КАКО ЈЕ 1917. СЛОМЉЕНО РУСКО ЦАРСТВО: Предавање Срђана Граовца на Јутјуб каналу КЦНС
АУТОРСТВО синтагме „корисне будале" / „корисни идиоти" приписује се Лењину, за именовање људи који су убеђени да раде исправну ствар, а заправо су инструменти у служби туђих интереса.
Најбољи показатељ шта овако названи појединци могу, осликан је у Фебруарској револуцији у Русији 1917. године, која је за резултат имала слом руског царства и укидање царизма.
Граовац наводи да ова синтагма не подразумева да је реч о необразованим људима, напротив – то могу бити и угледни појединци, најуспешнији у својим занимањима и истиче да револуције и државни удари не могу да прођу без њих. Он напомиње да осим што је важна, прича о Фебруарској револуцији јесте и актуелна, будући да тренутна дешавања у свету са њом имају мноштво додирних тачака.
Економске последице изгледају као да се дешава општи рат, а могуће изазивање револуције у Русији би ову земљу ставило на маргину, што је ситуација која се десила и столеће раније. „Ратови су прилике да се такве ствари реализују", напомиње Граовац и објашњава да је у ратним приликама све наглашеније и изгледа драматично веће. Он додаје и то да је у таквим ситуацијама императив очување стабилности, а не рушење сопствене земље због туђих интереса.
Граовац истиче да је важно правити разлику између револуције – услед које се мења читав државно-правни поредак, и државног удара који подразумева само смену власти. У Русији се фебруара, односно, према новом календару, марта 1917. десила револуција којом је срушен царизам – читав поредак који је вековима функционисао.
Бројни проблеми, попут аграрног питања, утицали су на незадовољство које се у народу кумулирало до крајњих граница. Револуција у Русији није била табу тема, али њено избијање било је неочекивано. Полиција није реаговала на све агресивније демонстранте и револуција је успела јер је постојала саботажа унутар система. Управо у оквиру група које су се оформиле након промена у руском систему може се говорити о феномену „корисних будала", будући да су једни друге тако доживљавали.
Предавање историчара Срђана Граовца „Слом руског царства – фебруарска револуција“ може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)