштво на овом француском острву у Првом светском рату.

КОРЗИКА СПОНА ЗА СРБЕ И ФРАНЦУЗЕ: Учитељ из Дреновца код Шапца књигом овековечио српско избеглиштво у Великом рату

Зоран Радовановић са књигом "Срби на Корзици", Фото Љ. П.

Прва књига објављена 2014. у издању новосадског "Прометеја" и Издаваштва РТС, наставила је садржајно да расте, те је сведочанство о пријатељству Србије и Француске, недавно доживело друго, допуњено издање. Тим поводом, Радовановић, заљубљеник у историју, био је гост новопостављеног амбасадора Француске у Београду, Пјера Кошара. Заједно са њим, код Његове екселенције био је и Станислас Пјер, директор Француског института у Београду.

Није то прва Радовановићева посета француској амбасади. Сусрео се сеоски учо, како воли за себе да каже, и упознао и са Кошаровим претходником, Фредериком Мондолонијем, са којим је постао пријатељ и данас је у контакту, а спојила их је управо Радовановићева прва књига "Срби на Корзици", преведена и на француски језик.

- За девет месеци он и ја сусрели смо се чак шест пута - открива нам Радовановић, додајући да је Мондолони пореклом Корзиканац из места Кјавари надомак Ајачија. - Отуда његово интересовање за ово сведочанство, али и жеља да се очувају везе између Србије и Француске.

Од коликог је значаја за Корзиканце који су у Првом светском рату изгубили 12.000 становника ово историјско документарно остварење, како истиче Радовановић, најбоље говори бескрајно топла и срдачна иницијатива која га је подстакла да на инсистирање Француза, од 2005. године истражује и другим издањем увелико прошири причу.

- Трагом записа прикупљао сам дневнике учесника албанске голготе, већи део рада посветио подацима о лечењу српских бораца, исписао биографије и из архива прикупио слике избеглица, као и аутентична сведочења о боравку и школовању српских ђака у избеглиштву на Корзици - казује учо.

Група српских гимназијалаца у Ајачију , Фото Педагошки музеј у Београду

Додаје да је у Бастији на Корзици принудно боравио и његов суграђанин, дреновачки свештеник Јаков Чупић, који је у Српској православној цркви био старешина и педантно водио књиге рођених, венчаних и умрлих.

Између корица, у допуњеном издању, на више од 500 страна, илустрованих документима и мноштвом фотографија насталих на овом медитеранском острву, уточишту за око 6.000 прогнаника из Србије од 1914. до 1918, описао је живот наших људи међу пријатељима Французима, док је беснео Велики рат. Написао је Радовановић заједничку историју Србије и Француске, да се не заборави страдалништво, избегличка голгота, али и доброчинство француског народа.

- Захвалност народу Француске је повод за моје бескрајно топле и срдачне, вишегодишње сусрете у Шапцу и Дреновцу са француским пријатељима из тамошњег Удружења "За мир" са братске Корзике - приповеда нам Радовановић.

- Шапчанима и шире је ово хуманитарно удружење познато по различитим акцијама у којима су помагали образовне, медицинске и културне институције. Солидарност су показали и 2014. када су Србију задесиле велике поплаве.

Пристајање бродова са избеглима из Србије , Фото Исидор Обер

Боравио је дреновачки учитељ 2014. на Корзици поводом обележавања стогодишњице почетка Великог рата. У пратњи председника општине и мештана, први пут су званично посећена и данас постојећа места где су боравили српска војска, цивили и ђаци. Обишли су и гроб српског лекара-избеглице, коме су, по речима нашег саговорника, мештани Бокоњана веома захвални, јер је лечио и тамошње становништво.

Радовановићев тадашњи боравак на Корзици забележила је француска национална телевизија Канал 3, а у тамошњим новинама Corse Martin (Корзика јутро), објављен је текст поводом његове посете.

АМБАСАДОРКА

У ПРЕДГОВОРУ за друго издање Радовановићеве књиге Наташа Марић, амбасадор Србије у Француској и Монаку, написала је да "утемељењем у фотографијама ово дело присваја ауторитет уџбеника историје, документованошћу завређује објективност архивске грађе, а љубав према свом роду којом одише даје му поетску снагу".

Српске жене у ткачкој радионици, Фото Архива из Бокоњана на Корзици

"МОЛИЈЕРОВИ ДАНИ"

ЈЕДАН сегмент књижевне манифестације "Молијерови дани", који ће се одржати 11. и 12. маја, биће посвећен Корзици.

- Угостићемо делегацију са овог острва у којој ће бити угледни представници, међу њима и писац Жером Ферари, добитник Гонкурове награде, чија су три романа преведена на српски језик - казује Радовановић.

- Књига ће бити промовисана у Београду, а планирано је да буде представљена и публици у Новом Саду и Шапцу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОВРАТАК КУЋИ: Бивши репрезентативац Црне Горе поново на месту успеха