ВАЖНО УПУТСТВО ЗА ПРАЗНИКЕ: Вирусолог упозорава да од нашег понашања зависи да ли може доћи до пораста броја новозаражених

18. 04. 2022. у 12:32

ДАНИМА је број новозаражених коронавирусом у Србији у паду, а епидемиолошка ситуација је све стабилнија.

ВАЖНО УПУТСТВО ЗА ПРАЗНИКЕ: Вирусолог упозорава да од нашег понашања зависи да ли може доћи до пораста броја новозаражених

Фото: Принтсцреен

Иако ношење маске није обавезно, лекари упозоравају да их треба носити у затвореном простору и на окупљањима с обзиром на то да нам следи период ускршњих и првомајских празника и свадби.

Вирусолошкиња проф. др Нада Куљић Капулица каже да од нашег понашања зависи да ли може доћи до пораста новозаражених.

- Иде лепо и топло време, па људи више времена проводе на отвореном и у природи. Проблем је што нам се ближи период свадби и разних прослава. На таквим местима још увек постоји ризик од заражавања и ја сам за то да се у затвореном простору обавезно носи маска и држи дистанца, колико је то могуће. Када смо напољу, маске нам нису потребне, али када смо у гужви, обавезно остаје као препорука. Надам се да ће већина нас празник прославити на отвореном - каже проф. др Куљић Капулица:

- Ипак, свако је одговоран за своје здравље, онај ко осети било какве симптоме који могу да укажу на инфекцију ковидом не треба да иде на окупљања, већ код лекара и да се тестира уколико је потребно.

И епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић, члан кризног штаба, недавно је упозорио да са короном још нисмо завршили.

- Ускрс носи ризик, не само што долазе наши из иностранства, већ се тада обично одржавају свадбе, окупљања, што носи са собом висок ниво могућег заражавања. Да се разумемо, забране нема, али будимо свесни да препоруке постоје, па ако сумњате да имате корону, да имате неки симптом, немојте ићи на прославу, свадбу, на неки скуп - рекао је проф. др Тиодоровић:

- Мај ће бити миран, не треба очекивати нешто посебно. Лето ће бити мирно, такође, а на јесен очекујем вакцине прилагођене новим сојевима и апелујем на све да у сваком случају не заборавимо на имунизацију, како сада, тако и пред јесен и зиму.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.

07. 07. 2025. у 16:38

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

ТО ЈЕ СРАМОТА ЗА НАШУ ЗЕМЉУ Оштра порука из Словеније поводом Томпсоновог концерта: Усташе су мучиле и клале

"ТО ЈЕ СРАМОТА ЗА НАШУ ЗЕМЉУ" Оштра порука из Словеније поводом Томпсоновог концерта: "Усташе су мучиле и клале"

СЛОВЕНАЧКА странка Левица оштро је критиковала присуство Јанеза Јанше на концерту хрватског певача Марка Перковића Томпсона, који велича усташтво, поруком да је то срамота за Словенију.

07. 07. 2025. у 20:35

Коментари (0)

Solaxy скочио 127% за 24 сата након што је обезбедио MEXC и више CEX листирања