СТИЖУ НОВИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ РАКА: Иновативне терапије вредности 53 милиона евра биће доступне после 20. маја

НОВИХ 26 лекова који код нас до сада нису били у терапији осигураницима ће бити доступно после 20. маја, и у потпуности ће се издавати о трошку здравственог осигурања.

СТИЖУ НОВИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ РАКА: Иновативне терапије вредности 53 милиона евра биће доступне после 20. маја

Фото Shutterstock

Свих 26 такозваних иновативних медикамената биће обезбеђено у поступку јавне набавке, коју спроводи Републички фонд здравственог осигурања. Вредност тендера је 53 милиона евра, а готово половина тог буџета је опредељена за нове терапијске линије дијабетеса, као једне од најмасовнијих хроничних болести.

Професор др Небојша Лалић, ендокринолог, каже да ће иновативни лекови умногоме допринети спречавању компликација код оболелих од дијабетеса типа два, који практично напада све органе.

- Савремени лекови који ће бити доступни у Србији не само да снижавају ниво шећера у крви него и спречавају и успоравају развој компликација, нарочито на кардиоваскуларном систему - каже проф. Лалић. - Иновативне терапије неће бити замена за инсулинско лечење, већ ће га унапредити и употпунити.

За дијабетес стижу четири нова лека и једино ће се они и један иновативни лек за срчану инсуфицијенцију издавати у апотекама, а сви остали са списка од 26 иновативних медикамената које Србија набавља су за болничку примену.

Са изузетком нове терапије за секундарно прогресивну мултиплу склерозу ("сипонимод"), хепатитис Ц (три нова лека) и хемофилију ("емицизумаб"), као и ХПВ вакцине за децу од девет до 19 година, остали иновативни медикаменти, који су одлуком Централне комисије за лекове 18. фебруара уврштени на позитивну листу, намењени су за терапију карцинома. Савремене онколошке терапије набављају се за хроничну лимфоцитну леукемију и мантле ћелијски лимфом, за карцином дојке (пет нових лекова), за карцином бубрега (два лека) и по један лек за карцином плућа, јајника и штитасте жлезде.

ЗА ПОЧЕТНЕ СТАДИЈУМЕ БОЛЕСТИ

ЗА разлику од ранијих увођења иновативних лекова, када је терапија махом набављана за одмакле фазе карцинома, сада је примењен други принцип, чиме су заокружене онколошке терапијске линије. Сања Шкодрић Радојевић, директор РФЗО, каже да је на листу сада укључена и прва линија иновативне терапије за почетне стадијуме малигних болести.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда

РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда

РУСИЈА и Србија имају партнерство које омогућава Москви и Београду да разговарају о најхитнијим питањима, али Србија бира свој пут развоја, изјавио је Дмитриј Песков, портпарол руског лидера.

05. 06. 2026. у 11:49

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (2)

ИСО стандарди нису само „сертификат на зиду“: Одржан стручни скуп о синергији управљања и интерне ревизије