ШТА ЋЕ БИТИ СА ИМУНИТЕТОМ КАД СКИНЕМО МАСКЕ? Две године живимо "заштићени", епидемиолог упозорава на много озбиљнију болест

Novosti online

19. 03. 2022. у 22:33

НОШЕЊЕ маски у Србије је од пре неколико дана постало само препорука, али не и обавеза. Лекари кажу да постоји корелација између ношења маски и чињенице што нисмо имали грип претходних година и да смо тако били "заштићени".

ШТА ЋЕ БИТИ СА ИМУНИТЕТОМ КАД СКИНЕМО МАСКЕ? Две године живимо заштићени, епидемиолог упозорава на много озбиљнију болест

Фото: Ненад Живановић

Да ли то значи да ћемо у наредним годинама без маски имате проблем са имунитетом када су у питање до сада уобичајене респираторне инфекције?

Најједноставнији одговр је - да хоћемо, али коначан одговор је ипак мало комплекснији од тога, наводи Блиц.

У претходној години грип практично није регистрован у Србији, док је у овој сезони регистрован код веома малог броја људи. Регистровано је и неколико случајева флуроне - комбинације короне и вируса грипа, али далеко од тога да смо имали епидемију грипа какву памтимо из претходних година пре пандемије корона вируса.

- Истина је да смо једним делом због мера које су биле на снези зауставили појаву грипа, али исто тако корона је била доминантна и потинуснула је остале вирусе. Има и до тога. Тако да без мера, конкретно маски, респираторне инфекције ће се вратити - рекао је др Томислав Радуловић, епидемиолог.

Ипак, њега мање забрињавају респираторне инфекције колико је забринут због евентуалне епидемије морбила које се такође преносе респираторним путем.

- Последњих година смо сведоци да се све мање деце вакцинише ММР вакцином и да у неким деловима Србије ову вакцину је примло можда тек око 15 одсто деце. То није довољно. Да не би избила епидемија морбила или било које друге заразе, неопходно је да буде вакцинисано бар 95 одсто становништва. У Београду је ММР вакцину примило тек негде око 80 одсто деце. Дакле, о томе се треба водити рачуна и само чекамо тренутак - објашњава др Радуловић и додаје:

- То је веома озбиљна болест и на 1.000 пацијента умире један или два. Такође може изазвати озбиљне компликације попут упале плућа или упале мозга која оставља дуготрајне и страшне последице.

Ипак, овај нагли пресек мера можда би највише могао да утиче на децу која су рођена током пандемије. Због мера која су биле на снази, њихов организам се није суочио са вирусом грипа и неким сличним инфекцијама као што је уобичајено. Такође, многа деца нису ишла у вртић који је веома важан за изградну имунитета код мале деце.

Да ли ће ове пуне две "заштићене" године оставити трајну последицу на њихов имунитет?

- У контакту са вирусом грипа се ствара имунитет који траје релативно дуго. Без тога, могуће га је стећи вакцинацијом. Ипак вирус грипа има толико варијација да иако смо ове сезоне били у контакту са грипом и отпорни смо, у следећој сезони ће се појавити нови сој и наш имунитет ништа не значи, односно, нисмо заштићени - објашњава др Радуловић.

Из овог се да закључити да дечији имунитет није ослабљен на дуже стазе јер се са грипом практично суочавамо сваке сезоне изнова и изнова, а тек нам следи време када ћемо "све надокнадити".

То потврђује и педијатар др Дејан Јонев из дома здравља на Чукарици.

- Наравно да када деца нису изложена одређеним болестима да ће њихов имунитет бити ослабљен. Ипак, тек предстоје године када ћемо видети како ће се стварно деца понашати - рекао је др Јонев.

БОНУС ВИДЕО: ПОСЛЕДЊИ НАСТУП БИТЛСА: Свирка на крову коју су прекинули саобраћајци

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)