НА СТАРИ ОДМОР И ДОГОДИНЕ: Влада препоручила да се коришћење слободних дана од лане продужи и на 2023.
СВИ они који нису искористили све дане годишњег одмора за 2021. имају прилику да започну и искористе те дане у току ове, а у неким ситуацијама и до средине 2023. Ову препоруку донела је Влада Србије и упутила је послодавцима како би се радницима изашло у сусрет јер због обима посла, пандемије, одсуствовања с радног места услед обољења од ове заразне болести или изолације, велики део запослених није успео да искористи годишњи одмор који им по закону припада.
То, међутим, неће бити правило које ће аутоматски важити за све, јер је реч само о препоруци, превасходно намењеној запосленима који нису искористили одмор за 2021. или први део до краја прошле године. У оним фирмама у којима нису у могућности да то спроведу, радницима могу да барем обезбеде да први део одмора у трајању од најмање две радне недеље непрекидно искористе закључно са 31. децембром 2022, а преостали део закључно са 30. јуном 2023.
Представници синдиката сматрају да је овај предлог државе добар и наглашавају да Влада нема могућност да донесе одлуку којом би се наложило свима да запосленима дају шансу да искористе свој годишњи одмор. Проблем је често у мањем броју радника, посебно у фабрикама, што може да буде препрека за поштовање препоруке.
- По закону раднику не може да пропадне ни дан одмора, а не постоји ни могућност да се неискоришћени дани плате - каже Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката. - Накнадни одлазак на одмор мора да заживи свуда где су радници синдикално организовани. Право на одмор је неотуђиво право запосленог. Можда не може одједном, али по неколико дана свакако треба изаћи у сусрет радницима.
За послодавце је, међутим, ово компромисно решење будући да по закону он нема права да раднику новчано надокнади неискоришћене дане годишњег одмора. Накнада зараде за време коришћења одмора утврђује се у складу са Законом о раду, у висини просечне плате у претходних 12 месеци, у складу са општим актом и уговором о раду.
Радницима који одсуствују с рада због болести гарантује се исплата накнаде зараде у висини 60 одсто просечне плате у претходних 12 месеци, с тим да та накнада не може бити мања од минималца. С друге стране, у време годишњег одмора запослени добија зараду у висини просечне у претходних годину дана.
О ПАУЗИ ОДЛУЧУЈЕ ПОСЛОДАВАЦ
ПРАВО на коришћење годишњег одмора запослени стиче у календарској години, после месец дана непрекидног рада, од дана када је добио радну књижицу. Под тим се подразумева и време када је радник био на боловању или плаћеном одсуству. О времену када ће се паузирати одлучује послодавац, уз консултацију са запосленим.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)